Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πέργκολα (δόμηση, χαρακτηριστικά)


hermis

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, αντιμετωπίζω το εξής θέμα: Έχω ισόγειο κατάστημα με ακάλυπτο χώρο μπροστά στο κατάστημα (όχι πρασιά) 11,00 μ φάτσα και 4,00 βάθος και θέλω να το καλύψω με πέργκολα ξύλινη με κεραμμύδια και θα χρησιμοποιείται εποχειακά από το κατάστημα (σνακ μπαρ). Επίσης στο πίσω μέρος του οικοπέδου (είναι γωνιακό) θέλω να κατασκευάσω κλίμακα που να οδηγεί στην ταράτσα (ανεξάρτητη είσοδος -όχι μέσα από το κατάστημα, αλλά από τον κάθετο δρόμο). Ο πελάτης μου θέλει να τη χρησιμοποιείσει για να φτιάξει roof-garden. Δηλαδή θέλει να φτιάξει και εκεί πέργκολα. Η άδεια όλη γίνεται από την αρχή όχι μόνο σαν κατάστημα, αλλά θα γίνει και επέκταση της οικοδομής και όλα αυτά θα γίνουν σε μια άδεια. Τα ερωτήματά μου είναι:

1) Η πέργκολα στο ισόγειο θα μετρήσει στην κάλυψη?Θα μετρήσει κάπου?

2) Το ίδιο ερώτημα για την πέρκολα στην ταράτσα.

3) Πειράζει που αυτή η κλίμακα δεν θα επικοινωνεί άμεσα με το κατάστημα? Επειδή θα είναι ανοιχτή και καταλήγει κατευθείαν στην ταράτσα μετράει στην κάλυψη αλλά δεν μετράει στη δόμηση?

4)για χρήση της ταράτσας εποχειακά παίρνω άδεια μόνο από τον δήμο ή πρέπει να το δηλώσω και στην πολεοδομία?

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε γεια

Η κατασκευή που αναφέρεις δεν είναι πέργκολα όταν είναι καλυμμένη με κεραμίδια.

Είναι τουλάχιστον ημιυπαίθριος χώρος και λογίζεται κι αυτή σαν άδεια προσθήκης κτιρίου κατ επέκταση και καθ ύψος.

Η εξωτερική κλίμακα , εφ όσον είναι και η μοναδική ανόδου στο δώμα προσμετράει σε κάλυψη και δόμηση.

Σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία για την άδεια λειτουργίας που εκδίδεται από τον οικείο Δήμο , απαιτείται πλην των άλλων δικαιολογητικών και βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης από την Πολεοδομία με συνημμένη κάτοψη των υφισταμένων χώρων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ προσθέτω μια πέργκολα ξυλινη στον Ά όροφο κτιρίου δίπλα από η/χ (χαγιάτι). δεν ξέρω εαν θα πρέπει να την μετρήσω στην δόμηση και στον όγκο του κτιρίου, από τα προηγούμενα χωρίς να είμαι σίγουρος δεν θα προσμετρηθεί πουθενά. Θα ήθελα όμως κάποιος αν είναι σίγουρος να μου πει τι ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Επικάλυψη εννοείς εαν θα την κλείσω με κάποιο υλικό περιμετρικά είτε στην οροφή? Αν εννοείς αυτό τότε όχι, μπαίνει μόνο για αισθητικούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βάλεις πάνω της κάποια επικάλυψη ( κεραμίδι, πάνελ...) τότε δε μετράει πουθενά.Θεωρητικά άμα είσαι από κάτω της θα βρέχεσαι (όταν βρέχει βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.