Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Dimitris!

Recommended Posts

myri έτσι όμως θα έχει πρόβλημα στην δήλωση του 2010, όπου θα έχει ΑΠΥ χωρίς ΦΕΜ.

Αλλά και φέτος πιστεύω θα έχει πρόβλημα, που αν έχει έσοδα σε ΑΠΥ 15000, θα δώσει καταστάσεις ΦΕΜ 1500+

Αν δεν έχει κόψει ΑΠΥ μέσα στο 2010, κόβει σήμερα με παλιά ημερομηνία και δεν έχει πρόβλημα, εκτός από το ΦΠΑ όπου θα κάνει συμπληρωματική δήλωση.

 

Μάλλον μια ερώτηση σε λογιστή ή εφορία θα δώσει την λύση. Εκτός αν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος συνάδελφος.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 710
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν έχει κόψει ΑΠΥ μέσα στο 2010, κόβει σήμερα με παλιά ημερομηνία και δεν έχει πρόβλημα, εκτός από το ΦΠΑ όπου θα κάνει συμπληρωματική δήλωση.

αν μπορεί να ξεμπερδέψει με αυτό καλώς

 

διαφορετικά η εύκολη λύση για την εφορια είναι να ορίσει αυθαίρετα πρόστιμα

πάντως σε κάθε περίπτωση το ΦΕΜ είναι πληρωμένο

Link to comment
Share on other sites

'Οταν έχει κοπεί ΔΠΥ ποιο το μέγιστο αποδεκτό διάστημα για να πληρωθεί και το ΦΕΜ?

'Οταν έχει κοπεί ΔΠΥ σε εταιρεία ποιο το μέγιστο αποδεκτό διάστημα για την εταιρεία να αποδώσει το 20%?

'Οταν μου κόψει σε μένα συνάδελφος ΔΠΥ για σχεδιασμό αρχιτεκτονικών τότε τι κάνω? Πρέπει να αποδώσω εγώ την παρακράτηση του 20% και αν ναι πόσο χρονικό περιθώριο έχω ?

Link to comment
Share on other sites

1) εννοείς ΑΠΥ και αν λες ΦΕΜ εννοείς άδεια ?

 

2) η ίδια λογική με 1

 

3) η ίδια λογική πάλι.

 

Ο φόρος είναι στα κεφάλαια 52-60 του φορολογικού.

 

Πρέπει αν είμαι σίγουρος να είσαι μέσα στο δίμηνο που κόπηκε η ΑΠΥ σου.

Link to comment
Share on other sites

1)Ναι ΑΠΥ και ΦΕΜ για άδεια.

2)Ναι ΑΠΥ για εταιρεία για υπηρεσία , όχι για Πολεοδομία .

3)Ναι ΑΠΥ , για σχεδιασμό σε άδειες που δεν την έχει εκδόσει όμως ο ίδιος αλλά εγώ .

Link to comment
Share on other sites

όλα στο δίμηνο που κόπηκε η ΑΠΥ από αυτόν που υποχρεούται στην απόδοση. Διάβασε όμως και τα άρθρα.

 

Εξάλλου την ΔΟΥ την ενδιαφέρει η είσπραξη. Αν είναι εκτός χρόνου τότε προστιματάκι μικρό.

Link to comment
Share on other sites

για το ΦΕΜ για άδεια δεν έχω δει γραπτώς να ορίζεται πουθενά κάποια χρονική προθεσμία

συνηθίζουμε να το καταθέτουμε μέσα στο ίδιο οικονομικό έτος που κόβουμε και την ΑΠΥ

 

σε προφορική ερώτηση που έκανα στην εφορία μου

η προιστάμενη απάντησε πωςδεν υπάρχει χρονικός περιορισμός αρκεί να είναι πριν την έκδοση της άδειας

 

υγ το έχουμε συζητήσει 100 φορές δυστυχώς κάποιο επίσημο χαρτί επί του θέματος δεν υπάρχει

ο καθενας μας πράτει όπως θεωρεί πιο σωστά ωστε να αποφύγει τις ιστορίες

Link to comment
Share on other sites

Με το νέο σύστημα του ΤΕΕ (07/03/2010) που ενσωματώνει τις τοπογραφικές μελέτες γνωρίζει κανείς τι θα γίνει; Θέλω να πω η διαδικασία θα είναι: Αμοιβή μέσω ΤΕΕ - πληρωμή στην ΕΤΕ - ΦΕΜ - ΑΠΥ (ακόμη και για τοπογραφικά συμβολαίου/εκτός οικοδομικής άδειας);

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πραγματικά είναι πολύ μπερδεμένα τα πράγματα (τουλάχιστον για μένα)!!

 

Δηλαδή εγώ που έκοψα Τιμολόγια Παροχής Υπηρεσιών σε 2 εταιρείες για εσωτερική διακόσμηση και σε έναν ιδιώτη για τρισδιάστατα σχέδια χωρίς να υπολογίσω ΦΕΜ ΦΥΜ ΦΜΥ ΦΕΚ ΦΛΟΥ....

 

τι θα πάθω; Ο λογιστής μου με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα; να τον πιστέψω;

Link to comment
Share on other sites

στις εταιρίες έπρεπε να σου γίνει παρακράτηση 20% και να σου δώσουν βεβαίωση

για τον ιδιώτη δεν υπάρχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.