Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανενεργά τριγωνομετρικά Γ.Υ.Σ


GRTOPO

Recommended Posts

1 ώρα πριν, nbr said:

Πνευματικά δικαιώματα?? Πάνω από 20 χρόνια τα δίναν ...τζάμπα ! Θα αντιδράσει ο υπουργός...ο Τσιρώνης??? Μόλα ταύτα θα υπάρχει τρόπος. Ας πούμε Για το αγρόκτημα θέρμης (40 33, -ο 39) υπάρχει το τριγ. σημ. της Τ.Υ.  και στα 15 περίπου μέτρα παραδίπλα στέκει το βάθρο της ΓΥΣ (116010) και του δίνω συντεταγμένες (έχει δώσει όμως  και η τοπογραφική (??)) γιατί εγώ να μη μπορώ να τις δώσω τις δικές μου με ....ένα cm διαφορά?? 

Ένα άλλο παράδειγμα .. οι Θεσσαλονικείς θα καταλάβουν. Ας πούμε ήμαστε Ωραιόκαστρο (40 45, -0 51)  και κάνουμε μία πολλαπλή  εμπροσθοτομία και έτσι δίνουμε στο Σιβρύ (118060) τιμές  Χ= 2262,46  Υ=-1947.99 του αγρακτήματος ( τις έχει δώσει ίσως και η Τ.Υ.), αυτές, λέγω εγώ, είναι δικές μου και τις δίνω!!! Που είναι το νομικό κόλλημα ?? Με την ευκαιρία οι ΤΜ3 τιμές συν/νων του ίδιου Τρ. σημείου είναι (αυτές είναι σίγουρα ιδιωτικές):  Χ=130473,98, Υ=747377,03

Αρα μοιράστε, με τρόπο, ότι έχετε.

nbr από την στιγμή που πληρώνεις για  να ταπάρεις, έγκειται στην νομοθεσία περί πνευματικής ιδιοκτησίας...

 

Τώρα, με το κόλπο που λες...Θα σου πούνε: Πως έκανες εξάρτηση; Από τριγωνομετρικά της Διανομής. Που τα βρήκες;;;

 

Αν θέλουν...

Link to comment
Share on other sites

.........Αφού για πολλά χρόνια τα ' δίναν έτσι ο καθένας μας έκανε ένα ιδιωτικό αρχείο. Το διαχειρίζεται όπως θέλει. (ο κόσμος το 'χει τούμπανο και 'μείς κρυφό καμάρι).

Έτσι λοιπόν υπάρχει ο κίνδυνος να πάω φυλακή αφού έδωσα εγώ τα πρώτα τριγ. σημεία με τιμές της τοπ. Υπ.

Ευτυχώς που δεν καπνίζω.

Αν το κάνουν 1000, ας πούμε , θα κάνουν , αυτοί της εξουσίας, 1000 αγωγές?? Να το δω και αυτό!!

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

nbr

Οι εποχές της "αθωότητας" έχουν περάσει ανεπιστρεπτί...Εδώ υπάρχουν συνάδελφοι που είτε δεν δίνουν στάσεις είτε καταστρέφουν στάσεις άλλων συναδέλφων.
Φυσικά και κατανοώ το πνεύμα συο και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Το ίδιο θέλω να κάνω κι εγώ.

Όσο για την φυλακή, Ελλάδα ζεις ξέρεις ότι "διυλίζουν τον κώνωπα και διαπερνούν την κάμηλο". Αν είχες κλέψει καμιά εκατοστή εκατομμύρια, τότε ναι θα σουν έξω και θα έπαιζες αστακοπόλεμο...Με δημοσίευση στοιχείων της ΤΥ σε βλέπω μπλεγμένο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το Σιβρι εχω απο το τευχος της τοπογραφικης:

-6190.50 -1939.79 465.18 (βαθρο 1.20)

-6184.09 -1946.16

και απο την ΓΥΣ

-6184.423 -1940.436 463.75 (βαθρο 0.91)

ΤΜ3 επιλυσης ΑΠΘ

130473.924 747377.189

-6184.476 -1940.302

Edited by jojo
προσθηκη υψομετρων
Link to comment
Share on other sites

Jojo

1. Βλέπω 40 εκ. κατά Χ και περίπου 6 κατά Υ μεταξύ ΥΓ και ΓΥΣ. Είναι στο πλαίσιο του 1 μέτρο κατά Χ και 5 μέτρα διαφορά μεταξύ των δύο μπέσελ
2. Στην λύση του ΑΠΘ: βλέπω διαφορές εκατοστών και δεκάδω εκατοστών, αντίστοιχα...Που την βρήκες την επίλυση;
Οσμίζομαι ότι έγινε από καμπάνια GPS.

Έχεις την τεκμηρίωση;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε jojo αναγκαστικά θα σου κάνω μία παρατήρηση. Το Συβρί και συγγνώμην που ολόκληρο το φόρουμ διαβάζει για Θεσσαλονίκη-περίχωρα, έχει τόσες τιμές της Τ.Υ. όσα σχεδόν είναι και τα αγροκτήματα γύρο απ' αυτό (μεγάλη προσοχή στο φύλλο χάρτου). Εγώ έδωσα αρχικά τις τιμές που έχει στο αγρόκτημα του Ωραιοκάστρου (40 45, -0 51).  Εσύ αυτές τις τιμές που μας έδωσες τώρα είναι στο φύλλο 40 45,  -0 45 (Νεοχωρούδα) και γιαυτό είναι κοντά στις τιμές ΗΑΤΤ της ΓΥΣ. Όσο για τις τιμές του στο ΤΜ3 , είναι αυτές που χρησιμοποίησε ο μελετητής στην επέκταση του δήμου Ωραιοκάστρου. Αυτές δίνει και ο δήμος. Γιαυτό λοιπόν συνιστώ τους συναδέλφους να χρησιμοποιούν αυτές της μελέτης. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nbr μου αρεσουν οι παρατηρησεις σου!

Τωρα που κοιταω και καποια αλλα κιταπια μου το Σιβρι για τη Νεοχωρουδα η ΤΥ μου το εχει

-6183.98 -1945.26

στο 40 45 -0 45

Για την ΤΜ3 εχω πληρη τεκμηριωση με αναλυτικα τις ελλειψεις σμαλματων  κλπ (SX SY A(m) B(m) G(DEG) οπως και αποστασεις και αζιμουθια με τις σχετικες ελλειψεις σφαλματων (SD(m) PPM SG(deg) A(m) B(m) G(deg) 

Για 89 βαθρα ΓΥΣ εντος Θεσσαλονικης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

==============================================================================
        METAΦOΡA ΣYNTETAΓMENΩN AΠO  ENA KENTPO ΣE AΛΛO ΣE ΠΡΟΒΟΛΗ HATT
==============================================================================

KΩΔΙΚΟΣ AΠO KENTPO ΠΡOΒOΛΗΣ  YNTETAΓMENEΣ ΣHMEIOY    ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΠΡOΒOΛHΣ  ΣYNTETAΓMENEΣ  ΣHMEIOY
ΣHMEIOY    ΠΛΑΤΟΣ    MΗKOΣ     TETMΗMENH  TETAΓMENH    ΠΛΑΤΟΣ   ΜΗΚΟΣ     TETMΗMENH    TETAΓMENH
SIVRI      40 45     0 45      -6184.09   -1946.16     40 45    - 0 51    2262.342    -1948.394


Φυσικα θα στα στειλω. nbr πολυ κοντα η οπισθοτομια σου με αλλαγη κεντρου 

Edited by jojo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.