Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Φυγοκεντρική αντλία σε δίκτυο ποτίσματος: ταχύτητα, παροχή πίεση νερού


katsoulinos312

Recommended Posts

να μαι παλι! θα ηθελα καποιες απαντησεις στο εξης: ποια η μεγιστη παροχη που μπορει να μεταφερει ενας αγωγοσ νερου? ξεκινωντας απο φ16. γνωριζω οτι ο φ16 ας πουμε μπορει να διοχετευσει 1 κυβικο περιπου...και ρωταω: 5 κυβικα η παραπανω μπορει??? αν περασουν υποθετω οτι θα πρεπει να αυξηθει η ταχυτητα του νερου σε υπερβολικα μεγαλο βαθμο...μεχρι που μπορει να φτασει? με ποιον τυπο μπορω να το καταλαβω αυτο? αν ενας αγωγος φ100 μεταφερει 1 κυβικο νερου εχουμε ροη υπο πιεση? ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε μας λες, την ημέρα, την ώρα, το λεπτό, το δευτερόλεπτο?

Φ16 τι υλικό?

 

Πολύ γενικές ερωτήσεις, χωρίς συγκεκριμένη εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

αναφερομαι σε παροχη κυβικα ανα ωρα. ο αγωγος ειναι πολυαιθυλενιο. η ερωτηση αφορα γενικοτητες γιατι μεσα απο εκει θα προχωρησω σε εις βαθος επιπλεον ψαξιμο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

για να υπολογισω τις απωλειες σε πιεση εχω μια αντλια με παροχη 3 κυβικα νερου και μανομετρικο 50 μετρα. τωρα θα τραβηξω αγωγο ΡΕ 200 μετρα περιπου σε οριζοντιο μηκος. εχω 3 αποριες:

1-οσο μεγαλυτερος ο αγωγος σε διαμετρο τοσο μικροτερεσ οι απωλειες σωστα? ναι αλλα ποιο ειναι το οριο στη διαμετρο? δλδ μπορω να βαλω και φ90?

2-γνωριζω οτι DP = ξ*L*U^2 / D*2g

η ταχυτητα σε ποιο σημειο μετραται? στην αρχη του αγωγου η στο τελος?φανταζομαι οτι δεν ειναι η ιδια στην αρχη και το τελος του αγωγου σωστα?

3-ισχυει οτι : σε ενα αγωγο οσο νερο μπαινει τοσο νερο βγαινει??? μπορειτε να το εξηγησετε αυτο παρακαλω? ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

3. Εγώ θα σε ρωτήσω το άλλο, αν δε βγαίνει πού πηγαίνει?

 

Η ταχύτητα του ρευστού είναι παντού η ίδια.

 

Δηλώνεις τεχνολόγος, δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

εξηγησε μου τοτε γιατι η αντλια αναγραφει παροχη 3 κυβικα νερου ενω στην εξοδο του αγωγου μετα απο αρκετα μετρα το νερο ειναι λιγοτερο απο 3 κυβικα...και ακομα τι ρολο παιζουν οι καμπυλες λειτουργιας της αντλιας που αναφερουν οτι αυξανοντας το υψος μειωνεται η παροχη...που παει το νερο??? και η ταχυτητα ειναι παντου η ιδια? αρα η παροχη ειναι παντου η ιδια ετσι? αρα θα πρεπει αφου απο την αντλια βγαινουν 3 κυβικα τοσα να βγαινουν και μετα απο 200 μετρα αγωγου ετσι? και εγω σου λεω οτι τοσα δεν βγαινουν και ας μην ειμαι τεχνολογος ουτε μηχανικος ουτε πυρηνικος φυσικος...εσυ που δηλωνεις ομως ισως μπορεσεις να με κατατοπισεις εφοσον γνωριζεις...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, δεν γνωρίζω τι σπουδές έχεις κάνει, σίγουρα μηχανολόγος δεν είσαι όμως. Συνεπώς, για τις ανάγκες που έχεις, είτε απευθύνεσαι σε κάποιο μηχανολόγο είτε αγοράζεις έναν τόμο μηχανικής ρευστών και ένα στροβιλομηχανών και τους μελετάς.

 

Αυτός ο χώρος δεν έχει αποστολή να παρέχει δωρεάν μελέτες, ούτε να κάνει φροντιστηριακά μαθήματα.

Link to comment
Share on other sites

εξηγησε μου τοτε γιατι η αντλια αναγραφει παροχη 3 κυβικα νερου ενω στην εξοδο του αγωγου μετα απο αρκετα μετρα το νερο ειναι λιγοτερο απο 3 κυβικα...

Γιατί μετά απο αρκετά μέτρα αγωγού έχεις πτώση πίεσης, βλέπε καμπύλη λειτουργίας αντλίας

και ακομα τι ρολο παιζουν οι καμπυλες λειτουργιας της αντλιας που αναφερουν οτι αυξανοντας το υψος μειωνεται η παροχη...που παει το νερο???

Ξανά, πτώση πίεσης, έτσι λειτουργεί η αντλία.

και η ταχυτητα ειναι παντου η ιδια? αρα η παροχη ειναι παντου η ιδια ετσι? αρα θα πρεπει αφου απο την αντλια βγαινουν 3 κυβικα τοσα να βγαινουν και μετα απο 200 μετρα αγωγου ετσι?

Ναι, ναι, οχι!

3 κυβικά βγάζει με 0 πτώση πίεσης

και εγω σου λεω οτι τοσα δεν βγαινουν και ας μην ειμαι τεχνολογος ουτε μηχανικος ουτε πυρηνικος φυσικος...εσυ που δηλωνεις ομως ισως μπορεσεις να με κατατοπισεις εφοσον γνωριζεις...

Τα πράγματα είναι όπως τα παρατηρείς, για περισσότερες πληροφορίες ακολούθα τη συμβουλή του nikmmech, buy a book.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αναφερεις οτι η ταχυτητα του ρευστου ειναι παντου η ιδια: δλδ ακομα και στα 200 μετρα θα εχω την ιδια ταχυτητα με αυτη που εχω και στα 5 μετρα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.