Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ευνοϊκή ρύθμιση καθυστερουμένων ασφαλιστικών εισφορών ΤΣΜΕΔΕ


nicola100

Recommended Posts

Συνάδελφοι επειδή έχω μπερδευτεί ήθελα να μου απαντήσετε στο εξής

 

Χρωστάω μόνο τις εισφορές του Β' Εξ.2012 (δηλαδή 975 ευρώ) τις οποίες μπορώ να πληρώσω μέχρι τις 31/12 εφάπαξ.

Αν δεν τις πληρώσω,

Α)Μπορώ από Γενάρη να πάω για διακανονισμό ώστε να πληρώσω με δόσεις ? ή

Β)Πρέπει να πάω μετά τον Απρίλη που θα μου ρθουν και του Α' εξ. 2013 τις οποίες και πρέπει να εξοφλήσω εφάπαξ για να μπω σε διακανονισμό?

Γ) Μπορώ τον Απρίλη να βάλω σε διακανονισμό την σούμα για Β'Εξάμηνο 12- Ά' ΕΞΑΜΗΝΟ 13??

 

οπως θες τα βαζεις...καθε χρονικη στιγμη χρωστας και ενα συγκεκριμενο ποσο...

 

αυτο το ποσο πας και το ρυθμιζεις..

 

ΑΛΛΑ...πχ.. αν πας μεσα απριλιου να τακτοποιησεις τις οφειλες σου τοτε για να ισχυει ο διακανονισμος θα πρεπει να πληρωσεις και το αντισοιχο εξαμηνο...

 

δλδ οποτε μπεις σε διακανονισμο πρεπει να πληρωσεις και το εξαμηνο στην ωρα του... για να συνεχιζει να ισχυει ο διακανονισμος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μπορουμε να κανουμε κ κόντρες μεταξύ μας με τα χρωστούμενα....

 

 

online "χρεοπολη" μεταξύ των μηχανικών...τουλάχιστον να το διασκεδάσουμε...γιατι λεφτά δεν πρόκειται να πάρουν στον αιώνα των άπαντα.

δεν μ ήρθε ακομα το ειδοποιητήριο...που στο διάολο είναι...τα κορνιζάρω πλέον για ντεκορ

Link to comment
Share on other sites

Ο εργοδότης σου πληρωνει κανονικά τα τρέχοντα ασφάλιστρα, δεν έχει καμμία σημασία που εσυ χρωστάς, απλά θα πρέπει να κάνεις διακανονισμό για τα χρεωστούμενα. Τα χρωστούμενα θα τα πληρώνεις εσύ ανεξάρτητα από τα κανονικά.

 

 

και φυσικά τα χρωστούμενα σε επηρεαζουν κάπου? τουλαχιστον αν δεν είσαι με μπλοκακι

 

γιατι αν πας με μπλοκάκι κάποια στιγμή θα χρειαστεί να σφραγίσεις νεα οπότε θα κάνεις μια τακτοποίηση..θα δώσεις ενα ποσο,θα σφραγίσεις οσα μπορείς κ φτου κ απο την αρχή.

 

 

 

φυσικά το θέμα είναι πρώτα να βρούμε καμια δουλειά....

 

 

υ.γ διαβαζοντας διαβαζοντας σε πιάνει νευρικο γέλιο....Ελλαδισταν 2012 και ενω ήμαστε άνεργοι βρισκόμαστε κ καταχρεωμένοι.....

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

οπως θες τα βαζεις...καθε χρονικη στιγμη χρωστας και ενα συγκεκριμενο ποσο...

 

αυτο το ποσο πας και το ρυθμιζεις..

 

ΑΛΛΑ...πχ.. αν πας μεσα απριλιου να τακτοποιησεις τις οφειλες σου τοτε για να ισχυει ο διακανονισμος θα πρεπει να πληρωσεις και το αντισοιχο εξαμηνο...

 

δλδ οποτε μπεις σε διακανονισμο πρεπει να πληρωσεις και το εξαμηνο στην ωρα του... για να συνεχιζει να ισχυει ο διακανονισμος

 

Οπότε με "συμφέρει" αντί να πάω να πληρώσω στην ώρα μου το τρέχων εξάμηνο μέχρι 31/12 και να μείνω ταπί, να πάω αρχές Γενάρη και να κάνω διακανονισμό του ποσού που χρωστάω(975 ευρώ με έκπτωση στις προσαυξήσεις για νοέμβριο-δεκέμβριο + εισφορές του Γενάρη/ 6 δόσεις π.χ )?

Edited by ethan
Link to comment
Share on other sites

Αν πας Ιανουάριο θα πληρώσεις σε δόσεις αυτά που χρωστας μέχρι τότε, δλδ 975€. Το πόσες δόσεις θα στις βγάλει το σύστημα.

 

Αλλα όταν έρθει ο απριλης θα πρέπει να πληρώσεις και εκείνο το εξάμηνο για να συνεχίσει να ισχύει ο διακανονισμός.

 

Απ ότι έχω ακούσει ο διακανονισμός που ισχύει τώρα επιτρέπει την καθυστέρηση μέχρι και δυο δόσεων.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας Ιανουάριο θα πληρώσεις σε δόσεις αυτά που χρωστας μέχρι τότε, δλδ 975€. Το πόσες δόσεις θα στις βγάλει το σύστημα.

 

Αλλα όταν έρθει ο απριλης θα πρέπει να πληρώσεις και εκείνο το εξάμηνο για να συνεχίσει να ισχύει ο διακανονισμός.

 

 

Eκείνο το εξάμηνο μέχρι τις 30/4?

 

p.s Τελικά μέχρι 30/4. Μόλις το πρόσεξα...

 

"Ο διακανονισμός χάνεται αν δεν καταβληθούν εμπρόθεσμα δύο συνεχείς δόσεις ή αν δεν εξοφληθούν εμπρόθεσμα οι τρέχουσες εισφορές."

Edited by ethan
Link to comment
Share on other sites

Τελικά συνάδελφοι, μπορώ 1/1/13 να βάλω σε διακανονισμό τις οφειλές που έχω, Α' 2012 και Β' 2012;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.