Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Γεωαναφορά χαρτών ΓΥΣ σε ΕΓΣΑ


axoul

Recommended Posts

Αυτόν της περιοχής που φαίνεται από την αριστερή πλευρά του φεγγαριού όταν έχουμε πανσέληνο και να έχει το σημείο που το "χ" είναι 400000.οο.

 

Τώρα χωρίς την πλάκα. Έχει η ΓΥΣ χάρτες 1:5000 σε ΕΓΣΑ87 ?? Αν ναι από πότε? Μακάρι και να έχει !

 

δε χρειάζεται τόσο ψάξιμο (που έχει).

 

Παίρνεις το επίσημο ψηφιακό υπόβαθρο της Ελλάδες που χει τα polylines των 50.000 και των 5.000 και πετάς πάνω το εκάστοτε 5ληρο απ'τις 4 γωνίες του στο raster design και τσουπ να σου η γεωαναφορά. (οκ μιλάμε για μια σχετικη΄ακρίβεια...)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλησπέρα,

 

επειδή δεν είσαι ΑΤΜ σου δίνω κάποιες συμβουλές:

 

 

1. Το 5000χίλιαρο της ΓΥΣ αναφέρεται σε ΗΑΤΤ. Η ΗΑΤΤ είναι μία προβολή με πολλά κέντρα *αφετηρίες* και θα πρέπει να γνωρίζεις το φύλλο χάρτη που θες να δουλέψεις. Μπορείς να δουλέψεις με το COORDS. GR

 

 

2. Υπάρχει σίγουρα στην online εφαρμογή της ΓΥΣ η δυνατότητα εύρεσης της διανομής χάρτου που θέλεις.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εσύ ρε φίλε kane πως μπορείς να ξέρεις πιο χάρτη θέλει ο κ. jimispower (sic) ? Πέστετο και σε μένα τον μπουνταλά να ξέρω, πως εσείς της τεχνολογίας, τα βρίσκετε όλα τόσο εύκολα ? Ο φίλος μας λοιπόν, που δεν είναι και τοπογράφος, να σου ζητήσει τον "τάδε" χάρτη (βαριούνται να γράψουν μερικά νούμερα και περιοχή) και ας τον κάνει με δική του ευθύνη ότι θέλει. Τα "κουτάκια" των 5000ρων που δίνει η ΓΥΣ ή κάποια άλλα σχέδια σε autocad είναι για να μας οδηγούν προς τα που να ψάξουμε για να βρούμε το χάρτη που θέλουμε και όχι να δημιουργούμε εμείς χάρτες από ΗΑΤΤ σε ΕΓΣΑ87. Τα ΗΑΤΤ έχουν αναφορά σε κάποια (πολλά) για την Ελλάδα datum, ενώ τα ΕΓΣΑ87 σε ένα μόνο datum(εντελώς απλοϊκά). Αυτά, ανάλογα και για τι δουλειά τα θέλουμε, θέλουν μεγάλη προσοχή.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι αρνητικές ψήφοι χωρίς αιτιολόγηση δείχνουν κομπλεξισμό...

 

Επειδή ΔΕΝ είμαι κι εγώ ΑΤΜ, αλλά προσπαθώ να βγάλω το ψωμί μου τίμια κάνοντας τον ΑΤΜ, να πω στους Χ,Υ πλανήτες (μπαίνουν μία φορά στο φόρουμ για ίδιον ώφελος και μετά την κάνουν) ότι θέλει διάβασμα και επιμονή για να καλύψεις τα κενά που έχεις...

 

Ο nbr και ο dimamp όπως κι o Kane γράφουν κατεβατά ολόκληρα για να μας βπηθήσουν. Οι αρνητικές ψήφοι υποδηλώνουν ίδιον του τσιφτετέλληνα που δεν του δίνεις αυτό που θέλει μασημένο και του λες να σκεφτεί...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

φίλε Tentonof (που αν θυμάμαι Καλά είσαι κάπου ..προς Αλιστράτη μεριά, δηλ. Πατριωτάκι) επειδή εγώ, όπως έγραψα και παραπάνω, είμαι λίγο "μουνταλάς" δεν κατάλαβα καλά αυτά για τις αρνητικές ψήφους (από ποιους??). Επειδή κάνεις αναφορά στο "όνομά μου" προσπαθώ να δω αν έθιξα κάποιον. Πάντως εγώ ότι γράφω μέλημά μου είναι να προστατεύσω, όσο φυσικά μπορώ, αυτούς που "θέλουν προστασία" και είναι πολλοί, επειδή ...έχουν δει τα μάτια μου (ο μόνος φυσικά που δεν χρειάζεται προστασία είναι ο dimamp. πιστέψτεμε).  Πάντως θέλω να το καταλάβω αυτό με τις αρνητικές ψήφους, αν και δεν έχουμε εκλογές! 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

φίλε Tentonof (που αν θυμάμαι Καλά είσαι κάπου ..προς Αλιστράτη μεριά, δηλ. Πατριωτάκι) επειδή εγώ, όπως έγραψα και παραπάνω, είμαι λίγο "μουνταλάς" δεν κατάλαβα καλά αυτά για τις αρνητικές ψήφους (από ποιους??). Επειδή κάνεις αναφορά στο "όνομά μου" προσπαθώ να δω αν έθιξα κάποιον. Πάντως εγώ ότι γράφω μέλημά μου είναι να προστατεύσω, όσο φυσικά μπορώ, αυτούς που "θέλουν προστασία" και είναι πολλοί, επειδή ...έχουν δει τα μάτια μου (ο μόνος φυσικά που δεν χρειάζεται προστασία είναι ο dimamp. πιστέψτεμε).  Πάντως θέλω να το καταλάβω αυτό με τις αρνητικές ψήφους, αν και δεν έχουμε εκλογές! 

 

 

 

 

Σε κάθε μήνυμα βαθμολογούμαστε/βαθομολογούμε από/τους συναδέλφους σε σχέση με την ποιότητα και το ύφος της απάντησης...Προφανώς ο Τεντόνωφ αναφέρεται στην αρνητική ψήφο χωρίς αιτιολόγηση...Εν πάση περιπτώσει, ο καθείς είναι ελεύθερος να κάνει ό,τι θέλει...

 

 

Τεντόνωφ, να είσαι καλά για τα λόγια σου... Οι παρεμβάσεις μου έχουν να κάνουν κυρίως με το μαθηματικό κομμάτι της επιστήμης της Γεωδαισίας και Τοπογραφίας (και γιατί όχι της Φωτογραμμετρίας!). Οι "συνήθεις ύποπτοι" nbr + Kane έχουν φάει πολύ λασπουριά και έχουν κάνει πολλές δουλειές ώστε να δώσουν (καλύτερα σαφώς από μένα...) μία |πιο της πιάτσας| προσέγγιση. Ο nbr τα λέει και πιο "τσεκουράτα", κάτι που ίσως ξενίζει πολλούς.

 

 

Καλύτερα "τσεκουράτα" παρά "δολοφονία με το χαμόγελο" και υποκρισία...

 

 

Τέλος, σε ό,τι έχει να κάνει με την αρχική ερώτηση, δόθηκαν σαφείς διευκρινίσεις σε όποιον θέλει να μάθει.

 

 

Τα σέβη μου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εσύ ρε φίλε kane πως μπορείς να ξέρεις πιο χάρτη θέλει ο κ. jimispower (sic) ? Πέστετο και σε μένα τον μπουνταλά να ξέρω, πως εσείς της τεχνολογίας, τα βρίσκετε όλα τόσο εύκολα ? Ο φίλος μας λοιπόν, που δεν είναι και τοπογράφος, να σου ζητήσει τον "τάδε" χάρτη (βαριούνται να γράψουν μερικά νούμερα και περιοχή) και ας τον κάνει με δική του ευθύνη ότι θέλει. Τα "κουτάκια" των 5000ρων που δίνει η ΓΥΣ ή κάποια άλλα σχέδια σε autocad είναι για να μας οδηγούν προς τα που να ψάξουμε για να βρούμε το χάρτη που θέλουμε και όχι να δημιουργούμε εμείς χάρτες από ΗΑΤΤ σε ΕΓΣΑ87. Τα ΗΑΤΤ έχουν αναφορά σε κάποια (πολλά) για την Ελλάδα datum, ενώ τα ΕΓΣΑ87 σε ένα μόνο datum(εντελώς απλοϊκά). Αυτά, ανάλογα και για τι δουλειά τα θέλουμε, θέλουν μεγάλη προσοχή.

 

Συνάδελφε, καταλαβαίνω τον τόνο σου...

 

Αν κατάλαβες όμως, έγραψα αυτό για τα "ετοιμα κουτάκια" ώς ένα μπούσουλα γεωαναφοράς και σίγουρα όχι κάτι με ακρίβεια...μέτρου.  Απλά για να βοηθήσω το συνάδελφο-που απ'οτι φαίνεται δε θελει και πολυ βοήθεια γιατι δεν τον βλέπω να εμφανίζεται.

Εγκυκλοπαιδικά-άλλωστε τα γνωρίζεις/τε καλύτερα απο μένα-ΟΣΟ καλά κια να γεωαναφέρουμε ένα χάρτη ΓΥΣ, παραμένει ένα 5ληρο με την "ακρίβεια" του και τίποτε περισσότερο. Εξού και η χρησιμοποίηση τους σε εργασίες μεγαλύτερου βεληνεκους.

 

Υ.Γ. πάντως, για να είμαι ειλικρινής, σε κάμποσες δοκιμές που έκανα με τα έτοιμα κουτάκια (4 γωνιες του Polyline) με τις 4 γωνιες του 5ληρου (σε πολλά ταληρα) της περιοχής μου, έριξα πάνω τις επίσημες τιμές των βάθρων ΓΥΣ. Και ΠΟΛΛΑ, "κάθονταν" ΠΟΛΥ καλά! φυσικά για "γραφική-cad" μέθοδο.

 

Y.Γ.2., επίσης δε θα με πείραζε να βοηθήσω΄ενα συνάδελφο και ας μην ειναι της "δουλειάς", σε κάτι που μπορώ εύκολα και χωρίς κόστος. Ειχα γεωαναφέρει κατι 5ληρα για μια συνάδελφο στα Γιάννενα, που το θελε ως συμπλήρωμα για μια μελέτη περιβαλλοντική απ'οσο θυμάμαι.

Ε που να κάτσει τώρα περιβαλλοντολόγος να βγάλει ακρη με 5ληρα, με ΕΓΣΑ με ΗΑΤΤ με ραστερ ντιζαιν...

Edited by Kane
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είστε "αρρωστάκια" όπως κι εγώ, σας στέλνω την ιστορία της ΗΑΤΤ:

 

http://www.asprs.org/a/resources/grids/12-2002-hellenic.pdf

 

όλα ξεκίνησαν από έναν αξιωματικο της ΥΥΠΝ το 20, ο οποίος ξετρελάθηκε με την προβολή (που μόνο απικίες των Γάλλων είχαν!!!(

 

@nbr : επειδή ξέρω ότι δεν...σου πάνε τα αγγλικά *schwarze und weiße Wörter* αν θες στείλε μήνυμα να στα εξηγήσω...

 

Είμαστε η μοναδική χώρα παγκοσμίως που ακόμη και τώρα ταλαιπωρείται με 131 διαφορετικά φύλλα χάρτη ή χειρότερα με n! χάρτες διανομών ΥΓ!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

φίλε Tentonof (που αν θυμάμαι Καλά είσαι κάπου ..προς Αλιστράτη μεριά, δηλ. Πατριωτάκι) επειδή εγώ, όπως έγραψα και παραπάνω, είμαι λίγο "μουνταλάς" δεν κατάλαβα καλά αυτά για τις αρνητικές ψήφους (από ποιους??). Επειδή κάνεις αναφορά στο "όνομά μου" προσπαθώ να δω αν έθιξα κάποιον. Πάντως εγώ ότι γράφω μέλημά μου είναι να προστατεύσω, όσο φυσικά μπορώ, αυτούς που "θέλουν προστασία" και είναι πολλοί, επειδή ...έχουν δει τα μάτια μου (ο μόνος φυσικά που δεν χρειάζεται προστασία είναι ο dimamp. πιστέψτεμε).  Πάντως θέλω να το καταλάβω αυτό με τις αρνητικές ψήφους, αν και δεν έχουμε εκλογές! 

 

 

@nbr : Ναι έκανα μια δουλεια Σέρρες λόγω φίλου, αλλά κανονικά μένω Αθήνα.

 

 

Το ζήτημα είναι πολύ βαθύτερο: Ακολουθώντας την ελληνική νοοτροπία και την κουτοπονηριά, ένα όχι ευκαταφρόνητο ποσοστό από τους "συναδέλφους" ακολουθεί την τακική του καιροσκοπισμού: Έχω πρόβλημα, δείχνω καλή αγωγή, με βοηθάνε 3-4 κερδίζω αυτό που θέλω χωρίς κόπο και μην είδατε τον Παναή....Και αν ζητήσει κανένας άλλος συνάδελφος κάτι, σιγά μην τον δώσω...Μπουχτίσαμε από δαύτους...

 

Για να μάθω τί είναι ΗΑΤΤ, πήρα το βιβλίο "Γεωμετρική Γεωδαισία και Δίκτυα" Φωτίου + Λιβιεράτος 2000 και το μελέτησα 4 μήνες. Πήρα και έναν φίλτο Τοπογράφο Μηχ. ΑΠΘ και κάθε βδομάδα είχαμε σκάιπ για ερωτήσεις. Για αυτό, εμμένω στον χαρακτηρισμό πλανήτες για πολλούς...

 

Μυρίζομαι και αρνητικές ψήφους..

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το πω πως μέσα από το φόρουμ έμαθα πολλά πράματα και έτσι το θεωρώ χρήσιμο! Υπάρχουν συν.  που δεν είναι Τοπ. μηχ. με πολύ καλές γνώσεις που εγώ τους περιμένω να γράψουν για επιβεβαίωση. Είναι αρκετοί όμως που "βαριούνται" και που γράφουν. Γράφουν μία αράδα και απαιτούν να τους απαντήσεις με δέκα(??) αράδες. Προπάντων όταν ζητούν χάρτες ΓΥΣ. Πρέπει δηλ. εγώ για παράδειγμα να ξέρω που είναι ο χάρτης ...---- _-.  Έχω στείλει σε κάποιους χάρτες και λίστες τριγ. σημείων και ούτε ένα ευχαριστήριο χαμπέρι (ευτυχώς δεν είναι η πλειοψηφία). Να είσαι καλά όπου και να είσαι.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.