Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έκδοση απόδειξης για προκαταβολή αμοιβής


spe36

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να κόψω απόδειξη,όταν έχω καταθέση άδεια σε πολεοδομία (και παράβολο στην Εθνική),εχώ πάρει μόνο προκαταβολή από τον πελάτη αλλά δεν βγήκε η άδεια γιατί δεν ήθελε να προχωρήσει στην έκδοση της άδειας.

Μήπως πρέπει να κόψω κάποια απόδειξη για την προκαταβολή που έχω πάρει?

Ευχαριστώ

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τυπικά για ότι εισπράττεις κόβεις απόδειξη εφόσον δεν επιστρέφεις το ποσόν, άσχετα αν γίνει ή όχι η δουλειά.

Βέβαια αν δεν σου ζητήσει ο πελάτης απόδειξη τότε είναι στη δική σου κρίση.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις καταθεση φακελο για αδεια στην πολεοδομια τοτε κονικα εχεις παρει κωδικο απο το ΤΕΕ και εχει γεινει καταθεση αμοιβης στην Εθνικη.. Που σημαινει οτι τυπικα εχεις παρει αμοιβη για την δουλεια σου και τυπικα πρεπει να πληρωσεις ΦΕΜ και να κοψεις αποδειξη..

Link to comment
Share on other sites

το ποσό που κατέθεσες στην εθνική είναι ίδιο με το ποσό της προκαταβολής;

διότι η απόδειξη που θα κόψεις θα είναι ίση με το ποσό της εθνικής

 

και πληρώνεις και τους φόρους ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Θα ήθελα να επαναφέρω το θέμα διότι μου έτυχε παρόμοια περίπτωση. Δεν έχω κόψει ΑΠΥ, έχει όμως κατατεθεί η ελάχιστη αμοιβή. Η άδεια όμως δεν θα βγει στην παρούσα φάση γιατί "κόλλησε" στα αρχιτεκτονικά και η αμοιβή θα επιστραφεί στον πελάτη. Θα έχω πρόβλημα που δεν έχω κόψει ΑΠΥ για τις ελάχιστες;

Γενικά σε μία άδεια πρέπει να κόβουμε ένα ΑΠΥ όταν πάρουμε τις ελάχιστες (στην αρχή του φακέλου)και άλλο στο τέλος, όταν θα πάρουμε το υπόλοιπο της αμοιβής; Δεν θα μπορούσαμε να κόψουμε ένα με το σύνολο της αμοιβής;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

το ΤΕΕ θέλει 15 μέρες μετά την κατάθεση όμως δεν υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσία

αρκεί να είναι μέσα στο έτος που πληρώθηκες

 

γενικά δε θα ασχοληθεί κανείς με το θέμα

 

επίσης αν δεν κόψεις στην ώρα σου μπορεί να βρεθείς σε δύσκολή θέση πχ με την αυξηση του ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε τον λογιστή σου αν μπορείς να κόψεις απόδειξη και μετά να την ακυρώσεις και να καταθέσεις στον λογαριασμό του πελάτη ίσο ποσό με αυτό που σου κατέθεσε ώστε να φαίνεται σε επίσημο έγγραφο η επιστροφή.

 

Ως ημερομηνία στην απόδειξη ίσως πρέπει να έχεις την ημερομηνία κατάθεσης, αλλά ρώτησε τον λογιστή μήπως σου δικαιολογούν μερικές μέρες για να ελέγξεις τον τραπεζικό σου λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.