Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δαπάνες μέχρι 50 ευρώ χωρίς τιμολόγιο


GEKA

Recommended Posts

Απο αυτα που διάβασα στο σχετικο φορολογικο pdf του TEE : "ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ

ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΩΝ - ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ"

 

Διάβασα το παραπάνω pdf του ΤΕΕ, γράφει στη σελ. 34:

"Για δαπάνη μέχρι 50€ (χαρτικά - φωτοτυπίες κλπ) δεν απαιτείται έκδοση τιμολογίου, αρκεί και η απόδειξη ταμειακής μηχανής"

 

Ισχύει αυτό; Το εφαρμόζετε;

Αν ναι τι κάνετε περνάτε στα βιβλία εσόδων - εξόδων αποδείξεις π.χ. 2 ή 3€;

Το ΦΠΑ στην περίπτωση αυτή εκπίπτει;

Link to comment
Share on other sites

Αν και εισαι offtopic.... ισχυει αλλα εγω προσωπικα δεν το εχω κάνει ποτε. Ακομα και για μια φραγιδα που εβγαλα για το υποκαταστημα μου, πηρα τιμολογιο (6 ευρω).

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Ισχύει οτι για αναλώσιμα (και μονο) μπορείς μέχρι 50 ευρώ να εχεις απλή αποδειξη και οχι τιμολόγιο. ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ, δεν μπορείς να εκπέσεις ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Xm... θα σε γελάσω και δεν το θέλω, γιατι το ειχα ψαξει πριν καιρό. Θυμαμαι καθαρά πως αν εχεις πάρει μια αποδειξη λιανικής που λέει πχ χαρτικά 5 ευρώ, δεν μπορείς να κάνεις τον υπολογισμό του ΦΠΑ και να τον εκπέσεις. Οπότε ζητάς κανονικά τιμολόγιο.

 

Δεν ξέρω τι γίνεται σε περιπτώσεις αποδείξεων στυλ πλαίσιο, στις οποίες γίνεται η ανάλυση του ΦΠΑ. εκει ισως επιτρέπεται

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ, για τα καύσιμα, νομίζω ότι έτσι κι αλλιώς δεν εκπίπτει ο ΦΠΑ... Χωρίς όμως να μπορώ κι εγώ να το τεκμηριώσω... Ας ρωτήσουμε το λογιστή μας και ας καταλήξουμε κάπου...

Κι εγώ ζητάω πάντα τιμολόγιο.... Δεν είναι κόπος πια... γιατί δηλαδή να υπάρχει καν το δίλλημα...

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ, για τα καύσιμα, νομίζω ότι έτσι κι αλλιώς δεν εκπίπτει ο ΦΠΑ... Χωρίς όμως να μπορώ κι εγώ να το τεκμηριώσω... Ας ρωτήσουμε το λογιστή μας και ας καταλήξουμε κάπου...

Κι εγώ ζητάω πάντα τιμολόγιο.... Δεν είναι κόπος πια... γιατί δηλαδή να υπάρχει καν το δίλλημα...

 

Προφανώς για την περίπτωση εκπτωσης ΦΠΑ σε καυσιμα, εννοει για επαγγελματικά οχηματα για τα οποία υφίσταται η δυνατότητα. Προφανώς στο ΙΧΕ δεν εκπίπτεις ΦΠΑ.

 

η εξυπηρέτηση του 50αευρου ειναι πως για δαπανες που δεν εκπίπτει το ΦΠΑ (πχ εξοδα διατροφης σε εκτός έδρας, η χλωρίνη για την λεκάνη της τουαλέτας του γραφείου σου :smile: ) μπορεί να καπούν και με απλή απόδειξη λιανικής (Φαντάσου να πεις σε τυροπιταδικο να κοβεις τιμολόγια για τετοιοα θεματα)

Link to comment
Share on other sites

Nα το ξεκαθαρίσουμε το ζήτημα.

Αρχικα με βάση το ν 1642/1986 δεν ήταν επιτρεπτή η έκπτωση του ΦΠΑ αν ο λήπτης δεν κατείχε το νόμιμο φορολογικό στοιχείο δηλ. τιμολόγιο ή όποιο στοιχείο επείχε θέση τιμολογίου (ή ΑΛΠ τότε δεν επείχε).

Κατόπιν με βάση το πδ 186/1992 (ΚΒΣ) άρθρο 12 παρ. 16 περ. γ δόθηκε η δυνατότητα μη λήψης τιμολογίου άλλα ΑΛΠ , σύμφωνα με όσα ορίζει η διάταξη αυτή.

Ακολούθησε η ερμηνευτική εγκύκλιος του ΚΒΣ (3/24-11-1992 ) όπου στην παρ. 12.12 ορίζει το επιτρεπτό της εκπτώσεως ΦΠΑ από ΑΛΠ άν κατέχουμε την ΑΛΠ νόμιμα (σύμφωνα με το άρθρο 12 του ΚΒΣ).

Ενα μήνα περίπου ενωρίτερα από την ερμηνευτική του ΚΒΣ , εκδόθηκε η ΠΟΛ 1282/1992 στην οποία έλεγε τα αντίθετα αλλά με το σκεπτικό του ν 1642/1986, το οποίο όμως είχε ήδη αλλάξει λόγω του νέου ΚΒΣ και επομένως υπήρχε δυσαρμονία ανάμεσα στα δύο νομοθετήματα.

Αποτέλεσμα των παραπάνω ήταν να υπάρχει σύγχυση μεταξύ των επαγγελματιών του κλάδου άλλα και των ελεγκτών στις ΔΟΥσχετικά με το θέμα αυτό.

Το ζήτημα λύθηκε με την ΠΟΛ 1004/14-1-2004 η οποία υιοθέτησε την λογική και το σκεπτικό της ερμηνευτικής του ΚΒΣ.

Συμπερασματικά αν ως λήπτης έχετε στα χέρια σας ΑΛΠ αντί ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ γιατί ό νόμος σας δίνει τέτοιο δικαίωμα και επιπλέον αν η σχετική δαπάνη είναι υποκείμενη στον ΦΠΑ , τότε έχετε δικαίωμα να εκπέσετε τον ΦΠΑ της ΑΛΠ , είτε αυτός αναγράφετε ξεχωριστά , είτε είναι ενσωματωμένος στην συνολική αξία της ΑΛΠ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη σε ευχαριστούμε πολύ για την διευκρίνηση, εγώ προφανώς είχα μείνει κάπου χαμένος στην μετάφραση σε σχέση με αυτά που έλεγα. Ο ΚΒΣ ειναι μεγάλο θηρίο τελικά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.