Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικονομική ετήσια συνδρομή για χρήση ΜΕΕΠ;


cv_zouwoman

Recommended Posts

Για ανανέωση ΜΕΕΠ στην Α2 πληρωνουμε μονο τα χαρτοσημα των 35,22 ή και το παραβολο των 75, παλι?

Edited by spsonis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 185
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το γράφει στις διακυρήξεις ότι είτε πας βεβαίωση ότι έχεις εκπληρώσεις τις οικονομικές σου υποχρεώσεις σε τετοιους συλλογους είτε πηγαινεις ΥΔ οτι δεν εισαι γραμμενος σε τετοιους.

Η τελευταία διακήρυξη που έχω, αναφέρει:

Στα επαγγελματικά προσόντα

"Να έχει εκπληρώσει τις υποχρεώσεις της προς τις εργοληπτικές οργανώσεις, εφόσον είναι εγγεγραμμένη."

Edited by civilpablo
Link to comment
Share on other sites

Διακύρηξη τύπου Β, άρθρο 23.2.2, εδάφιο ε: (αφορά τα δικαιολογητικά για τις δημοπρασίες)

 

ε. Πιστοποιητικά εκπλήρωσης των οικονομικών τους υποχρεώσεων προς τις επαγγελματικές
εργοληπτικές ενώσεις ή υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είναι εγγεγραμμένες σε τέτοιες οργανώσεις.

 

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Για ανανέωση ΜΕΕΠ στην Α2 πληρωνουμε μονο τα χαρτοσημα των 35,22 ή και το παραβολο των 75, παλι?

 

Kανονικά και τα 75.

 

Για τπέδε το τραινάρουν οι αδιανόητοι καρεκλοκένταυροι εκεί...Μολις διάβασα ανακοίνωση του ΣΠΕΔΕΘ.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΠΕΔΕ

 

Ανεβάζω επιστολή που έστειλε το ΤΠΕΔΕ προς τη Διοικούσα του ΕΤΑΑ αναφορικά με το θέμα των νέων ασφλαισμένων.

 

Οι άνθρωποι δεν παίζονται!

 

Από τα highlights της επιστολής

 

1. Δεν θέλουν να επιστρέφουν τις ήδη καταβληθείσες εισφορές σε περίπτωση διαγραφής σε όσους κάνανε χρήση των παροχών του ταμείου. Και καλά, θα πείτε οι πιο πολλοί ότι δεν έχετε κάνει χρήση των παροχών του ταμείου. Εμ έλα που έχετε κάνει κατ' αυτούς. Και η χορήγηση ενημερότητας θεωρείται χρήση των παροχών του ταμείου!!!

 

2. Μπορείς να πάρεις χρήματα πίσω για όσο καιρό δεν έκανες χρήση των παροχών του ταμείου! Δηλαδή για τα χρόνια που πλήρωνες αλλά δεν έπαιρνες ενημερότητας (καλό?). Αλλά αυτα τα χρήματα θα τα πάρεις όταν κριθεί ότι δε δικαιούσε εφ' άπαξ. Δηλαδή όταν πάρεις σύνταξη!!!

 

3. Δικαιούνται να μην γραφτούν στο ΤΠΕΔΕ όσοι εργολήπτες είναι διπλωματούχοι και έχουν γραφτεί στο ΤΣΜΕΔΕ κατ' ευθείαν μετά την άδεια άσκησης επαγγέλματος. Οι υπόλοιποι που τους προέκυψε το ΤΣΜΕΔΕ στην πορεία όχι.

 

4. Όσοι θέλετε να πληρώνετε ΤΠΕΔΕ θα κάνετε αίτηση διαγραφής με γνήσιο υπογραφής. Όπως λένε χαρακτηριστικά... η διαγραφή αφορά το μέλλον, άρα θα πρέπει να πληρώσεις μέχρι την ημερομηνία διαγραφής αλλιώς δε θα διαγράφεσαι!!!

 

 

Ίδού τι κάνει ένας δημόσιος φορέας όταν βλέπει να χάνει το τσιφλίκι του.... πουλάει τρελίτσα!!!

Asfalisi Neon TPEDE-1.pdf

Edited by kpapaxr
Link to comment
Share on other sites

Aκου να δείς...

 

Δηλαδή εάν ενας μηχανικός ΤΕ - ΕΔΕ "νέος" ασφαλισμένος είναι εγγεγραμένος στο ΤΕΒΕ, ΔΕΝ εχει δικαίωμα να διαγραφεί απ'το ΤΠΕΔΕ.

Ενώ ο αντίστοιχος ΤΕ ΕΔΕ νεος πο ασφαλίστηκε στο ΤΣΜΕΔΕ, έχει το δικάιωμα.

 

Και εννοείται οτι δεν θα επέστρεφαν επουδενί τα χρήματα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω πληρωσει δηλαδη για το 13 και προκειται εως τελος του χρονου να κανω αιτηση διαγραφης, αλλα χρωσταω 180 ευρω απο κερατιατικες προσαυξησεις που εκαναν περυσι χωρις να μου το πουν, τι γινεται?

Θα πληρωσω για να ξεγραφτω?

Link to comment
Share on other sites

ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΠΕΔΕ

 

Ανεβάζω επιστολή που έστειλε το ΤΠΕΔΕ προς τη Διοικούσα του ΕΤΑΑ αναφορικά με το θέμα των νέων ασφλαισμένων.

 

Οι άνθρωποι δεν παίζονται!

 

Από τα highlights της επιστολής

 

1. Δεν θέλουν να επιστρέφουν τις ήδη καταβληθείσες εισφορές σε περίπτωση διαγραφής σε όσους κάνανε χρήση των παροχών του ταμείου. Και καλά, θα πείτε οι πιο πολλοί ότι δεν έχετε κάνει χρήση των παροχών του ταμείου. Εμ έλα που έχετε κάνει κατ' αυτούς. Και η χορήγηση ενημερότητας θεωρείται χρήση των παροχών του ταμείου!!!

 

 

Αίσχος!!

 

Οι άνθρωποι χάνουν το έδαφος κάτω από τα πόδια τους και προσπαθούν να τραβήξουν κι όλους εμάς....

 

Μία διευκρίνηση. Η ενημερότητα δεν αποστέλλονταν κάθε φορά που πλήρωνε κάποιος τη χρονιά;

 

Δλδ πάντα χορηγούσαν ενημερότητα. Άρα όλοι κάναν χρήση των παροχών...

 

Κάνω λάθος;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Ότι αρπάξουν. Εγώ για το 13 δεν ζήτησα ενημερότητα, ούτε θέλω. Μας λένε ότι θα πληρώσω τώρα για να μου επιστραφεί όταν θα πάρω σύνταξη?

Πρέπει να το ξεκαθαρίσουμε πριν την αλλαγή του χρόνου γιατί αυτοί θα μας χρεώσουν και την νέα χρονιά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.