Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνωρίζεται ως έξοδο η αγορά αυτοκινήτου;


Recommended Posts

Σε καποιο post πιο πανω καποιοι συναδελφου, αναφερθηκε ο τροπος υπολογισμου της αποσβεσεως αγορας ενος αυτοκινητου, 2 χρονια πριν την εναρξη επαγγελματος του ιδιοκτητη....

 

Κι εγω ρωταω το εξης λογικο (που εχει αναφερθει και αλλου...)

 

Αγοραστηκε το αυτοκινητο μου το καλοκαιρι του 2008, εχοντας κανει εναρξη επαγγελματος το Φεβρουαριο του ιδιου ετους.

 

Στις φορολογικες μου δηλωσεις του 2008 και 2009, παρολο που περαστηκε η αγορα και η κατοχη του αυτοκινητου, δεν περαστηκε η αποσβεση διοτι δεν ειχα εισοδημα....

 

Αρα, δεν περαστηκε τιποτα ουτε στα βιβλια μου...

 

Φετος που αρχισα να εχω εισοδηματα, σκοπευω να χρησιμοποιησω και την αποσβεση που μου προσφερεται, εστω και στο ποσοστο των 70% που μου διδεται η δυνατοτητα...

 

Την αποσβεση του 2008 και 2009 την εχω χασει ή αρχιζω να αποσβαινω την αξια του αυτοκινητου οταν θεωρειται οτι αρχιζω να το χρησιμοποιω για τις επαγγελματικες μου υποχρεωσεις (δηλαδη απο το 2010 κι επειτα)???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 267
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για Ι.Χ.Ε. αυτοκινητο, μεταχειρισμενο, αγορασμενο το 2008 εναντι του ποσου των 3.800€...

 

Αποσβαινω την αξια του αυτοκινητου σε ποσοστο 70%, 11-15% ετησιως...

 

Απλα το θεμα ειναι αμα "ξεκινα" η αποσβεση του αυτοκινητου με την αγορα του η με την "εναρξη" χρησης του για επαγγελματικους σκοπους....

Link to comment
Share on other sites

Με την έναρξη χρησιμοποίησεώς του (η οποία μπορεί να συμπίτει και με το χρόνο αγοράς)

Προκειμένου να εκπέσουμε φορολογικά την απόσβεση του ΙΧ αυτοκινήτου πρέπει και η αγορά του και η απόσβεσή του να είναι καταχωρημένες στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ, σύμφωνα με τον ΚΒΣ (άρθρο 6 παρ. 4)

Link to comment
Share on other sites

@ Inzaghi

Av το αυτοκινητο δεν ειναι επαγγελματικο ΔΕΝ υπαρχει αποσβεση...

Ακομα και για επαγγελματικο σκοπο να το χρησιμοποιεις..

Απλα τα εξαδα του περνας στα βιβλια...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλή χρονιά. Σωτήρη δηλαδή το δικό μου που είναι αγορασμένο το 2001 τον Οκτώβριο θα παίξει ποσοστό απόσβεσης από φέτος (2010 εννοώ) ή όχι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σου.

Link to comment
Share on other sites

Με την έναρξη χρησιμοποίησεώς του (η οποία μπορεί να συμπίτει και με το χρόνο αγοράς)

Προκειμένου να εκπέσουμε φορολογικά την απόσβεση του ΙΧ αυτοκινήτου πρέπει και η αγορά του και η απόσβεσή του να είναι καταχωρημένες στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ, σύμφωνα με τον ΚΒΣ (άρθρο 6 παρ. 4)

 

Δηλαδη για να εκπεσω φορολογικα την αποσβεση του αυτοκινητου μου θα πρεπει το 2008 που το αγορασα να το περασω στα βιβλια ως εξοδο, ασχετως με το αν το 2008 και το 2009 δεν εκανα χρηση της αποσβεσεως λογω μηδενικου εκκαθαριστικου?

 

Εγω νομιζα μονο στο μητρωο παγιων εξοδων πρεπει να το περασω, αφου προκειται για αγορα καθαρης αξιας ανω των 1200€.

 

Πρεπει να μπει και ως εξοδο κανονικα στη σελιδα που εχω στο βιβλιο μου για το 2008?

 

@terry

Αυτο που λες για επαγγελματικα αυτοκινητα ΔΕΝ ισχυει...

Η αποσβεση, απο οσο εχω καταλαβει εγω, γινεται και σε επιβατικα αυτοκινητα, γι αυτο και χρησιμοποιειται ο συντελεστης 70% της αξιας αγορας του για αποσβεση...

Αν κανω λαθος, Σωτηρη, διορθωσε με.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγω διαφωνω με αυτο....

1. Ο καθενας θα επαιρνε ενα αυτοκινητο 50000Ε και θα το εβαζε στα εξοδα...

2. Η αγορα αυτοκινητου αποτελει τεκμηριο...Αρα θα φορολογηθεις για την αξια αγορας του αυτοκινητου..

3. Ποιος ο λογος τοτε να δηλωσεις επ. αυτοκινητο??

4. Μονο οι τοπογραφοι εχουν δικαιωμα επ. αυτοκινητου...

Link to comment
Share on other sites

1. Αμα αγορασεις 50.000 επιβατικο αυτοκινητο, θεωρειται ειδος πολυτελειας και εκπιπτεις το 25% της αξιας του, ητοι 12.500... Εκτος κι αμα βρεις 1600αρι με 50.000 αξια!

2. Το οτι η αγορα του αυτοκινητου αποτελει τεκμηριο και φορολογεισαι για αυτο ειναι δεδομενο, αυτο ομως δε σημαινει πως και τα χρηματα που δαπανησες για την αγορα ενος οχηματος το οποιο θα χρησιμοποιεις ΚΑΙ για τη δουλεια σου δεν αποτελει επαγγελματικη δαπανη

3. Το δηλωνω επιβατικο αυτοκινητο διοτι δεν μπορω να το εχω ως επαγγελματικο... Τουλαχιστον κατα την αποκτηση του δεν ειχα σκεφτηκα την χρηση του για επαγγελματικους σκοπους. Στην πορεια προεκυψε.

4. Δεν εχω αποψη για τους τοπογραφους, ισως εννοεις οτι εκπιπτουν το συνολο των εξοδων τους και οχι ποσοστο αυτων οπως οι λοιποι...

Link to comment
Share on other sites

1. Ακριβως....50000Ε 1600κβ

2. οκ

3. εγω ΔΙΑΦΩΝΩ...αν εχεις καποια νομοθεσια που να το αναφερει παρεθεσε την...

4. Ναι μιλαω για επ. αυτοκινητο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.