Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνωρίζεται ως έξοδο η αγορά αυτοκινήτου;


Recommended Posts

τελος παντων, σεβαστη η αποψη σου, θα περιμενουμε και τους αρμοδιους να μας διαφωτισουνε επι του θεματος....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 267
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν αντιλεγω αε αυτα που λες...

Απλα θελω να το δω γραμμενο...

Γτ αλλιως τα ηξερα μεχρι τωρα...

 

Απλα οι λογιστες ΔΕΝ γνωριζουν οτι οι μηχανικοι ΔΕΝ μπορουν να βγαλλουν αδεια για επ. αυτοκινητο (ουτε ο δικος μου φυσικα)....Εκτος απο του τοπογραφους....Αλλα και αυτοι δεν μπορουν να παρουν οτιδηποτε αυτοκινητο για επαγγελματικο (νομιζω...)

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι τόσο απόλυτος για το τι γνωρίζουμε και τι όχι.

 

Μιλάτε για επαγγελματικά αυτοκίνητα με ένα μάλλον θολό τρόπο.

 

1) Ορισμένες κατηγορίες επαγγελματιών (τοπογράφοι), εξαιτίας της ιδιομορφίας του ασκούμενου επαγγέλματος, μπορούν να βγάλουν άδεια για ΦΙΧ αυτοκίνητο και να εκπέσουν και το ΦΠΑ της αγοράς του, να εκπίπτουν τον ΦΠΑ των δαπανών λειτουργείας τους και επίσης να αναγνωρίζεται σε αυτούς στη φορολογία εισοδήματος το 100% των δαπανών λειτουργίας, συντήρησης, αποσβέσεων. Θεωρώ αυτονόητο το γεγονός της καταχωρήσεως στο τηρούμενο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ της αγοράς του ΦΙΧ, καθώς και των αποσβέσεων και λοιπών δαπανών του.

 

2) Επαγγελματίες, εμποροι, βιοτέχνες κλπ αν έχουν στην κατοχή τους ΙΧ αυτοκίνητο και το χρησιμοποιούν για την άσκηση του επαγγέλματος ή της επιχείρησης, εκπίπτουν στην φορολογία εισοδήματος τις δαπάνες λειτουργίας και συντήρησης κατά τα ποσοστά που προβλέπει κάθε φορά η νομοθεσία που ισχύει. ΦΠΑ δεν εκπίπτεται (ενσωματώνεται στην δαπάνη). Για να εκπεστεί η απόσβεση πρέπει η αξία αγοράς και οι αποσβέσεις (και οι λοιπές δαπάνες του ΙΧ) να είναι περασμένες στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ.

 

Το γεγονός ότι η δαπάνη αγοράς του αυτοκινήτου είναι παράλληλα και τεκμήριο απόκτησης περιουσιακού στοιχείου δεν επηρεάζει τα παραπάνω. Ο καθένας ανάλογα με τα προσωπικά του δεδομένα έχει του αυτοκίνητο που τον "εξυπηρετεί".

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι καθολου απολυτος..

Αλλα δεν μας απαντησες για το αν μπορει ΙΧ αυτοκινητο να περαστει στα παγια (υποθετω), εστω και το 70% της αξιας του...

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι τόσο απόλυτος για το τι γνωρίζουμε και τι όχι.

 

2) Επαγγελματίες, εμποροι, βιοτέχνες κλπ αν έχουν στην κατοχή τους ΙΧ αυτοκίνητο και το χρησιμοποιούν για την άσκηση του επαγγέλματος ή της επιχείρησης, εκπίπτουν στην φορολογία εισοδήματος τις δαπάνες λειτουργίας και συντήρησης κατά τα ποσοστά που προβλέπει κάθε φορά η νομοθεσία που ισχύει. ΦΠΑ δεν εκπίπτεται (ενσωματώνεται στην δαπάνη). Για να εκπεστεί η απόσβεση πρέπει η αξία αγοράς και οι αποσβέσεις (και οι λοιπές δαπάνες του ΙΧ) να είναι περασμένες στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ.

Νομιζω ειναι αρκετα ξεκαθαρος!

Link to comment
Share on other sites

2) Για να εκπεστεί η απόσβεση πρέπει η αξία αγοράς και οι αποσβέσεις (και οι λοιπές δαπάνες του ΙΧ) να είναι περασμένες στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ.

 

 

Πως λοιπον θα το κανεις αυτο για ενα αυτοκινητο που αγορασες πριν 2-3χρονια και φυσικα δεν εχεις περασει στα βιβλια σου????

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω, πως γίνεται κάτι τέτοιο για ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο που αγοράστηκε από ιδιώτη, και φυσικά χωρίς κανένα παραστατικό πέρα από την γνωστή υπεύθυνη δήλωση περί του αντιτίμου (πολλές φορές ούτε αυτή υπάρχει);

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ετσι το εχω το αυτοκινητο μου αγορασμενο....

 

2 υπευθυνες δηλωσεις ολες κι ολες, μια απο μενα οτι κατεβαλα στον ταδε το ταδε ποσον και αλλη μια απο τον πωλητη οτι εισεπραξε απο μενα αυτο το ποσον...

 

Και εννοειται πως ετσι θα το περασω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω, εγώ το έχασα το θέμα κάπου... Δε μπορώ να καταλάβω για τι εγγραφές παγίου, αποσβέσεις κλπ. μιλάτε, από τη στιγμή που το αυτοκίνητο δεν είναι επαγγελματικό και δεν υπάρχει καν τιμολόγιο αγοράς... Εγώ μόλις πρόσφατα έμαθα ότι το γράφουμε σαν πάγιο απλά στο μητρώο παγίων ώστε να περνάμε τις δαπάνες του και για αυτό ακόμα δεν έχω καταλάβει το λόγο.

Αν δεν έχει γίνει παρεξήγηση και μιλάμε όλοι για το ίδιο πράγμα (αμφιβάλλω να πω την αλήθεια), θα παρακαλούσα για διατύπωση της διαδικασίας με μεγαλύτερη σαφήνεια από όποιον ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον tpanag στο πρωτο σκελος και εχω την ιδια απορια..

 

Για το δευτερο σκελος..Ολοι για το ιδιο πραγμα μιλαμε..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.