Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανενεργά τριγωνομετρικά Γ.Υ.Σ


GRTOPO

Recommended Posts

και με τους πινακες του Ριζου, για α=-8444.21 β=4.81 ημθ=-0.0011393 για την ιδια μεταφορα

-6184.09->2262.34274 (+0.001)

 -1946.16->-1948.395045 (+0.001)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και για να μήν μπερδεύουμε τους συν. αυτές ακριβώς οι τιμές, που τώρα δίνεις, δηλ.  -6183.98 , -1945.26 είναι, ΝΟΜΙΖΩ και οι περισσότερο σωστές για το φύλλο (στο 40 45  -0 45 ). Όσο για τις τιμές στο ΤΜ3 θέλω να πω πως στους μετασχηματισμούς που κάναν οι μελετητές οι τιμ'ες έπαιζαν εκεί γύρω στους 10-12 πόντους . Οι φίλοι μου στο πολυτεχνείο έχουν ίσως δίκαιο. Η όλη όμως μελέτη πάτησε σε αυτές τις τιμές, που έδωσα και μάλιστα κτίστηκαν  έως τώρα σχεδόν όλα τα οικόπεδα της επέκτασης. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, nbr said:

Και για να μήν μπερδεύουμε τους συν. αυτές ακριβώς οι τιμές, που τώρα δίνεις, δηλ.  -6183.98 , -1945.26 είναι, ΝΟΜΙΖΩ και οι περισσότερο σωστές για το φύλλο (στο 40 45  -0 45 ). Όσο για τις τιμές στο ΤΜ3 θέλω να πω πως στους μετασχηματισμούς που κάναν οι μελετητές οι τιμ'ες έπαιζαν εκεί γύρω στους 10-12 πόντους . Οι φίλοι μου στο πολυτεχνείο έχουν ίσως δίκαιο. Η όλη όμως μελέτη πάτησε σε αυτές τις τιμές, που έδωσα και μάλιστα κτίστηκαν  έως τώρα σχεδόν όλα τα οικόπεδα της επέκτασης. 

Ναι nbr. Η λογική που είχατε εσείς οι παλιες καραβάνες ήταν να πάρετε την διανομή και να την εφαρμόζατε στην ΤΜ3. 10-12 πόντοι ήταν πολύ καλά. Αν θυμάμαι ορθώς, υπήρξαν πολλές εργασίες από Α. Φωτίου και Δ. Ρωσσικόπουλο την δεκαετία του 1980. 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ εξετάζουμε τις δουλειές του ..τέλους δεκαετ. 1980 και αρχές 1990 με τις γνώσεις που έχετε εσείς οι νεότεροι με τα GPS ή με τα αεροπλανάκια κλπ. Είχε ήδη ξεκινήσει η ΕΠΑ όταν οι καλοί φίλοι, οι Καθηγητές μας της πολυτεχνικής σχολής(αξιόλογοι) μέσα από τον σύλλογο τότε, κυκλοφόρησαν την πολύ καλή μπροσούρα "Μετασχηματισμοί συν/νων μεταξύ των προβολών ΗΑΤΤ-ΕΜ3" , που ήταν ένα άριστο εργαλείο στα χέρια των συναδέλφων μελετητών. Οι πρώτοι υπολογισμοί έγιναν με απλά μηχανάκια (έτσι τα λέγαμε). Με τον καιρό μπήκε η Basic....και οι ακρίβειες στους υπολογισμούς καλύτερες. Με αυτό το σκεφτικό λέω πως οι 10-12 πόντοι στην στρογγυλοποίηση των δύο δεκαδικών των συν/νων, στο τέλος-τέλος  , μετά από μια σειρά πολλαπλασιασμούς, είναι ένα καλό αποτέλεσμα !

Με την ευκαιρία θέλω εδώ να πω πως αυτή η καλή Μπροσούρα, που αναφέρθηκα παραπάνω, κυκλοφόρησε στην πολύ καλή ιστοσελίδα για τους τοπογράφους και όχι μόνο, GrSuveyors. Όποιος θέλει μπορεί να την κατεβάσει. 

Link to comment
Share on other sites

@nbr

Πάντα χειμαρρώδης και εύστοχος

1. Τα αεροπλανάκια όπως και τζι πι ες, κρύβουν από πίσω τεράστια θεωρία και επιβάλλουν την γνώση ανάλυσης δεδομένων για να τα κρίνεις. Επιπλέον, τα εροπλανάκια χωρίς αξιόπιστα σημεία ελέγχου σεπί του εδάφους είναι δυνατό να οδηγήσουν σε...τέρατα. Είναι θεωρία Αναλυτικής Φωτογραμμετρίας με την χρήση της μεθόδου δέσμης. Για εμάς που τελειώσαμε το ΑΠΘ, το βιβλίου του Α. Δερμάνη : Αναλυτική Φωτογραμμετρία είναι κομβικής σημασίας. Τώρα, για τα τζι πι ες πραγματικού χρόνου πρέπει να γίνεται επίσης με προσοχή και έλεγχο...

2. οι 10-12 πόντοι είναι καλή ακρίβεια, αν αναλογιστούμε ότι τότε οι μελετητές προσδιόριζαν γραφικά κάποια χαρακτηριστικά σημεία επί της διανομής, τα μετρούσαν σε ΤΜ3 και έβγαζαν παραμέτρους μετασχηματισμού. ο ΣΔΑΤΜΒΕ είχε εκδόσει πρακτικά ενός συνεδρίου το 1985, του οποίου οι δημοσιευμένες εργασίες, χρησιμοποιήθηκαν κατά κόρον από τους επαγγελματίες.

3. Πριν από κανένα μήνα, με πήρε ένας δικός μου άνθρωπος και καλός μηχανικός. Σε ένα χωριό της Δράμας, βρήκαν τριγωνομετρικά διανομής (3 στον αριθμό). Τα χτύπησαν σε ΕΓΣΑ87 και κάναν μετασχηματισμό. Ε, τους κάθισε γάντι! Τα τριγωνομετρικά των διανομών έγιναν από διάφορα συνεργεία και η ακρίβεια τους εξαρτάται από την επιμέλεια των συνεργίων.

4. Νομίζω την δεκαετία του 1980 ο Κ. Τοκμακίδης (σήμερα καθηγτής ΑΠΘ) είχε κάνει μία σχετική μελέτη της συμβατότηας μεταξύ παλιού και νέου μπεσελ, στην ευρύτερη περιοχή της Θεσσαλονίκης.

nbr, μήπως έχει στοιχεία για τον περίφημο "τριγωνισμό Αναστασιάδη" στην Θεσσαλονίκη; Έχω την εντύπωση ότι έγινε το 1960-1970 και εκεί στηρίζονται τα τριγωνομετρικά του ΥΓ.

Link to comment
Share on other sites

Μετα χαρας ανεβαζω τα πρακτικα του συνεδριου ετους 1986: "Μετασχηματισμοι Συντεταγμενων μεταξυ των προβολων ΗΑΤΤ και εγκαρσιας Μερκατορικης 3 μοιρων" του Συλλογου Διπλωματουχων Αγρονομων & Τοπογραφων Μηχανικων Βορειας Ελλαδας (ΣΔΑΤΜΒΕ). Κ.Κατσαμπαλος Α.Φωτιου 

http://bit.ly/tm3hatt1986

οπως επισης και compiled το προγραμμα σε BASIC 

http://bit.do/hatt2tm3exe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

.........Είπαμε παλιός αλλά δεν πολέμησα και στην ..αντίσταση!

Όχι για τον  "τριγωνισμό Αναστασιάδη" ακούω πρώτη φορά. Ίσως κάποιοι, που κάποτε ΕΙΧΑΝ καλές σχέσεις με παράγοντες της Τοπ. Υπηρεσίες, να γνωρίζουν κάτι για το θέμα αυτό.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι σίγουρα θα πιστέψουν πως ο jojo πολέμησε στον εμφύλιο . Το αρχείο του ξεκινάει μάλλον από το 1945.

Link to comment
Share on other sites

@nbr

Δεν είσαι..προπολεμικός, αλλά όταν έφτασες στην επαγγελματική σου κορύφωση, το ΕΓΣΑ87 ακουγόταν σχεδόν ουτοπικό...Και ξέρεις ποια είναι τα πλεονεκτήματα των μηχανικών της γενιάς σου: Είδαν την ακρίβεια μέτρου να γίνεται ακρίβεια εκατοστών. Και για να γίνει αυτό, έπρεπε να ανακαλύψετε τους υπολογιστές και να κάνετε σεμινάρια. Στα λέω, γιατί ανήκεις πάνω-κάτω στη γενιά των καθηγτών που μας δίδαξαν στο ΑΠΘ.

Ο Τζότζο, παίζει να έχει υλικό από την...Άλωση! Το τείχος της Κωνσταντινούπολης σε ED1450!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.