Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ευνοϊκή ρύθμιση καθυστερουμένων ασφαλιστικών εισφορών ΤΣΜΕΔΕ


nicola100

Recommended Posts

Σήμερα ολο το ποσο που χρωστάς πληρώνεις σε 10 δοσεις (πχ 2000 χρωστάς=200 η δοση, πληρωνεις μια δοση), αφαιρουνται το 75% των προσαυξήσεων, ασφαλιστική ενημεροτητα 2 μηνών, θεωρείς βιβλιάριο ασθενείας και γεια σας!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 10 δόσεις δηλαδή γίνεται ο διακανονισμός; Κάτι είδα για μέχρι τέλος του 2012 είναι η αλήθεια και μετά με τον παλιότερο νόμο αλλά δεν το κατάλαβα ακριβώς. Λέει΄επίσης για δόση 1,25% επί της οφειλής (άρα 80 δόσεις).

Link to comment
Share on other sites

Πλήρωσες το παράβολο των 50 ευρώ; Σου ζήτησαν κάτι ως "προκαταβολή" εκτός της 1ης δόσης; Έχω ήδη διακανονισμό με τον 3863/10 και παρά το ότι από το πρωί ανατρέχω από το ένα ΦΕΚ στο άλλο, δεν κατάφερα να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα για το τι ακριβώς συμβαίνει σε περιπτώσεις υπαγωγής ήδη "διακανονισμένων" και αν με συμφέρει. Τελικα πλήρωσα και τη δόση που έληγε σήμερα με δυσκολία και θα πάω εντός του Μαρτίου να λύσω το θέμα με καλή η κακή έκβαση, γιατί 317€ δεν υπάρχουν για άλλη δόση...

Σε κάποια σημεία λέει ότι υπό κάποιες προϋποθέσεις χάνονται τα "ευεργετήματα" του διακανονισμού με τους προγενέστερους νόμους. Αυτά ήταν η έκπτωση επί των προσαυξήσεων. Πρακτικά τι σημαίνει αυτό δηλαδή; Επαναφέρουν προσαυξήσεις που μου διέγραψαν όταν έκανα το διακανονισμό; Αφού η οφειλή μου κεφαλαιοποιήθηκε πλέον.

 

Όχι δεν το πλήρωσα, γιατί δεν το ζητούσε το σύστημα για να προχωρήσει. Βέβαια ο υπάλληλος είχε τον ενδοιασμό του, γιατί ηξέρε ότι από τον προηγούμενο νόμο σου ζητάνε τα 50ευρώ και είπε πως αν προκύψει ή αλλάξει κάτι θα μου ζητηθεί να τα καταβάλλω αργότερα :|

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μέχρι τέλους μαρτίου μπορεί να γίνει ο διακανονισμός και έχει 100% διαγραφή των πρόσθετων τελών (sic όρος των τόκων).

Την προηγούμενη εβδομάδα συνάδελφος με είπε πως υπολογίζει τους τόκους το ΤΣΜΕΔΕ.

Τους υπολογίζει ανά μήνα. Πως;

Για το Α' εξάμηνο, αν πάς να πληρώσεις Μάιο, θα έχει τόκους ο Ιανουάριος.

Αν πας να πληρώσεις Ιούνιο, θα έχει τόκους ο Ιανουάριος (χ2) και ο Φεβρουάριος.

Το Ιούλιο, θα έχει τόκους ο Ιανουάριος(χ3), ο Φεβρουάριος(χ2) και ο Μάρτιος.

κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Το κείμενο είναι απο το τσμεδε απο της εισφορές

 

 

Σε περίπτωση καθυστέρησης πέραν των ανωτέρω προθεσμιών οι εισφορές και των ελευθέρων επαγγελματιών και των μισθωτών, πληρώνονται με τιμές που ισχύον κατά την ημερομηνία εξόφλησης, επιπλέον δε επιβαρύνονται με πρόσθετο τέλος που ανέρχεται σε

  1. 3% για τον πρώτο μήνα καθυστέρησης και στη συνέχεια
  2. 1% για κάθε επόμενο μήνα περαιτέρω καθυστέρηση.

Ειδικά για τα ειδοποιητήρια που αποστέλλονται για εξόφληση δόσεων διακανονισμού υπάρχει η δυνατότητα μία και μόνο μία ληξιπρόθεσμη δόση να εξοφλείται μαζί με την επόμενη στην Ε.Τ.Ε ή στα Ε.Λ.Τ.Α. χωρίς να απαιτείται να προσέλθει ο ασφαλισμένος στο Ταμείο.

 

όταν ρώτησα αν ισχύει αυτό με απάντηση ναι.

Δηλ. 1ος μήνας 3%, 2ος μήνας 3%+1%=4%, 3ος μήνας 4%+1%=5% κτλ.

 

αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο ας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο είναι ο τόκος για διακανονισμό αλλά γενικά είναι 3% για τον πρώτο μήνα καθυστέρησης και στη συνέχεια 1% για κάθε επόμενο μήνα περαιτέρω καθυστέρησης.

 

_________

Από τα λεγόμενα του συναδέφλου κατάλαβα:

Πληρωμή Μάιο : Ιανουάριος 3% και τους υπόλοιπους 5 μήνες χωρίς τόκο

Πληρωμή Ιούνιο: Ιανουάριος 3%+1% , Φεβρουάριος 3% και τους υπόλοιπους 4 μήνες χωρίς τόκο

Πληρωμή Ιούλιο: Ιανουάριος 3%+1%+1% , Φεβρουάριος 3%+1%, Μάρτιος 3% και τους υπόλοιπους 3 μήνες χωρίς τόκο

κοκ

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Φαέθωνα αν ίσχυε κάτι τέτοιο θα έπρεπε να έχω επιβαρυνθεί με τόκους καμιά ...10αριά χιλιάδες ευρώ για τα 4 χρόνια που είχα αφήσει απλήρωτες τις εισφορές μου! Στην πράξη όμως οι προσαυξήσεις ήταν 2κάτι χιλιάδες... Έκτός αν δεν κατάλαβα κάτι στο συλλογισμό σου.

Link to comment
Share on other sites

Ο συνάδελφος είχε απλήρωτο το Β'2011. Πήγε για διακανονισμό την προηγούμενη εβδομάδα. Στον διακανονισμό μπήκαν οι 7ος/11 μέχρι 11ος/11 και ο 12ος δεν μπήκε γιατί δεν είχε λήξει.

Νομίζω υπάρχει μέγιστο προσυξήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.