Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση απόδειξης για προκαταβολή αμοιβής


spe36

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άρα δεν κατάλαβα καλά.

Αλλά αφού το τιμολόγιο εκδίδεται με την ολοκλήρωση της παροχής και παίρνοντας προκαταβολή δεν έχουμε παραδώσει τίποτα ακόμα, πως θα εκδώσουμε τιμολόγιο για την προκαταβολή?

Όλη η ουσία μήπως είναι στο πότε η αμοιβή είναι απαιτητή?

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν κατάλαβα καλά.

Αλλά αφού το τιμολόγιο εκδίδεται με την ολοκλήρωση της παροχής και παίρνοντας προκαταβολή δεν έχουμε παραδώσει τίποτα ακόμα, πως θα εκδώσουμε τιμολόγιο για την προκαταβολή?

Όλη η ουσία μήπως είναι στο πότε η αμοιβή είναι απαιτητή?

 

 

Για την προκαταβολή αρκεί μια απλή απόδειξη είσπραξης (αθεώρητη) δεν χρειάζεται ΑΠΥ.

(ή το καταθετήριο στην τράπεζα για να καλύψουμε την μελλοντική έκδοση ΑΠΥ ύψους μεγαλύτερου των 3.000 ευρώ)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι? Δηλαδή αν πάρουμε αμοιβή προκαταβολή για αρχιτεκτονική μελέτη δεν κόβουμε ΑΠΥ και ο πελάτης το δέχεται? Τι να την κάνει την αθεώρητη, (αυτή μόνο προβλήματα θα μας δημιουργήσει) αν ο φάκελος δεν προχωρήσει υποχρεούμαστε στην επιστροφή της αμοιβής ή να εκδώσουμε ΑΠΥ (γιατί όμως, εφόσον φάκελος δεν θα προχωρήσει)?

 

Εστω ότι προχωράει, κόβουμε μετά συγκεντρωτική ΑΠΥ, όπου τυχόν θα συμπεριλαμβάνονται το σύνολο της αμοιβής ? ? ? ? ? /

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτησω κάτι σχετικά σχετικό συνάδελφοι?

Για μια άδεια που τρεχει εδω και καιρό αποφάσισε ο πελάτης να μου κάνει κατάθεση αύριο, προπαραμονη Πρωτοχρονιάς (οχι οτι γκρινιάζω, αλιμονο).

Παρολα αυτά έχω κόψει αρκετά φέτος και προτιμώ να χρεωθώ , δηλαδη να κόψω απόδειξη ,με τη νέα χρονιά. Πειράζει λέτρε να κόψω απόδειξη το 2011 ενω το παραστατικο είναι το 2010?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις που είναι το πρόβλημα για εμένα.

Στην κατάσταση των αμοιβών που δίνει το ΤΕΕ και που εγώ βάζω στην δήλωση για να δικαιολογήσω το 2% που αυτό παρακρατά, δείχνει τις αμοιβές που έχουμε πάρει το συγκεκριμένο έτος.

Αν έχει όρεξη ο ελεγκτής της εφορίας μπορεί να δει πως έχεις βεβαίωση για παρακράτηση 200€, που σημαίνει έσοδα από αμοιβές 10000€, ενώ δηλώνεις έσοδα από αμοιβές 9000€.

Link to comment
Share on other sites

βασικα και τα παραστατικα δεν καταθέτουμε αν θυμαμαι καλα την Ανοιξη? Αυτα δεν ειναι που κοιτάνε κυριως? Ας πούμε για ενα ΦΕΜ μου εμενα η εφοριακος δεν είχε πρόβλημα που ήταν αλλης χρονιάς

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.