Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατασκευαστικό ερώτημα: Φυγοκεντρική αντλία σε δίκτυο ποτίσματος: ταχύτητα, παροχή πίεση νερού


katsoulinos312

Recommended Posts

φιλε μου πψς ειναι δυνατον να εχω ιδια ταχυτητα αλλα διαφορετικη παροχη στην αρχη και το τελος του αγωγου? ο αγωγος εχει σταθερη διατομη και η ταχυτητα του παραμενει σταθερη οπως λες. δε θα πρεπει τοτε και η παροχη να ειναι σταθερη και ιδια παντου? γιατι ομως δεν ειναι? q=u*a ειναι ο τυπος που γνωριζω. οκ η πιεση με τις απωλειες της ελαττωνει την παροχη αλλα εγω πιστευα οτι αυτο γινοταν επειδη το νερο εχανε σε ταχυτητα κατα την κινηση του μεσα στον αγωγο ενω εσυ τωρα μου λεσ οτι η ταχυτητα του ειναι σταθερη!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για ένα συγκεκριμένο δίκτυο, ναι είναι σταθερή. Για ένα διαφορετικό δίκτυο, αλλάζει αλλά πάλι είναι σταθερή (άλλη τιμή)

 

Ποιος είπε ότι έχεις διαφορετική παροχή στην αρχή και στο τέλος?

 

q=u*a

q η παροχή έτσι?

τα άλλα τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

προκειται για ταχυτητα παροχη και διατομη το θεμα.... η παροχη μηδενιζεται αν δουμε ενα πινακα απωλειων πιεσης και παροχης. ειναι γνωστο αυτο.διαβασε το παρακατω που συζητησαμε και πες μου:

 

Παράθεση:

Αρχικά καταχωρημένο από elthelym Εμφάνιση Μηνύματος

εξηγησε μου τοτε γιατι η αντλια αναγραφει παροχη 3 κυβικα νερου ενω στην εξοδο του αγωγου μετα απο αρκετα μετρα το νερο ειναι λιγοτερο απο 3 κυβικα...

Γιατί μετά απο αρκετά μέτρα αγωγού έχεις πτώση πίεσης, βλέπε καμπύλη λειτουργίας αντλίας

 

αφου λοιπον η παροχη ελαττωνεται αρα ελαττωνεται και η ταχυτητα.... πως λοιπον παραμενει σταθερη???!!!!!:confused:

 

θα παρακαλουσα τουσ γνωστες του αντικειμενου που σας εχω πρηξει να μου υποδειξουν βιβλιογραφια να μελετησω...εχω ηδη τα εξης:ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΡΕΥΣΤΩΝ ΚΟΡΩΝΑΚΗ , ΑΝΤΛΗΣΗ ΥΔΡΕΥΣΗ ΑΡΔΕΥΣΗ ΚΑΠΟΥ. δε λενε και πολλα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου είχα απαντήσει

 

Αυτό που δεν έχεις καταλάβει, είναι γιατί υπάρχει αυτό το γ@μημενο διάγραμμα μανομετρικού-παροχής και τι σου προσφέρει ο κατασκευαστής με αυτό

 

Δεν έχεις επίσης καταλάβει ότι η παροχή και το μανομετρικό μιας αντλίας αναφέρονται στις μέγιστες τιμές που μπορεί να δώσει, ανάλογα με τον τύπο της

 

Αν προσέξεις σε ένα διάγραμμα μανομετρικού-παροχής http://www.wilo.gr/cps/rde/xchg/gr-el/layout.xsl/922.htm θα δεις πώς μεταβάλλονται αυτά τα 2 μεγέθη

 

Ερώτηση να δω τι κατάλαβες

Από το παραπάνω διάγραμμα, για 35m3/h & 9mΥΣ, ποια αντλία θα διάλεγες?

Link to comment
Share on other sites

σορυ για την αναστατωση και το μπερδεμα. μαλλον δε το λεω καλα το ερωτημα μου....εχω μια αντλια και η οποια συνδεεται με αγωγο 200 μετρα. βαζοντας ενα παροχομετρο στην αρχη του αγωγου βλεπω 3 κυβικα/ωρα τοσα οσα λεει ο κατασκευαστης οτι βγαζει, αφου δεν εχω απωλειες στην αρχη του αγωγου ακομα.τωρα βαζοντας ενα στο τελος στην εξοδο κοντα του αγωγου ποσα κυβικα βλεπω? ιδια λιγοτερα η περισσοτερα (λεμε τωρα...)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μπαλαρίνε, η αντλία θα βγάζει 3m³/h όταν είναι χωρίς σωλήνα. Όταν βάλεις και σωλήνα η παροχή θα μειωθεί λόγω της αντίστασης του σωλήνα. Αν ο σωλήνας ανηφορίζει η παροχή θα μειωθεί κι άλλο διότι το νερό θα πρέπει να πάρει την ανηφόρα. Αν στο τέλος του σωλήνα υπάρχει μια βρύση, και εάν αυτή η βρύση είναι κλειστή, η παροχή θα είναι 0, όσο κι αν προσπαθεί η αντλία...

Σε κάθε περίπτωση η παροχή σε κάθε διατομή του σωλήνα είναι η αυτή. Όταν η βρύση είναι κλειστή, η παροχή είναι 0 στην βρύση, στο μέσο του αγωγού, στην έξοδο της αντλίας, στο εσωτερικό της αντλίας, στην εισαγωγή της αντλίας, ΠΑΝΤΟΥ.

Αυτό είναι αποτέλεσμα της αρχής της συνέχειας και γίνεται πιο εύκολα κατανοητό στα μη συμπιεστά ρευστά. Η κατανόησή του είναι το βασικό βήμα για το ξεκίνημα της ενασχόλησης με την ρευστομηχανική...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ. ομως αυτο δε λεω και εγω σε τοσα ποστ που εχω ριξει? γιατι μου λετε επομενως οτι η ταχυτητα ειναι σταθερη? πως γινεται να ειναι σταθερη αφου η παροχη ελαττωνεται ενω μενει σταθερη και η διατομη? με ενδιαφερει ενα σχεδιο στο οποιο η αντλια δινει 3 κυβικα ο αγωγος ειναι μικρης διατομης φ12 PE και θελω να στειλω το νερο στα 200 μετρα με μικρη ανηφορικη κλιση. το ερωτημα μου ειναι? υπαρχει περιπτωση παρα το οτι η αντλια γεμιζει τον αγωγο με νερο να μη μπορεσει ποτε το νερο να βγει απο αυτον λογω αυξημενων τριβων? με λιγα λογια στην ακρη του σωληνα εξοδου το νερο να ρεει σαν σταγονα?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε γυμναστή, δες προσεκτικότερα τα μηνύματα συναδέλφων καθώς και το δικό μου. Όσο νερό μπαίνει στην σωλήνα στην μονάδα του χρόνου, τόσο νερό βγαίνει. Αλλά δεν μπαίνει πάντα η ίδια ποσότητα νερού, η ίδια παροχή...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ elthelym, μάλλον προπέρασες του κόσμου τα μηνύματα χωρίς να δώσεις ιδιαίτερη σημασία στα γραφόμενα των συναδέλφων!

Θα κάνω μια μικρή προσπάθεια ανακεφαλαίωσης, όσο μπορώ πιό πρακτικά, μήοως και βγάλεις άκρη :

α) η ταχύτητα κίνησης του νερού μέσα στη σωλήνα είναι ΣΤΑΘΕΡΗ! ΠΑΝΤΑ! ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ!

Αναφερόμαστε βέβαια στην ταχύτητα εξόδου από την αντλία και στην ταχύτητα εξόδου απ' το σωλήνα. Αυτές είναι μεταξύ τους πάντα ίσες! Η ταχύτητα όμως εξόδου απ'ο την αντλία ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ από την αντίσταση που έχει να αντιμετωπίσει η αντλία, δηλαδή τις τριβές μέσα στον αγωγό, το βάθος από το οποίο κάνει αναρόφηση και το υψόμετρο στο οποίο βρίσκεται η έξοδος του σωλήνα.

β) όλα αυτά μαζί μας δείχνουν τι έχει να αντιμετωπίσει αυτή η ρημαδοαντλία, οπότε διαλέγουμε ανάλογα την ισχύ της.

γ) βέβαια και μπορεί να δουλεύει πάσει δυνάμει η κακομοίρα η αντλία και να μη βγαίνει σταγόνα στην άκρη του σωλήνα, αλλά το νερό να έχει σταματήσει κάπου χαμηλότερα, εκεί που το σύνολο των απωλειών, βαρύτητας κλπ, φτάνει στα όρια ισχύος της αντλίας.

δ) καλό θα ήταν να περιμέναμε να έχουμε την ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ παροχή της αντλίας παντου, πάντοτε και ανεξαρτήτως συνθηκών, να στέλνουμε ας πούμε θαλασσινό νερό σε πισίνα στα Καλάβρυτα από το Διακοφτό με μια αντλιούλα 1 κιλοβάτ, αλλά δεν γίνεται!

ε) Υποπτέυομαι πως αυτό που δεν συνειδητοποίησες είναι πως όταν μιλάμε για σταθερή ταχύτητα δεν αναφερόμαστε σ' αυτήν ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από τις συνθήκες φορτίου.

Καλή επανανάγνωση! Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.