Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναγνωρίζεται ως έξοδο η αγορά αυτοκινήτου;


Digaletos Grigorios

Recommended Posts

Σωτηρη δεν της ειπε τιποτα...

Στον βιβλιο το εσοδων-εξοδων τα ειχε περασει...

Μου το ξεφουρνησε σε μια κουβεντα που ειχαμε...

"Το ΦΠΑ απο τις βενζινες επιστρεφεται...αφου μου το βαζει στο βιβλιο ο λογιστης μου.."

 

Αχ βρε terry, online με ''έδωσες''.... Όπως και να χει, ο λογιστής μου τα περνάει κανονικά και ο ΦΠΑ εκπίπτει.. Μετά από όλα αυτα θα πάω να το τσεκάρω...

 

P.S: Να χα να μου βρησκες τόσο πλήρεις απαντήσεις και σε όλα τα υπολοιπά περι επαγγέλματος που σε ρωτάω, θα μουν ευτυχισμένη.... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 267
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όπως και να χει, ο λογιστής μου τα περνάει κανονικά και ο ΦΠΑ εκπίπτει.. Μετά από όλα αυτα θα πάω να το τσεκάρω...

 

engfaery,

 

Καλά θα κάνεις να πας μια βόλτα από το λογιστή σου... Προς θεού, μην του πεις "διάβασα σε ένα forum μηχανικών ότι το ΦΠΑ της βενζίνης δεν εκπίπτει"... Θα είναι σαν να σου έρθει κάποιος εσένα και να σου πει: "διάβασα σε ένα forum ότι μια οικοδομική άδεια γίνεται έτσι και έτσι", δεν θα τα πάρεις?

Πες του: "βρε συ Λάκη να σου πω, το ΦΠΑ από τη βενζίνη που το εκπίπτουμε μήπως είναι επίφοβο? Διάβαζα σε ένα τεύχος του νομικού και φορολογικού σύμβουλου του ΤΕΕ Κεντρικής Μακεδονίας ότι δεν πρέπει... Τι λες?"

Link to comment
Share on other sites

1. Kαταχωρούμε το σύνολο της δαπάνης στα βιβλία και όχι πχ 70% (δαπάνη=καθαρή αξία + ΦΠΑ).

2. Προσδιορίζουμε τη διαφορά ΕΣΟΔΑ - ΕΞΟΔΑ.

3. Σε αυτήν προσθέτουμε (ή αφαιρούμε ανάλογα) τα μη εκπιπτόμενα στη φορολογία εισοδήματος έξοδα (φορολογική αναμόρφωση).

4. Εχουμε το τελικό φορολογητέο εισόδημα και προχωράμε για τα υπόλοιπα.

5. Σχετικά με τις αξίες των συγκεντρωτικών καταστάσεων διαβάστε την ΠΟΛ 1056/05-04-2006.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά επικρατεί ασάφεια επί του θέματος ειδικά όσο αφόρα τα καύσιμα, αν εκπίπτουν του ΦΠΑ. Aν ρωτήσεις λογιστές, άλλους ελευθέρους επαγγελματίες ακόμα και βενζινάδες, ο καθένας θα σου πει κάτι διαφορετικό. Έχω ακούσει διάφορα, όπως π.χ. ότι μπορείς να δικαιολογείς ως 50 λίτρα την εβδομάδα κ.α…

 

Στην περίπτωση επαγγελματικού αυτοκινήτου τα καύσιμα εκπίπτουν του ΦΠΑ?

Link to comment
Share on other sites

Όντως διαβάζοντας το θέμα τελικά δεν κατάλαβα τί πρέπει και τί όχι.

Εγώ διατηρώ βιβλία Β κατηγορίας. Δεν είμαι Α.Ε., απλά ελεύθερη επαγγελματίας.

Η λογίστριά μου μου περνάει έξοδα για βενζίνες και για συντήρηση οχημάτων εδώ και 3 χρόνια περίπου..χωρίς να μου έχει ξεκαθαρίσει αν είναι τελικά αποδεκτό ή όχι, λέγοντας μου "εγώ θα στα περάσω". Αγορά δεν έχω δείξει σαν έξοδο ποτέ.

Μήπως θα πρέπει να φοβάμαι τώρα και με την περαίωση?Παίζει να βρω το μπελά μου?Αν είναι θα πρέπει να το ξέρω να μην μπλέξω χειρότερα!

Επίσης..η λογική μου μου λέει ότι εφόσον οι βενζίνες αποτελούν επαγγελματικό έξοδο (αφού σχεδόν κανένας μηχανικός δεν κάθεται όλη τη μέρα μέσα στο γραφείο του), για ποιο ακριβώς λόγο να μην δικαιολογείται έστω και ένα ποσοστό αυτών ως έξοδο? (όπως γίνεται και με το ρεύμα όταν συστεγάζεται σπίτι & γραφείο..)

Link to comment
Share on other sites

Agness,

 

Το ποσό της βενζίνης δικαιολογείται μια χαρά, 70% για αυτοκίνητα κάτω των 1600cc, 35% για πάνω.

 

ΤΟ ΦΠΑ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΝΑ ΕΚΠΙΠΤΕΤΑΙ!

 

Αν οι λογιστές σας, σας εκπίπτουν το ΦΠΑ από την βενζίνη κάντε αμέσως τα εξής:

1. Περαίωση αύριο κιόλας!

2. Αλλαγή λογιστή!

3. Προσευχή να μην σας γίνει έλεγχος...

 

kalo kouragio

Link to comment
Share on other sites

ε καλά, πόσο πρόστιμο και να πεσει για το ΦΠΑ της βενζίνης ;;;

 

Αν το έκανες τα 3 τελευταία χρόνια και για τις βενζίνες όλης της οικογένειας (όπως αναφέρθηκε); Θα πέσει τόσο που θα βουίξει το κεφάλι σου!!!

Καταρχήν θα σου ζητήσουν να πληρώσεις όλο το ΦΠΑ που γλύτωσες από αυτές τις δαπάνες και μάλιστα με προσαυξήσεις! Μόνο αυτό αρκεί...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά επικρατεί ασάφεια επί του θέματος ειδικά όσο αφόρα τα καύσιμα, αν εκπίπτουν του ΦΠΑ. Aν ρωτήσεις λογιστές, άλλους ελευθέρους επαγγελματίες ακόμα και βενζινάδες, ο καθένας θα σου πει κάτι διαφορετικό. Έχω ακούσει διάφορα, όπως π.χ. ότι μπορείς να δικαιολογείς ως 50 λίτρα την εβδομάδα κ.α…

 

Στην περίπτωση επαγγελματικού αυτοκινήτου τα καύσιμα εκπίπτουν του ΦΠΑ?

 

 

Καμιά ασάφεια δεν επικρατεί ωστόσο οι βενζινάδες (αλλά και αρκετοί φοροτεχνικοί φαντάζομαι) δεν είναι αρμόδιοι να απαντήσουν επί του θέματος.

Με τις προισχύουσες διατάξεις μπορούσε ο φορολογικός έλεγχος με διάφορα τερτίπια (πχ ΄πόσα ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ και ΑΡΓΙΕΣ έχει το έτος κλπ) να περιορίσει το εκπεστέο (φορολογία εισοδήματος) ποσό και έτσι από 60% (ο νόμος έλεγε έως 60%) να το πάει στο 43%. Τώρα πλέον δεν μπορεί αρκεί το ΙΧ να καλύπτει και επαγγελματικές ανάγκες και φυσικά να κινείται. Το ποσοστό έκπτωσης είναι υποχρετικό , βέβαια στα πλαίσια της λογικής για την κατανάλωση καυσίμων, ανταλλακτικών κλπ

Link to comment
Share on other sites

Agness,

 

Το ποσό της βενζίνης δικαιολογείται μια χαρά, 70% για αυτοκίνητα κάτω των 1600cc, 35% για πάνω.

 

ΤΟ ΦΠΑ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΝΑ ΕΚΠΙΠΤΕΤΑΙ!

 

Αν οι λογιστές σας, σας εκπίπτουν το ΦΠΑ από την βενζίνη κάντε αμέσως τα εξής:

1. Περαίωση αύριο κιόλας!

2. Αλλαγή λογιστή!

3. Προσευχή να μην σας γίνει έλεγχος...

 

kalo kouragio

 

 

Θα συμφωνήσω και εγώ στα 1-2-3, διότι:

 

Κώδικας Φ.Π.Α. (Ν.2859/2000, όπως ισχύει σήμερα)

Άρθρο 30

 

4.Δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης του φόρου με τον οποίο έχουν επιβαρυνθεί οι δαπάνες:

α) ...

β) ...

γ) ...

δ) ...

ε) αγοράς, εισαγωγής ή ενδοκοινοτικής απόκτησης επιβατικών αυτοκινήτων ιδιωτικής χρήσης μέχρι εννέα (9) θέσεων, μοτοσικλετών και μοτοποδηλάτων, σκαφών και αεροσκαφών ιδιωτικής χρήσης που προορίζονται για αναψυχή ή αθλητισμό, καθώς και οι δαπάνες καυσίμων, επισκευής, συντήρησης, μίσθωσης και κυκλοφορίας αυτών γενικά.

Η διάταξη αυτή δεν εφαρμόζεται για τα πιο πάνω μεταφορικά μέσα, εφόσον προορίζονται για πώληση, μίσθωση ή μεταφορά προσώπων με κόμιστρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.