Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνωρίζεται ως έξοδο η αγορά αυτοκινήτου;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 267
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σιβυλλικός όπως πάντα Σωτηρη! :)

Συγκεκριμένο παράδειγμα: Αγόρασα μεταχειρισμένο Ι.Χ. ("κούρσα" πως το λένε, όχι επαγγελματικό) αυτοκίνητο 1400 κ.εκ. έναντι 8000 ευρώ το 2005, από ιδιώτη. Δεν έχω κανένα παραστατικό στα χέρια μου. Ούτε υπεύθυνη δήλωση.

Το 2006, κάνω έναρξη σαν ελ. επαγγελματίας στην εφορία. Έκτοτε περνάω δαπάνες καυσίμων (και μόνο) ως επαγγελματικές δαπάνες, με τους προβλεπόμενους (μέχρι πρόσφατα) συντελεστές (έως 3% του ετήσιου τζίρου και στο 25% των τιμολογίων της βενζίνης)-δεν εκπίπτω τον ΦΠΑ. Δεν έχω ασχοληθεί, ούτε με αποσβέσεις, ούτε με εγγραφή σαν πάγιο, ούτε τίποτα! Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσω μη σιβυλλικά : αν καταχωρείς τα έξοδα στο 100% του παραστατικού και στο Ε3 κάνεις τη φορολογική αναμόρφωση είσαι εντάξει . (Φαντάζομαι ότι η άδεια κυκλοφορίας της κούρσας είναι στο ονομά σου).

 

 

ΥΓ . Πολλές φορές δυστυχώς μόνο σιβυλλικές απαντήσεις είναι δυνατό να δοθούν.

Link to comment
Share on other sites

Άρα δε χρειάζεται να γραφεί στη σελίδα παγίων η αγορά της κούρσας.

Είτε νέο, είτε μεταχειρισμένο, είτε αγοράστηκε πριν την έναρξη, είτε αγοράστηκε μετά από αυτήν.

 

Ωραία γιατί και εγώ είχα πάρει πολλές φορές το στυλό για να το γράψω.

Καταχωρούμε μόνο τα παραστατικά των δαπανών συντήρησης και κίνησης, κάνουμε την αποφορολόγηση στο Ε3 και άμα μας το ζητήσουν, προσκομίζουμε την άδεια κυκλοφορίας με το όνομα μας, φαρδύ πλατύ.

Link to comment
Share on other sites

Eστω έναρξη επαγγέλματος την 05/06/2010.

Αγορα ΕΙΧ την 01/07/2010 για το οποίο εκδόθηκε ΤΔΑ από τον προμηθευτή.

Το σχετικό τιμολόγιο θα καταχωρηθεί στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ. Επιπλέον αν θέλουμε να μας αναγνωρισθούν αποσβέσεις τότε καταχωρούμε και αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Νεο παραδειγμα...

Κατανοητη η αγορα του αυτοκινητου με παραστατικο αγορας...

 

Οταν ομως εχω αγορασμενο αυτοκινητο απο ιδιωτη με υπευθυνη δηλωση του οτι ελαβε το ποσον και δικη μου οτι εδωσα το ποσον για τη μεταβιβαση, τοτε τι να περασω στα βιβλια μου ως παραστατικο για να δικαιολογησω την αγορα?

 

Αν δεν περασω κατι, μπορω καθε 31.12 να περναω την ετησια αποσβεση του 70% της αξιας αγορας του?

 

Νομιζω ειναι και με συντελεστες που κυμαινονται απο 11-15%...

 

Αν κανω λαθος διορθωστε με

Link to comment
Share on other sites

Επιμενω....

 

Με την υπευθυνη δηλωση αγορας με το ταδε ποσον δε γινεται δουλεια?

Δεν μπορω να κερδισω την αποσβεση?

 

Τουλαχιστον αμα δεν περαστει η αγορα του αυτοκινητου στα βιβλια, μπορω να περναω τα λειτουργικα εξοδα και εξοδα κινησης κανονικα με τους προβλεπομενους συντελεστες....

 

Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.