Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αδειοδότηση γεωτρήσεων


kchatzim

Recommended Posts

Άλλο βρίσκω το x,ψ,z ενός σημείου όπως είναι η γεώτρηση και άλλο συντάσω ολόκληρο εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα για όλο το οικόπεδο.

 

Προφανώς χρειάζεται gps (γεωδαιτικό κατά προτίμηση για καλύτερη ακρίβεια) αλλά σύμφωνα με το νόμο δεν απαιτείται η σύνταξη και κατάθεση ολόκληρου τοπογραφικού, όπως ίσχυε με την παλιά διαδικασία.

 

Οπότε το κόστος αλλάζει... ;)

Link to comment
Share on other sites

αρχικά, αν έχεις δύο εξαρτημένα σημεία, τότε αυτόματα εξαρτείς και όλο σου το σχέδιο. με ένα δεν πας πουθενά:P

έχεις δίκαιο, δεν χρειάζεσαι εξαρτημένο τοπογραφικό, χρειάζεσαι συντεταγμένες της γεώτρησης, άρα θα πάρεις κάποιον που έχει γεωδαιτικό gps να σου δώσει το σημείο. όσο για το κόστος, δε ξέρω πόσο αλλάζει, γιατί για να ρθει κάποιος μέσα στα χωράφια για να σου δώσει έστω ένα σημείο δεν είναι και ανέξοδο, και κατ'εμέ κοστίζει περίπου όσο ένα τοπογραφικό, γι'αυτό και αναφέρω τη λέξη τοπογραφικό :P

από το προηγούμενοι μήνυμα σου, θεώρησα ότι είχες βρει κάποιο άλλο τρόπο , μέσω ορθοφωτογραφιών για να κάνεις αυτή τη δουλειά, γιαυτό σε ρώτησα:P

 

και μια ερώτηση επί της ουσίας, βλέπετε να γίνεται καμία κίνηση από τους αγρότες πάνω σε αυτό το θέμα? ή απλά το κουβεντιάζουμε μεταξύ μας :P

Link to comment
Share on other sites

Το να έρθει να μου μετρήσει ένα σημείο θα κοστίσει σίγουρα πολύ λιγότερο από το να μου κάνει τοπογραφικό για τα 100στρέμματα που ποτίζω και έχω την γεώτρηση π.χ. στη Λάρισα. Και τα στρέμματα που λέω είναι και λίγα για εκείνες τις περιοχές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε πιστεύω :P

κάνει κανένας αγρότης όμως καμία κίνηση για αδειοδότηση υφιστάμενης γεώτρησης? π.χ στη Λάρισα

 

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, Manolis gon

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκαιο ilias, αν κατάλαβα τι εννοείς.....

Ναι αν μιλάμε για γεωδαιτικό gps ok!

Αλλά με gps χεριού σίγουρα θα έχεις λάθη.

Από παλαιότερη όμως πληροφορία που είχα από την Περιφέρεια, κανένας δεν στέκονταν στην ακρίβεια των στοιχείων, αν δηλαδή η γεώτρηση είναι έαν μέτρο δεξιά, αριστερά, οπότε και του χεριού μπορεί να δουλέψει........;)

Δε λέω ότι είναι το σωστό.

Link to comment
Share on other sites

απλά και δ/νση Υδάτων με απλό gps χειρός πάει για αυτοψίες και συνηθισμένο σφάλμα +/- 5μ., τώρα τα νέα τμήματα υδροοικονομιας!!! πάλι με gps χειρός πάει για αυτοψία

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας συνάδελφοι.

Σχετικά με το θέμα γνωρίζει κανείς τι κάνουμε με τις ομαδικές γεωτρήσεις οι οποίες είναι ηλικίας 40 ετών με τίτλους και λογαριασμους ΔΕΗ σε ανθρώπους που δεν βρίσκονται σε ζωη και που δεν έχουν αφήσει κάτι στη διαθήκη τους?

Link to comment
Share on other sites

την ίδια ερώτηση θα έκανα κι εγώ! έχω ομαδική γεώτρηση που ένα μέλος της έχει πεθάνει και το χωράφι του το καλλιεργούν τα παιδιά του. Ο τίτλος ιδιοκτησίας του χωραφιού είναι ακόμη στο όνομα του πατέρα. τι γίνεται σ'αυτή την περίπτωση?

Επίσης άλλη περίπτωση που ο λογαριασμός της ΔΕΗ για τη γεώτρηση έρεχεται στο όνομα του πατέρα που έχει πεθάνει αλλα το χωράφι στο οποίο βρίσκεται η γεωτρηση είναι στο όνομα του γιου

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη περίπτωση spiridoula πρέπει να γίνει αποδοχή κληρονομιάς του χωραφιού, εφόσον γίνει 8α πάνε στη ΔΕΗ και 8α τους δώσει βεβαίωση ανήκει σε αυτούς ή θα αλλάξει το όνομα κυριότητας.

Γενικά όμως η γεώτρηση πάει πάντα με το χωράφι και όχι με τον ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Η ψηφιακή απεικόνιση των γεωτρήσεων σημαίνει χρήση Google earth και μετατροπή των συντεταγμένων σε ΕΓΣΑ 87?

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.