Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ευνοϊκή ρύθμιση καθυστερουμένων ασφαλιστικών εισφορών ΤΣΜΕΔΕ


nicola100

Recommended Posts

Έφτασα στα όριά μου πλέον και τα χρήματα για τη δόση του διακανονισμού που λήγει μεθαύριο, απλά δεν υπάρχουν. Έχει ερμηνεύσει κάποιος το παρακάτω απόσπασμα του άρ. 57 του Ν.3863/10;

"3. Εάν ο οφειλέτης αδυνατεί να καταβάλει την προβλεπόμενη δόση μέχρι και τέσσερις (4) συνεχόμενους μήνες ή για τους οφειλέτες του Ο.Γ.Α. έξι (6) μήνες

μπορείνα συνεχίσει κανονικά την καταβολή από τον

επόμενο μήνα. Το 36μηνο παρατείνεται τόσους μήνες όσοι είναι οι μήνες της μη καταβολής της δόσης Η δυνατότητα αυτή παρέχεται μέχρι και τρεις φορές κατά τη διάρκεια της ρύθμισης με την προϋπόθεση ότι καταβάλλονται κανονικά οι δόσεις και οι τρέχουσες εισφορές για οκτώ συνεχόμενους μήνες κάθε

φορά Εντός του οκταμήνου αυτού είναι δυνατή η εκπρόθεσμη καταβολή δόσης έως το τέλος του επόμενου μήνα από αυτόν που είναι απαιτητή Η παραπάνω

εκπρόθεσμη καταβολή επιτρέπεται για μία δόση σε

κάθε οκτάμηνο."

 

Δηλαδή αν πρακτικά δεν πληρώσω στις 30/6 τη δόση (είναι η 9η ή 10η οπότε την προϋπόθεση του 8μήνου την πληρώ), μπορώ να πληρώσω Ιούνιο+Ιούλιο στις 31/7/2011 που λήγει και του Ιουλίου; Αν το κάνω έτσι, μπορώ από Αυγουστο να πάψω να πληρώνω δόσεις μέχρι και αυτή του Νοεμβρίου (4μηνο) και να συνεχίσω την καταβολή από Δεκέμβρη και μετά, ή εκμετάλλευση της "ευκολίας" της μη πληρωμής του Ιουνίου μέχρι και το τέλο Ιουλίου προσμετράει ήδη σαν 1 ή 2 μήνες από το "χαριστικό" 4μηνο;

Το έχει ψάξει κανείς σας; Όχι ότι είναι βιώσιμος βέβαια για μένα ο διακανονισμός πλέον όπως πάνε τα πράγματα. Απλά προσπαθώ να το τραβήξω όσο γίνεται μέσα στο 2011 ώστε να πάρω τελευταία στιγμή πριν το "κανόνι" που θα τους ρίξω, ασφαλιστική ενημερότητα που να με κρατήσει για θεώρηση στοιχείων όσο γίνεται πιο μακριά χρονικά.

Εν τω μεταξύ έχω κάνει τηλεφωνική αίτηση για ενημερότητες στο 1500, από 23 Μαίου!! Δεν έχω λάβει ακόμα τίποτα και πριν 15 μέρες στο ΚΕΠ που ρώτησα μου είπαν θα με καλέσουν να τις παραλάβω ή να ρωτήσω ξανά σε 3-4 μέρες... Όσο κάλεσαν εσάς, άλλο τόσο κι εμένα. Εϊναι πέρα από κάθε φαντασία τελικά το χάλι του ΤΣΜΕΔΕ...

 

Υ.Γ. Λέει επίσης: "Εάν ο οφειλέτης αδυνατεί να καταβάλει την προβλεπόμενη δόση μέχρι και τέσσερις (4) συνεχόμενους μήνες ή για τους οφειλέτες του Ο.Γ.Α. έξι (6) μήνες

μπορείνα συνεχίσει κανονικά την καταβολή από τον

επόμενο μήνα."

Δηλαδή μετά το 4μηνο θα συνεχίσει να πληρώνει τη δόση (το ειδιοποιητήριο διακανονισμού) του 1ου μήνα που παρέλειψε, ή κανονικά του τρέχοντος μήνα και τα ειδοποιητήρια που παραλέιψε θα τα πληρώσει στο τέλος του διακανονισμού; Το λέω γιατί έχουν διαφορετικό κωδικό πληρωμής το καθένα. Ξέρω ότι είναι πολύ εξειδικευμένες ερωτήσεις αυτές αλλά σκέφτομαι μήπως κανένας σας σε διακανονισμό, το έχει αντιμετωπίσει ως τώρα (έχει κάνει χρήση του "ευεργετήματος" αυτού).

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντικό αυτό που άναφέρει ο tpanag

Χτες έσκασα στην δόση 216ε, και πλησιάζει το...μεγάλο του εξαμήνου, το οποίο πρέπει να πληρωθεί on time για να συνεχίσει να ισχύει ο διακανονισμός. Σκούρα τα πράγματα. Τουλάχιστον αν ξέρει κάποις ας απαντήσει στο ερώτημα του tpanag, γιατί με βλέπω για ειδική αποστολή στα κεντρικά από βδομάδα....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τη δόση την άφησα απλήρωτη και το ίδιο θα κάνω και με τις 3 επόμενες. Τον Οκτώβρη βλέπω τι θα κάνω ανάλογα με το πως θα έχουν τότε τα πράγματα. Και να χαθεί ο διακανονισμός τελικά αν δεν πληρώσω τον Οκτώβρη (όποια δόση και αν πρέπει να είναι αυτή -Ιουνίου ή Οκτωβρίου κανονικά-), δεν έχει μεγάλη σημασία, καθώς το 12μηνο για να έχω δικαίωμα να κάνω νέο διακανονισμό θα έχει παρέλθει (μετράει από την πληρωμή της πρώτης δόσης του εκάστοτε διακανονισμού και όχι από την ημερομηνία απώλειας αυτού). Μέχρι τότε μπορεί να έχει διαλυθεί το ελληνικό κράτος, μπορεί να έχει δοθεί δυνατότητα προσωρινής διαγραφής από το ΤΣΜΕΔΕ, μπορεί και να έχω καταλήξει ότι η οριστική διαγραφή από το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ είναι μονόδρομος... Εν μέσω καλοκαιριού πάντως και με το ταμείο στο ...μείον θα ήταν μεγάλη βλακεία να βγάζω να τους δίνω 300+ ευρώ το μήνα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά απο πολύ καιρό απουσίας καλησπέρα σας!

'Εχω κι εγώ κάποιες οφειλές στο ΤΣΜΕΔΕ και δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με το διακανονισμό.

Αυτές τις ημέρες ετοιμαζόμουν να πληρώσω τη δόση για το Α'εξάμηνο 2011. Και σήμερα έλαβα το ειδοποιητήριο για την δόση του Β' 2011.

 

Τώρα θα πρέπει να μπώ αναγκαστικά σε διακανονισμό άν θέλω να πληρώσω την οφειλή των 2 εξαμήνων - άν γνωρίζει κανείς ;

 

Πάντως άμα το πράγμα συνεχιστεί έτσι με βλέπω κι εμένα σε λίγο καιρό να κρατάω τα λεφτουδάκια μου για τα πρός το ζήν αναγκαστικά... Είναι απαράδεκτο το σύστημα του ΤΣΜΕΔΕ που είμαστε αναγκασμένοι να πληρώνουμε έχουμε δεν έχουμε ή να μην μπορούμε να διακόψουμε την ασφάλεια για κάποιο καιρό και να χρωστάμε...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες "δόση για το Α'εξάμηνο 2011" φαντάζομαι λες όλο το ποσό που ήταν να πληρωθεί 30/4/11.

Αν είναι έτσι τότε πληρώνεις σήμερα αυτό που θέλεις και 31/10/11 ή όποτε θέλεις αυτό που σου ήρθε σήμερα.

Αλλά σήμερα θα πληρώσεις με τόκους αυτό του 30/4/11.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε άν μπορώ να πληρώσω όποιο θέλω συμφέρει να πληρώσω το Α' εξάμηνο γιατί οι τόκοι θα αυξάνονται κάθε μήνα που περνάει... Για το Β' εξάμηνο βλέπουμε. Ευχαριστώ Faethon!

 

Αν έχω οφειλές θα μπορώ να θεωρήσω μπλοκάκι; Μόνο 5 σελίδες έχουν μείνει στο τρέχον μπλοκάκι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συγχωρέστε με αλλά δεν έχω καταλάβει το εξής: Αν κάποιος δεν πληρώνει τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ για πολλά χρόνια, το χρέος αυτό τι γίνεται; Μπορεί να φτάσει 70 - 80 χρονών και ακόμα να χρωστά; Δεν έχει κάποιες συνέπειες (εκτός από το ότι δεν θα έχει σύνταξη και ασφάλιση); Δεν θα τον κυνηγήσει το κράτος (δικαστικά π.χ.); Θα το πάρει μαζί στον τάφο του το χρέος τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.