Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κόστος περίφραξης


ab1409

Recommended Posts

(To θέμα μεταφέρθηκε εδώ. Didonis)

Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω να φτιάξω την περίφραξη στο εξοχικό και έχω πάρει την εξής προσφορά:

Πρόσοψη: 15,35m      Τειχίο με τσιμεντόλιθο σοβαντισμένο με σαγρέ 1,5 μέτρο ύψος με δύο κολώνες για γκαραζόπορτα και μία στο τέρμα της αριστερής πλευράς καθώς στην άλλη δε θα γίνει τπτ λόγω ρολογιού κόστος 1300€  (χωρίς τα κάγκελα και γκαραζόπορτα που θα πάνε περίπου 1000 ευρώ)

 

Πι:  53m     Τειχίο με τσιμεντόλιθο 0,90μ ύψος σοβαντισμένο μόνο από μέσα και από πάνω πάσαλοι καρφωμένοι με συρματόπλεγμα 1,10μ ύψος κόστος 3.800

Σημειώνω ότι έχει πολύ δουλειά για καθάρισμα από φυτά αναρριχητικά και σκαψίματα.

 

Σας φαίνεται λογικό??

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Για μένα λογικό είναι να βγει τουλαχιστον άδεια μικρής κλίμακας πρώτα.  Και μετά όπως είπε @ΙΑΣΟΝΑΣ ο μηχανικός θα σας πει για το εύλογο κόστος. 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τα έχω όλα αυτά υπόψιν μου. Έγραψα εδώ όμως απλά για να πάρω γνώμες από ανθρώπους με εμπειρία και να καταλάβω αν μια περίφραξη με τα παραπάνω χαρακτηριστικά που ανέφερα είναι λογικό να κυμαίνεται γύρω στα 6 χιλιάρικα ή αν αυτό είναι κάτι εντελώς παράλογο. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Αν στηριχτείτε στις απόψεις - προσφορές του Αλβανού, Βούλγαρου, Πακιστανού ή Έλληνα "ξερόλα κι όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω εργολάβου περιφράξεων" κ.λπ. τέτοιες κι ακόμα "χειρότερες" προσφορές θα πάρετε, με τελικό αποτέλεσμα όταν ολοκληρωθεί το έργο, αφενός μεν ν' απαιτηθεί να συμπληρώσετε χρήματα, αφετέρου δε να είναι οφθαλμοφανείς οι αστοχίες του έργου.... Με τον τρόπο αυτό σκέφτονται κι ενεργούν οι περισσότεροι παντογνώστες ιδιοκτήτες ακινήτων στην Ελλαδάρα μας!!!

Βρέστε έναν έμπειρο μηχανικό, συζητείστε μαζί του, συμφωνείστε γραπτώς για την ανάθεση του συγκεκριμένου έργου και την αμοιβή του, ακούστε τον, αναθέστε του την έκδοση της άδειας, τη συγκέντρωση προσφορών και την ουσιαστική επίβλεψη του έργου. Έτσι εσείς θ' αποκτήσετε ακριβώς αυτό που θέλετε κι αντέχει η τσέπη σας και θα κάνετε κι ένα επαγγελματία μηχανικό ευχαριστημένο...

Καλή τύχη....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ κύριε, παρατηρώ μία προκατάλειψη και μία συναισθηματική φόρτιση, με έμμεση υπονόηση ότι είμαι ένας Ελληνάρας παντογνώστης ιδιοκτήτης, που δεν έχω απευθυνθεί σε κάποιον επαγγελματία συνάδελφό σας αλλά σε κάποιον μαστοράκο με καταγωγή από τις γνωστές βαλκανικές χώρες - βάλαμε και το Ελληνας στο τέλος για να μην μας πούνε ρατσιστές -  που το παίζει ξερόλας. Δεν γνωρίζετε όμως τίποτα για την περίπτωσή μου. Εγώ έκανα μια συγκεκριμένη ερώτηση. Αν πιστεύετε ότι η ερώτηση αυτή είναι άτοπη και άκυρη και δεν μπορεί να απαντηθεί έτσι απλά, πείτε το και θα γίνει δεκτό και κρατήστε τα υπόλοιπα που έχετε μέσα σας για τον εαυτό σας ή για άλλες συζητήσεις σας. Ίσως θα έπρεπε να ακολουθείτε καλύτερα αυτό που γράφετε στην υπογραφή σας. Ευχαριστώ πολύ και καλή σας συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς αφού έχετε όπως λέτε όλα υπόψη σας θα γνωρίζετε ασφαλώς πως χρειάζεται άδεια οικοδομής, με τοπογραφικό, σχέδια περίφραξης, ρύθμιση αυθαίρετων κατασκευών, και φυσικά τις εγκρίσεις των κατά περίπτωση φορέων. Παράλληλα έχετε ασφαλώς και τον πίνακα ενσήμων για το ΙΚΑ. Ειδάλλως είναι αυθαίρετη κατασκευή. Εν συνεχεία τα κόστη προκύπτουν από την ιδιαιτερότητα του έργου και δεν είναι δυνατόν να καθοριστεί τιμή από μία ανάρτηση σε οποιοδήποτε φόρουμ.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.