Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικονομική ετήσια συνδρομή για χρήση ΜΕΕΠ;


cv_zouwoman

Recommended Posts

μετα το απειλητικο μηνυμα που ανεφερα παραπανω, δεχτηκα τηλεφωνο από την προισταμενη του τπεδε, συνοψιζοντας:

εγω κατεθεσα αιτηση διαγραφης από  4-4-2013, ζητησα ενημερωση εγγραφως και ενυπογράφως βασει ποιου νομου, διαταξης κλπ δεν εχουν προχωρησει ακομη στη διαγραφη, η απαντηση ηταν του τυπου "σας παρακαλω περιμενετε την αποφαση, τι να κανουμε κι εμεις, σας θελουμε μαζι μας (!) κλπ"

Σε παρατηρηση για το παρανομο της ασφαλισης σε δυο ταμεια προνοιας, ειπε "εμεις δεν μπορούμε να σας διωξουμε" (lol), απαντησα βεβαια δε χρειαζεται να μας διωξετε, φευγουμε και μονοι μας

Σε παρατηρηση για την παρελκυστικη τακτικη με την καθυστερηση ληψης της οποιας αποφασης, η απαντηση ηταν ότι η αιτηση διαγραφης θα κριθει από την ημερομηνια κατάθεσης της αιτησης, διευκρινισε δε ότι δε θα δεχτουν αιτησεις αναδρομικης διαγραφης, δηλ. καποιος που δεν εχει πληρωσει από το 2008, δεν θα μπορει να ζητησει διαγραφη από το 2008 (εδω θα μπορουσα να της πω να παει να δει αν ερχομαι αλλα το ζητημα των εισφορων το αφήνουμε σε δευτερη φαση)

Αρα λοιπον, οσοι συνάδελφοι δεν το εχετε κανει, στειλτε αμεσως αιτηση διαγραφης και επιστροφης ασφαλιστικων εισφορων ως αχρεωστητως καταβληθεισών, συνοδευομενη (όπως τονισαν από το τπεδε) από  εγγραφο (πχ ασφαλιστικη ενημεροτητα ΤΣΜΕΔΕ) από το οποιο να προκυπτει ότι ειστε μηχανικοι ασφαλιζομενοι μετα την 1-1-1993. υποχρεωτικως στον κλαδο προνοιας -ΤΠΜΕΔΕ - του τσμεδε εταα

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 185
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

tasso68 από αυτά που λες, λογικά σε αναγκάσαν να πληρώσεις και το 2013 για να δεχθούν την αιτησή σου, σωστά?

μπορείς να ανεβάσεις την αίτηση που έστειλες?

Link to comment
Share on other sites

Εγω προλαβα και πληρωσα τις εισφορες (λογω αγνοιας) και μετα, αφου εμαθα για τη νομοθεσια, κατεθεσα την αιτηση

Η αιτηση διαγραφης πρωτοκολλειται όπως και ναχει, την στελνετε τωρα για ν'αποφυγετε εμπλοκή και με το 2014

Είναι βεβαιο ότι αν καποιος "χρωστα" (κατ'αυτους) το 2013 θα κανουν μανουρα κατά την εξεταση της αιτησης, επαναλαμβάνω όμως ότι καντε την αιτηση τωρα για να αποφυγετε να σας ζητουν εισφορες και για το 2014

Είναι ευνοητο ότι τις εισφορες θα τις αναζητήσουμε μεχρι τελευταιας δεκαρας και εντοκως όπως ακριβως το δικαιούμαστε, ο νομος είναι υπερανω οποιουδηποτε καταστατικου του τπεδε η οποιας αποφασης του εταα τσμεδε κλπ

ΤΠΕΔΕ'.doc

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ tasso68, το ετοιμάζω και πάω να τους το κολλήσω στη μούρη. Εν τω μεταξύ ίσως θα έπρεπε να το κυνηγήσουμε (όπως ανέφερα και σε προηγούμενο post) νομικά το θέμα και να έχουμε κοινή εκπροσώπηση.

Edited by Sandro
Link to comment
Share on other sites

μεχρι να επισημοποιηθεί η διαγραφή απο το ΤΠΕΔΕ, εαν κατεβαινουμε στους διαγωνισμούς χωρίς να εχουμε πληρωσει το ΤΠΕΔΕ θα εχουμε προβλημα?

 

η βεβαιωση ΤΠΕΔΕ δεν χρειαζεται, αλλα οσο ειμαστε γραμμενοι και δεν πληρωνουμε, μηπως υπαρχει προβλημα δηλωνοντας

"Δεν είμαι γραμμένος σε καμία επαγγελματική οργάνωση ή σωματείο και ως εκ τούτο δεν οφείλω σε κανένα ταμείο."

επειδη θα οφειλουμε σε καποιον φορεα (ΤΠΕΔΕ) που ειμαστε ασφαλισμενοι?

 

 

Α)εν ολιγοις μπορουμε να συμμετεχουμε σε διαγωνισμους, οσο ειμαστε γραμμενοι στο ΤΠΕΔΕ και ΔΕΝ τους πληρωνουμε μεχρι να γινει δεκτη η αιτηση διαγραφης?

 

Β)εαν κάποιος στελεχωνει εταιρεία με το ΜΕΚ του, θα κανει αιτηση διαγραφης απο το ΤΠΕΔΕ ο ιδιος για τον εαυτο του ή για λογαριασμο της εταιρειας ?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Εγω προλαβα και πληρωσα τις εισφορες (λογω αγνοιας) και μετα, αφου εμαθα για τη νομοθεσια, κατεθεσα την αιτηση

Η αιτηση διαγραφης πρωτοκολλειται όπως και ναχει, την στελνετε τωρα για ν'αποφυγετε εμπλοκή και με το 2014

Είναι βεβαιο ότι αν καποιος "χρωστα" (κατ'αυτους) το 2013 θα κανουν μανουρα κατά την εξεταση της αιτησης, επαναλαμβάνω όμως ότι καντε την αιτηση τωρα για να αποφυγετε να σας ζητουν εισφορες και για το 2014

Είναι ευνοητο ότι τις εισφορες θα τις αναζητήσουμε μεχρι τελευταιας δεκαρας και εντοκως όπως ακριβως το δικαιούμαστε, ο νομος είναι υπερανω οποιουδηποτε καταστατικου του τπεδε η οποιας αποφασης του εταα τσμεδε κλπ

Ευχαριστώ για την αίτηση. Θα τους την στείλω με φαξ, ελπίζω να μην χρειάζεται και αριθμό πρωτοκόλλου. Έιναι κάτι παραπάνω από βέβαιο ότι θα ζητήσουν εξόφληση για να μας διαγράψουν από το ταμείο. Το ίδιο μου ζήτησαν και από την ΠΕΣΕΔΕ. Μέσα στις μέρες διαγράφομαι και από αυτούς.

 

μεχρι να επισημοποιηθεί η διαγραφή απο το ΤΠΕΔΕ, εαν κατεβαινουμε στους διαγωνισμούς χωρίς να εχουμε πληρωσει το ΤΠΕΔΕ θα εχουμε προβλημα?

 

η βεβαιωση ΤΠΕΔΕ δεν χρειαζεται, αλλα οσο ειμαστε γραμμενοι και δεν πληρωνουμε, μηπως υπαρχει προβλημα δηλωνοντας

"Δεν είμαι γραμμένος σε καμία επαγγελματική οργάνωση ή σωματείο και ως εκ τούτο δεν οφείλω σε κανένα ταμείο."

επειδη θα οφειλουμε σε καποιον φορεα (ΤΠΕΔΕ) που ειμαστε ασφαλισμενοι?

 

 

Α)εν ολιγοις μπορουμε να συμμετεχουμε σε διαγωνισμους, οσο ειμαστε γραμμενοι στο ΤΠΕΔΕ και ΔΕΝ τους πληρωνουμε μεχρι να γινει δεκτη η αιτηση διαγραφης?

 

Β)εαν κάποιος στελεχωνει εταιρεία με το ΜΕΚ του, θα κανει αιτηση διαγραφης απο το ΤΠΕΔΕ ο ιδιος για τον εαυτο του ή για λογαριασμο της εταιρειας ?

Σε κανέναν διαγωνισμό δεν απαιτούν βεβαίωση ΤΠΕΔΕ. Εφόσον έχεις ασφαλιστική ενημερότητα ΕΤΑΑ δεν έχεις θέμα συμμετοχής. Άν τύχεις σε ανενημέρωτο μέλος επιτροπής διαγωνισμού και σε ακυρώσει μπορείς να κάνεις ένσταση και σύμφωνα με τα όσα έχουν γραφεί εδώ, θα δικαιοθείς. Επιπλέον ξαναλέω, σύμφωνα με όσα γνωρίζω, δεν απαιτείται ούτε η βεβαίωση ΠΕΣΕΔΕ, εφόσον δηλώσεις ότι δεν ανήκεις σε καμία επαγγελματική οργάνωση.

Link to comment
Share on other sites

προς επιρρωση των οσων γραφει ο pablo, σημειωνω κι εγω

Η αποφαση 175/2012 του ΝΣΚ που είναι δεκτη από το κρατος και υποχρεωτικη για ολους - βλ. προηγουμενα ποστ - οριζει ότι

"ο νεος ασφαλισμένος ο οποιος υπάγεται συμφωνα με το αρ. 39 του ν. 2084/1992 μονο στην υποχρεωτικη ασφαλιση του κλαδου προνοιας του ΤΣΜΕΔΕ (δηλ. στο ΤΠΜΕΔΕ), δεν υποχρεούται να προσκομισει σε διαγωνισμούς δημοσιων εργων τη βεβαιωση υποχρεωτικης ενημερότητας του ΤΠΕΔΕ, βασει της της ΥΑ Α 48271/1960 αποφασης, ακομη και για την περιπτωση που θα επελεγε να ασφαλιστει προαιρετικα σε αυτό"

Συμφωνα με την επιστολή που εστειλε το τπεδε, βλ. παραπανω, ο εκπρόσωπος της εταιρειας θα ζηταει τη διαγραφη του στελεχους μαζι με ΥΔ του στελεχους με θεωρημενο το γνησιο υπογραφης ότι αποδεχεται τη διαγραφη

καλη δυναμη, καλα ξεμπερδέματα και καλες γιορτες παλικαρια!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με την επιστολή που εστειλε το τπεδε, βλ. παραπανω, ο εκπρόσωπος της εταιρειας θα ζηταει τη διαγραφη του στελεχους μαζι με ΥΔ του στελεχους με θεωρημενο το γνησιο υπογραφης ότι αποδεχεται τη διαγραφη

καλη δυναμη, καλα ξεμπερδέματα και καλες γιορτες παλικαρια!

 

Είμαι εκπρόσωπος και το μοναδικό στέλεχο της εταιρείας. Επομένως μια αιτηση αρκεί ?

Ουσιαστικά θα ζητήσω την διαγραφή μου απο το ΤΠΕΔΕ ως φυσικό πρόσωπο, δεν ζητώ την διαγραφή της εταιρείας απο το ΤΠΕΔΕ.

Εγώ ως Paul Mix ειμαι ασφαλισμενός στο ΤΠΕΔΕ και όχι η εταιρεία, σωστά ?

θα πρεπει ομως να τους στειλω αντιγραφο το ΜΕΕΠ της εταιρείας?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Δες στη βεβαίωση που σου χουν στείλει για παλαιότερο έτος πως σε αναφέρουν και στείλε αναλόγως. Πάντα ζητάνε και το ΜΕΕΠ, είτε ξεκινάς, είτε πληρώνεις συνδρομή, φαντάζομαι και στη διαγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.