Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ανενεργά τριγωνομετρικά Γ.Υ.Σ


GRTOPO

Recommended Posts

Και επειδή την συζήτηση την πήγατε γύρο από το αεροδρόμιο, δεν ξέρω γιατί, θέλω να δώσω μερικές τιμές ορισμένων Τρ.Σημ. της ΓΥΣ στο φύλλο χάρτου της θέρμης 40 33, -0 39 όπως ακριβώς χρησιμοποιήθηκαν για την αποτύπωση που έγινε πριν χρόνια για λογαριασμό του δήμου Πυλαίας για τη χάραξη αιγιαλού και παραλίας στο θαλάσσιο μέτωπο από το πατριαρχικό έως την περιφερειακή τάφρο. Το 006 στο 118 δηλ. τούμπα γεωργικής σχολής: χ=-6685,07 / Υ= -2250,13.  Κράνη ΓΥΣ (τιμές τ.υ. ) Χ=-1682.18, /Υ=-1127,07. Σεδες ,--Σερβικο (116075) Χ=-2990,41, /Υ=+1753,92. ΛΕΑ ΓΥΣ(118009. Καντά στον ΠΑΟΚ): χ=-7154,37,/ Υ=+1756,22.. Μιναρές θέρμης: Χ=-4063,32,/ Υ=-625,06. Κοσκινά :Χ=-3796,34, / Υ=+2303,00. Ήταν και άλλα δύο που δεν υπάρχουν τώρα.  Πιθανότατα κάποιοι συνάδελφοι να έχουν αυτά τα Τρ. σημεία με άλλες τιμές. Για την δουλειά πάντως αυτή , που ήταν αρκετά χιλιόμετρα, κάθισαν καλά . Αν βρω τις τιμές συντεταγμένων των οροσήμων όπως τα όρισε η κτηματικά υπηρεσία θα τις δώσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@nbr

Μιλάς για το κέντρο 40 33, -0 39 μόνο;

Ένα καλό κόλπο να ελεγξεις την συμβατότηα, είναι να συγκρίνεις τις αποστάσεις και τα αζιμούθια μεταξύ των τριγωνομετρικών, τόσο στην λύση της ΓΥΣ, όσο και στην λύση ΥΓ.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, nbr said:

Και επειδή την συζήτηση την πήγατε γύρο από το αεροδρόμιο, δεν ξέρω γιατί, θέλω να δώσω μερικές τιμές ορισμένων Τρ.Σημ. της ΓΥΣ στο φύλλο χάρτου της θέρμης 40 33, -0 39 όπως ακριβώς χρησιμοποιήθηκαν για την αποτύπωση που έγινε πριν χρόνια για λογαριασμό του δήμου Πυλαίας για τη χάραξη αιγιαλού και παραλίας στο θαλάσσιο μέτωπο από το πατριαρχικό έως την περιφερειακή τάφρο. Το 006 στο 118 δηλ. τούμπα γεωργικής σχολής: χ=-6685,07 / Υ= -2250,13.  Κράνη ΓΥΣ (τιμές τ.υ. ) Χ=-1682.18, /Υ=-1127,07. Σεδες ,--Σερβικο (116075) Χ=-2990,41, /Υ=+1753,92. ΛΕΑ ΓΥΣ(118009. Καντά στον ΠΑΟΚ): χ=-7154,37,/ Υ=+1756,22.. Μιναρές θέρμης: Χ=-4063,32,/ Υ=-625,06. Κοσκινά :Χ=-3796,34, / Υ=+2303,00. Ήταν και άλλα δύο που δεν υπάρχουν τώρα.  Πιθανότατα κάποιοι συνάδελφοι να έχουν αυτά τα Τρ. σημεία με άλλες τιμές. Για την δουλειά πάντως αυτή , που ήταν αρκετά χιλιόμετρα, κάθισαν καλά . Αν βρω τις τιμές συντεταγμένων των οροσήμων όπως τα όρισε η κτηματικά υπηρεσία θα τις δώσω.

Για το τριγωνομετρικό στο Ύψωμα Τεχνιτών (Δίπλα στο κρατικό :))

Εγώ έχω  -7153.661 ,    1756.309 ,    62.050

Επίσης απο εργασία που έγινε το 1980 απο καλό συνάδελφο στην περιοχή μου έδωσε με βάση και τα ορόσημα του Πατριαρχικού που τότε υπήρχαν αλλα και το τριγωνομετρικο Δελαπόρτα που τότε υπήρχε.

-7154.69 ,    1756.900, 

Σε δουλεία που έκανα πρόσφατα δεν μου κάθισε καμία απο τις παραπάνω τιμές.

Να σημειώσω ότι το χαμηλό δίπλα στο ΓΥΣ δεν ειναι του Υ.Γ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@netmin909

Να φανταστώ καταρχάς ότι είσαι Αρειανός ( :) )!

Νομίζω, ότι πρέπει να δούμε τα επίσημα στοιχεία της ΤΥ για να αποφανθούμε. Βλέπω απόκλιση κάποιων δεκάδων εκατοστών. Όπως προείπα, καλό θα είναι να βλέπουμε και τις σχετικές θέσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι δεύτερες τιμές .. -7154.69 ,    1756.900 που δλινεις για τον ΠΑΟΚ είναι πιο κοντά σ' αυτές που δίνω εγώ. Οι πρώτες είναι από μεταφορά διπλανού αγροκτήματος.

Όταν έγινε η παραπάνω δουλειά στο δήμο ήταν ένας εργοδηγός super χωραφάς με διασυνδέσεις στην Τοπογρ. υπηρεσία.

-Για την σύγρυση στις αποστάσεις... συμφωνώ, στα αζιμούθια όμως λόγω απόκλισης της κατακορύφου πως κάνουμε σύγκριση??

-Πράγματι το μικρό δίπλα στο βάθρο είναι για τοπογραφικές δουλειές που έκανε η αμερικάνικη σχολή.

Να ανείξει μία ενότητα όπου οι συνάδελφοι να ανεβάζουν τις τιμές Τρ. σημείων και οροσήμων της τοπογραφικής υπηρεσίας, που τα τελευταία χρόνια τ' ακανε μπάχαλο.

Link to comment
Share on other sites

@nbr

-Για την σύγρυση στις αποστάσεις... συμφωνώ, στα αζιμούθια όμως λόγω απόκλισης της κατακορύφου πως κάνουμε σύγκριση??

Εφόσον κάνεις σύγκριση των δύο ΗΑΤΤ, που δεν αλλάζουν χαρακτηριστικά στην αναγωγή (μην ξεχνάς ότι είναι ισαπέχουσα), θα δεις τις διαφορε΄ς στον προσανατολισμό μεταξύ των δύο λύσεων.

-Να ανείξει μία ενότητα όπου οι συνάδελφοι να ανεβάζουν τις τιμές Τρ. σημείων και οροσήμων της τοπογραφικής υπηρεσίας, που τα τελευταία χρόνια τ' ακανε μπάχαλο

Δεν ξέρω αν εμπίπτει σε θέμα πνευματικών δικαιωμάτων...

Link to comment
Share on other sites

nbr δυστυχως η ΤΥ χρεωνει τις τιμες οποτε ισως δημιουργησουμε προβλημα στο φορουμ. Σε καθε περιπτωση ομως μπορουν να δινονται τιμες ιδιωτικων στάσεων με διπλες τιμες και κατα προσεγγιση οι τιμες των τριγ. της ΤΥ με αποκλιση 0.01

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει

Rec Κωδικός Φ.Χ. 50.000 Κωδικός τριγων. σημείου Τάξη Ονομασία Τριγων. Σημείου Υπαρξη Περιγραφή Ονομασία Φ.Χ. 50.000 πληροφορίες/παραγγελία
1 118 41 IV ΛΑΚΚΕΣ ΝΑΙ / YES   ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ πληροφορίες/παραγγελία
 

##############################################################################################

Στραβά:

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΠΛΑΤΙΝΑ 

Rec Κωδικός Φ.Χ. 50.000 Κωδικός τριγων. σημείου Τάξη Ονομασία Τριγων. Σημείου Υπαρξη Περιγραφή Ονομασία Φ.Χ. 50.000 πληροφορίες/παραγγελία
1 118 30 IV ΠΛΑΤΙΝΑ ΝΑΙ / YES ΒΑΘΡΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ πληροφορίες/παραγγελία

##############################################################################################

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΝΔΡΙΑ

Rec Κωδικός Φ.Χ. 50.000 Κωδικός τριγων. σημείου Τάξη Ονομασία Τριγων. Σημείου Υπαρξη Περιγραφή Ονομασία Φ.Χ. 50.000 πληροφορίες/παραγγελία
1 118 43 IV ΜΑΝΔΡΙΑ ΝΑΙ / YES ΒΑΘΡΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ πληροφορίες/παραγγελία
Link to comment
Share on other sites

Πνευματικά δικαιώματα?? Πάνω από 20 χρόνια τα δίναν ...τζάμπα ! Θα αντιδράσει ο υπουργός...ο Τσιρώνης??? Μόλα ταύτα θα υπάρχει τρόπος. Ας πούμε Για το αγρόκτημα θέρμης (40 33, -ο 39) υπάρχει το τριγ. σημ. της Τ.Υ.  και στα 15 περίπου μέτρα παραδίπλα στέκει το βάθρο της ΓΥΣ (116010) και του δίνω συντεταγμένες (έχει δώσει όμως  και η τοπογραφική (??)) γιατί εγώ να μη μπορώ να τις δώσω τις δικές μου με ....ένα cm διαφορά?? 

Ένα άλλο παράδειγμα .. οι Θεσσαλονικείς θα καταλάβουν. Ας πούμε ήμαστε Ωραιόκαστρο (40 45, -0 51)  και κάνουμε μία πολλαπλή  εμπροσθοτομία και έτσι δίνουμε στο Σιβρύ (118060) τιμές  Χ= 2262,46  Υ=-1947.99 του αγρακτήματος ( τις έχει δώσει ίσως και η Τ.Υ.), αυτές, λέγω εγώ, είναι δικές μου και τις δίνω!!! Που είναι το νομικό κόλλημα ?? Με την ευκαιρία οι ΤΜ3 τιμές συν/νων του ίδιου Τρ. σημείου είναι (αυτές είναι σίγουρα ιδιωτικές):  Χ=130473,98, Υ=747377,03

Αρα μοιράστε, με τρόπο, ότι έχετε.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.