Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ευνοϊκή ρύθμιση καθυστερουμένων ασφαλιστικών εισφορών ΤΣΜΕΔΕ


nicola100

Recommended Posts

Τι τοκογλύφοι είναι αυτοί ρε.... 8%!!!!!

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί υπάρχει τόκος στης περιπτώσεις των εισφορών.

Αφού δεν υπάρχει κάποια υπηρεσία (είτε σε είδος είτε σε χρήμα) που απολαμβάνω το διάστημα που δεν έχω πληρώσει τις εισφορές, γιατί να μπει τόκος; 

Πήρες Δάνειο από τράπεζα; Υπάρχει τόκος υπερημερίας γιατί χρησιμοποιείς τα χρήματα τους.

Δεν πλήρωσες τον φόρο εμπρόθεσμα; Υπάρχει τόκος γιατί ταυτόχρονα χρησιμοποιείς τις υποδομές του κράτους ενώ δεν έχεις πληρώσει φόρους.

Στις εισφορές τι στο διάτανο παίρνω ενώ δεν έχω πληρώσει και πρέπει να σας δώσω και τόκο;

ΟΥΣΤ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΤΟΚΙΖΟΥΝ,δηλ.σου βαζουν τον τοκο και τον διαιρουν δια των δοσεων.Ετσι αν χασεις τον διακανονισμο με τις πρωτες 4 δοσεις(συνηθες λογω ελευσης των εισφορων εξαμηνου)ειναι σαν να μη πληρωσες τιποτα!!!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάντα την εξής απορία.

Χρωστάω και σήμερα περισσεύουν 500€. Μπορώ να πάω να τους δώσω έναντι; Για όσους μήνες καλύπτουν;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα μία μικρή βοήθεια γιατί τα έχω μπλέξει λίγο.

 

Χρωστά όλο το 2012 και το πρώτο εξάμηνο το 2013 και θέλω να προχωρήσω σε κάποιον διακανονισμό.

 

Μπορείς κάποιος να μου πει συνοπτικά τι μπορώ να κάνω;

 

Με τη "Νέα Αρχή", αν έχω καταλάβει καλά, πρέπει να πληρώσω το α΄ εξάμηνο του 2013 τελείως, και μετά, τα 2 εξάμηνα του 2012 που οφείλω εντάσσονται στη ρύθμιση και πληρώνω σε δόσεις;

 

Οι δόσεις πληρώνονται με πάγια εντολή από λογαριασμό μηχανικού σε Εθνική ή Αττικής; Ή μπορώ να βάλω λογαριασμό οποιασδήποτε άλλης τράπεζας έχω;

 

Επίσης, πώς καθορίζεται ο αριθμός των δόσεων κλπ;

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια στα παρακατω που αναφερονται σε προηγούμενο μήνυμα συναδέλφου.Γραφει αναλυτικά πως πληρώνονται.Γενικα δαλέγεις ημερομηνία λήξης πληρωμης και αντίστοιχα βγαίνει και ο αριθμός των μηνιαίων δόσεων.

 

http://www.michanikos.gr/topic/11018-%CE%95%CF%85%CE%BD%CE%BF%CF%8A%CE%BA%CE%AE-%CF%81%CF%8D%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD/page-21?do=findComment&comment=583884

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εάν κάποιος συνάδερφος γνωρίζει θα εκτιμούσα μια απάντηση.

 

Δεν έχω καθυστερούμενες οφειλές προηγούμενων εξαμήνων αλλά θα ήθελα να αποπληρώσω σε δόσεις το τρέχον εξάμηνο του 2013 που πρέπει να πληρωθεί κανονικά  έως το τέλος του μήνα.

Γίνεται να δώσω ένα πόσο τώρα και το υπόλοιπο να σπάσει σε δόσεις? Η' πρέπει να λήξει η προθεσμία πληρωμής για να μπώ σε διακανονισμό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.