Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βιβλιογραφία για φέρουσα τοιχοποιία


 

Recommended Posts

Designers' Guide to EN1995: http://www.amazon.co.uk/Designers-Guide-Eurocode-Buildings-Structures/dp/0727731629 <=Συνοδεύεται από CD με spreadesheets και πίνακες TRADA για συνδέσεις.

 

Designers' Guide to EN1996: http://www.thomastelford.com/books/bookshop_main.asp?ISBN=9780727731555%20&BookTitle=Designers'%20Guide%20to%20Eurocode%206:%20Design%20of%20Masonry%20Structures

 

Γενικότερα, όλη η σειρά με τους οδηγούς για σχεδιασμό με βάση τους Ευρωκώδικες είναι πάρα πολύ καλή.

Τελευταία νομίζω ότι πήρε το μάτι μου ένα βιβλίο της σειράς που το έχουν μεταφράσει. Νομίζω είναι αυτό για τις δράσεις σχεδιασμού (σε κτίρια - Designers' Guide to EN1991-1).

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι είναι βιβλίο του 2004. Έχει καμία σχέση με ευρωκώδικες ? Θεωρείται ξεπερασμένο ?

 

Το έχεις ; Αν το έχεις, θα δεις ότι αναφέρεται στον ΕΚ6. Και εν πάση περιπτώσει, αν θες τη γνώμη μου, είναι ό,τι πιο πλήρες κυκλοφορεί στην ούτως ή άλλως φτωχή σε βιβλιογραφία φέρουσας τοιχοποιίας, ελληνική αγορά, άρα σε κάθε περίπτωση αξίζει να το 'χει κανείς.

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Το έχεις ; Αν το έχεις, θα δεις ότι αναφέρεται στον ΕΚ6. Και εν πάση περιπτώσει, αν θες τη γνώμη μου, είναι ό,τι πιο πλήρες κυκλοφορεί στην ούτως ή άλλως φτωχή σε βιβλιογραφία φέρουσας τοιχοποιίας, ελληνική αγορά, άρα σε κάθε περίπτωση αξίζει να το 'χει κανείς.

 

Oκ....

 

Γιάννη που έμαθες ότι αναθεωρείται η έκδοση αυτή... ?

Link to comment
Share on other sites

ωραία...και ξέρετε πότε θα βγει στα βιβλιοπωλεία περίπου ?

 

Όχι.

 

Εdit : Δες εδώ.

Edited by Directionless
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μάλλον - κ απ' ό,τι κατάλαβα - ως επί το πλείστον έχει γίνει ένα γερό update σε σχέση με τους Ευρωκώδικες. Η αλήθεια είναι ότι λείπουν πράγματα ακόμη (γνώμη μου). Π.χ. πιο εκτενής αναφορά στους καμπύλους φορείς (τόξα, θόλοι, τρούλοι) κ κυρίως στο υπολογιστικό κομμάτι (το 'χα ψάξει πολύ παλιότερα, σε ξένη βιβλιογραφία), κανένα παραπάνω έλεγχο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.