Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Dimitris!

Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι νέος μηχανικός και έχω αναλάβει τα Η/Μ για ένα έργο. Έχω κάνει επίσης και τα περιβαλλόντικα για αυτό το έργο. Το ΦΕΜ το πληρώνω μόνο για το κομμάτι που αφορά την οικοδομική άδεια ή και για τα περιβαλλοντικά??

ΦΕΜ πληρώνω και για οποιαδήποτε παροχή υπηρεσιών??

Αν δηλαδή είμαι τεχνικός ασφαλείας σε μια επιχειρηση και τους κόβω ΑΠΥ, πρέπει να πάω να καταβάλω και το ΦΕΜ??

Συγγνώμη που τα ρωτάω αυτά, αλλά δεν τα ξέρω και έχω μπερδευτεί μέσα στο φόρουμ με το τι λέει ο καθένας.

Είχα καταλάβει οτι ΦΕΜ πληρώνουμε για δουλείες που πηγαίνουν πολεοδομία.

Δηλαδή όποτε κοπεί απόδειξη ασχέτως αν πρόκειται για αμοιβή σε θέμα οικοδομικής άδειας πρέπει να πηγαίνουμε στη εφορία και να καταβάλουμε το ΦΕΜ μαζί με τη σχετική δήλωση??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 710
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καπως ετσι, οχι οτι τα εχω καταλαβει και ολα πως δουλευουν τα φορολογικα μας..

 

Αν κοβεις παροχη σε οποιονδηποτε, η προκαταβολη φορου ειναι 20% επι της καθαρης αμοιβης (προ ΦΠΑ)..

Στις αδειες για τις Η/Μ εργασιες ειναι 10%..

 

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις καποιον λογιστη που να γνωριζει τα περι μηχανικων (σχετικα δυσκολο) και να σου δωσει μια καλυτερη εικονα..

Link to comment
Share on other sites

καθε κατηγορια εχει τον συντελεστη της (στα τοπογραφικα ειναι 4%)

το 20% ισχυει μονο για εταιρειες,και τον παρακρατουν αυτοι.

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι τα καταλάβαινα. Όταν κόβεις ΑΠΥ σε ενα πελατη για μια απλη παροχη υπηρεσιων, για ασχετο λογο απο οικοδομικη αδεια ή να τη κοψεις σε εταιρεια οπου σε παρακρατει το 20%, τοτε τι κανουμε?? Απλως κοβουμε την ΑΠΥ και στο τελος του τριμηνου υποβαλουμε το ΦΠΑ???

Link to comment
Share on other sites

οχι ,εισαι υποχρεωμενος να πληρωσεις φεμ και τσμεδε ,ανεξαρτητα αν οι αμοιβες δεν κατατεθουν πουθενα.εξαιρεση αν κοψεις σε εταιρεια,θα πληρωσει αυτη το ΦΕΜ ,εφοσον παρακρατησε το 20%

Link to comment
Share on other sites

για ιδιώτη εκτός οικοδομικής άδειας

ΔΕΝ πληρώνεις ούτε ΦΕΜ ούτε γίνεται παρακράτηση

είσαι σίγουρη?απο πότε?θυμαμαι καποιος μου ειχε πη οτι οταν πήγαν στο γραφειο του για ελεγχο ,του εβαλαν πρόστιμο γιατί δεν πληρωσε ΦΕΜ αλλα και ΤΣΜΕΔΕ ,για ΑΠΥ που ειχε κοψει για ιδιώτη (που δεν χρειαζόταν πολεοδομια)

τι σχεση εχει αν το καταθετεις η οχι πολεοδομία?οι φορολογικες υποχρεώσεις ειναι ιδιες ειτε το καταθετεις ειτε οχι.

ΥΓ στο παραδειγμα που ανεφερα,του ειπαν οτι απαιτειται και ΤΣΜΕΔΕ.

δεν ξερω αν εχει αλαξει κατι τελευταια

Link to comment
Share on other sites

πάνω στο έντυπο γράφει τα εξής:

πριν τη θεώρηση

ΔΗΛΩΣΗ

ΠΡΟΚΑΤΑΒΛΗΤΕΟΥ ΦΟΡΟΥ ΣΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΩΝ – ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ

(Παράγραφος 4 άρθρο 52v.2238/1994) Υποβάλλεται σε δύο αντίτυπα

Πριν από τη θεώρηση των σχεδίων ή μελετών ή από τη χορήγηση της σχετικής άδειας από τις αρμόδιες

Υπηρεσίες του Δημοσίου

---------------------------

να δούμε και τι λέει ο νόμος v. 2238/1994

http://www.fle.gr/forologika/snomoi/-2002/Nomos2238_1994.htm#Άρθρο 52

 

Άρθρο 52 - Προκαταβολή του φόρου

 

4. Ειδικά, για τους αρχιτέκτονες και τους μηχανικούς ο προκαταβλητέος φόρος υπολογίζεται ως εξής:

α) Σε τέσσερα τοις εκατό (4%) της νόμιμης αμοιβής για εκπόνηση μελετών και σχεδίων που αναφέρονται στις περιπτώσεις β' και δ' της παραγράφου 5 του
.

β) Σε δέκα τοις εκατό (10%) της νόμιμης αμοιβής για εκπόνηση μελετών και σχεδίων που αφορούν οποιασδήποτε άλλης φύσης έργα και για την επίβλεψη της εκτέλεσης αυτών, καθώς και των έργων της προηγούμενης περίπτωσης και της ενέργειας πραγματογνωμοσύνης κ.λπ. για τα έργα αυτά.

Εξαιρετικά, για αμοιβές αρχιτεκτόνων και μηχανικών για την επίβλεψη της εκτέλεσης κάθε είδους τεχνικών έργων που ορίζονται στις προηγούμενες περιπτώσεις, ο προκαταβλητέος φόρος επιβάλλεται πριν από τη θεώρηση των οικείων εργασιών από την αρμόδια αρχή στο ποσό της αμοιβής επίβλεψης του δικαιούχου, όπως αυτή κατατίθεται στο Τεχνικό Επιμελητήριο της Ελλάδας, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 1 του π.δ. 242/1984 (ΦΕΚ 96 Α') και προκειμένου για εκπόνηση μελετών ή σχεδίων και επίβλεψη έργων του Δημοσίου, νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου και των κοινωφελών ή θρησκευτικών ιδρυμάτων, ο προκαταβλητέος φόρος κατά τα ποσοστά της παραγράφου αυτής, υπολογίζεται στο ποσό της συμβατικής αμοιβής.

Το ποσό του φόρου, που προκύπτει κατά τα οριζόμενα στην παρούσα, αποδίδεται στη δημόσια οικονομική υπηρεσία της περιφέρειας, όπου βρίσκεται η επαγγελματική έδρα του δικαιούχου των αμοιβών αρχιτέκτονα ή μηχανικού με την υποβολή δήλωσης πριν από τη θεώρηση των σχεδίων ή μελετών ή από τη χορήγηση της σχετικής άδειας από τις αρμόδιες υπηρεσίες του Δημοσίου.

Η δήλωση αυτή περιλαμβάνει το ονοματεπώνυμο του δικαιούχου της αμοιβής, τη διεύθυνση του, τη νόμιμη ή συμβατική κατά περίπτωση αμοιβή, τον προκαταβλητέο φόρο, την αρμόδια για τη φορολογία δημόσια οικονομική υπηρεσία του ίδιου και εκείνου που του ανέθεσε τη σύνταξη της μελέτης ή των σχεδίων ή την επίβλεψη, πλην των περιπτώσεων που την ανάθεση έκανε το Δημόσιο.

Η υπηρεσία του Δημοσίου που είναι αρμόδια για τη θεώρηση των σχεδίων ή μελετών ή για τη χορήγηση της άδειας, απαγορεύεται να προβεί στη θεώρηση ή στη χορήγηση της άδειας, αν δεν καταβληθεί προηγουμένως στη δημόσια οικονομική υπηρεσία το οφειλόμενο ποσό του προκαταβλητέου φόρου.

Η καταβολή αποδεικνύεται με την προσκόμιση του οικείου τριπλότυπου της αρμόδιας δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας.

Με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών, η οποία δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, καθορίζεται ο τύπος και το περιεχόμενο της δήλωσης, όπως και κάθε άλλη σχετική λεπτομέρεια για την εφαρμογή της παραγράφου αυτής.

-----------

λοιπόν βλέπω πως παρότι στο έντυπο ορίζει για θεωρημένα σχέδια-μελέτες

 

στη νομοθεσία υπονοεί πως όλες οι μελέτες θέλουν ΦΕΜ

----------

αλλά όταν έχω παροχή υπηρεσιών προς επαγγελματίες έχω παρακράτηση φόρου 20%

άρα δεν έχω ΦΕΜ

μήπως καπου υπάρχει κάποια διευκρίνηση;

--------

αυτό με το ΤΣΜΕΔΕ είναι καινούργιο χούι;;;

από που και ως που η εφορία κάνει κουμάντο στις πληρωμές του ΤΣΜΕΔΕ

με ποιά αρμοδιότητα;

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • για μελέτη-επίβλεψη οικοδομικής άδειας πληρώνεις ΦΕΜ (προκαταβλητέος φόρος)
    10% για όλες τις μελέτες πλην τοπογραφικού
    4% μόνο για τοπογραφικο

  • για μελέτη-επίβλεψη εκτός οικοδομικής άδειας ΔΕΝ πληρώνεις ΦΕΜ
    • για επιχείρηση (επαγγελματία) εκτός οικοδομικής άδειας
      γίνεται παρακράτηση 20% (παρακρατηθείς φόρος)
      τον οποίο ο επαγγελματίας αποδίδει στην εφορία μέσα σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα
      και σου δίνει βεβαίωση πως τον έχει πληρώσει
      την οποία προσκομιζεις στην εφορία με την φορολογική σου δήλωση
    • για ιδιώτη εκτός οικοδομικής άδειας
      ΔΕΝ πληρώνεις ούτε ΦΕΜ ούτε γίνεται παρακράτηση

 

Συμφωνώ με TheoTDM900 και myri, τουλάχιστον αυτά ξέρω και εφαρμόζω τόσα χρόνια..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.