Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικονομική ετήσια συνδρομή για χρήση ΜΕΕΠ;


cv_zouwoman

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 185
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά ρε τα γ@μιολια, κι εγώ για να μην πληρώσω ΤΠΕΔΕ ξεγράφτηκα και από το πτυχίο μου, γιατί για διαγραφη ζητούσαν διαγραφή από το εργοληπτικό...

 

Σιχαμένοι... Και πλήρωσα πριν κανα χρονο σεβαστό ποσό.

 

Πως γίνεται να ζητήσω λεφτά πίσω;

Λογικά αυτά τα λεφτά θα έχουν πάει τώρα σε τίποτα hedge funds στις Νήσους Κέιμαν. Χλωμό το βλέπω να γυρνάνε πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την επιστροφή των καταβλειθεντων εισφορών έχει γραφτεί η ακόλουθη γνωμοδότηση.

 

http://www.spedeth.gr/site/UserFiles/tpede%20parallili.pdf

 

Κάνοντας ενα copy paste:

"5. Αν νέος ασφαλισμένος είχε υπαχθεί και στο ΤΠΕΔΕ και στο ΕΤΑΑ (πρώην ΤΣΜΕΔΕ) για τον κλάδο πρόνοιας και δεν επιθυμεί να ασφαλίζεται και στα δύο ταμεία, τότε δικαιούται να διακόψει την ασφάλισή του στο ΤΠΕΔΕ και να ζητήσει να του επιστραφούν οι εισφορές ως αχρεωστήτως καταβληθείσες. Προσοχή όμως, στην περίπτωση της επιστροφής των εισφορών με βάση τις διατάξεις του αδικαιολογήτου πλουτισμού, κατά το άρθρο 137 Β παρ. 1 του Ν. 3655/2008, προβλέπεται πενταετής παραγραφή από το τέλος του οικονομικού έτους μέσα στο οποίο γεννήθηκε η αξίωση του ασφαλισμένου κατά του ασφαλιστικού ταμείου και κατέστη δικαστικά επιδιώξιμη. Συνεπώς, κινδυνεύει να δικαιωθεί επιστροφής μόνο των εισφορών της τελευταίας πριν από την υποβολή της αίτησής τους πενταετίας και τούτο μάλλον δεν είναι συμφέρον στις περιπτώσεις που έχει περάσει μεγάλο χρονικό διάστημα από την υπαγωγή στην ασφάλιση του ΤΠΕΔΕ μέχρι την υποβολή της αίτησης για διακοπή της ασφάλισης και επιστροφή των εισφορών"

 

Ενδιαφέρον....

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω κι εγω με τη σειρα μου οτι πηρα εργο χωρις να προσκομισω τπεδε, με υπευθυνη δηλωση και επισυναψη της Υ.Α.

Στην αρχη η επιτροπη ξαφνιαστηκε, ομως με εκανε προσωρινα δεκτο και μου ειπε οτι θα ψαξει αν υπαρχει αυτη η αποφαση.

Οποτε μετα το εψαξε, ειδε οτι ημουν αληθης και ημουν και ο μειοδοτης οποτε ολα καλα!

Τωρα στο ΤΠΕΔΕ θα κανω αιτηση διαγραφης για να μην μου ζητανε αναδρομικα, και θα διεκδικησω αυτα που εχω πληρωσει τουλαχιστον για τη διετια 2012-2013 απο τοτε δηλαδη που ισχυει η υπουργικη αποφαση, απο το 2012.

Οι εργοληπτικες οργανωσεις οντως τηρουν σιγην ιχθυος, αλλα πρεπει να τους θυμισει καποιος οτι οι προ του 93 πληρωνουν 160 ευρω και οι μετα του 93 332€.

Δηλαδη οι παλιοτεροι που και καλα ειναι και πιο large απο εμας τους νεους, πληρωναν και λιγοτερα.

Ε ας την φανε τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Με ποια διαδικασία ζητάμε τα λεφτά πίσω;

Πρέπει να ξέρουμε ακριβώς το ποσό που θα ζητήσουμε; Εννοώ ζητάμε γενικά "τις εισφορές που καταβάλλαμε" ή συγκεκριμένα τάδε ποσό;

 

.....................................

Οι εργοληπτικες οργανωσεις οντως τηρουν σιγην ιχθυος, αλλα ..............

 

Διακύρηξη τύπου Β,

άρθρο 23.2.2. ε

 

ε. Πιστοποιητικά εκπλήρωσης των οικονομικών τους υποχρεώσεων προς τις επαγγελματικές
εργοληπτικές ενώσεις ή υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είναι εγγεγραμμένες σε τέτοιες οργανώσεις.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση, τηλεφωνική από ΠΕΣΕΔΕ. Δεν υπήρξε ποτέ υποχρέωση εγγραφής λένε! Τα επιχειρήματα για να μην διαγραφώ από τον σύνδεσμο ήταν τα εξής:

1. Όταν είναι να πάρω εφαπαξ από το ΤΠΕΔΕ, το ΤΠΕΔΕ ζητά βεβαίωση από την ΠΕΣΕΔΕ. (φοβερό επιχείρημα ειδικά αν δεν σκοπεύει κάποιος να ξαναπληρώσει ΤΠΕΔΕ).

2. Στις δημοπρασίες υπάρχει περίπτωση κάποιος που είναι εγγεγραμμένος να τύχει καλύτερης αντιμετώπισης λόγω περισσότερων προσόντων. (δεν παίζει ούτε αυτό να ισχύει)

 

Από ότι κατάλαβα, έχει γραπωθεί ο ένας πάνω στον άλλον, για να πληρώνουμε εμείς εισφορές, και να βγάζουν αυτοί βεβαιώσεις.

Συμπερασματικά αν έχω καταλάβει σωστά, για τους ασφαλισμένους μετά το 93 δεν υπάρχει υποχρέωση ασφάλισης από ΤΠΕΔΕ και ομοίως υποχρέωση εγγραφής στην ΠΕΣΕΔΕ.

Τώρα αν θέλει κάποιος να πληρώνει ΤΠΕΔΕ για να πάρει εφάπαξ, ας ψάξει περισσότερο την υποχρέωση για παράλληλη εγγραφή στην ΠΕΣΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε μέσα από εδώ, να αιτηθούμε ομαδικώς ή και με τη συνδρομή κάποιου δικηγόρου, επιστροφή των εισφορών μας στο ΤΠΕΔΕ, όσοι είμαστε μετά το 93 ασφαλισμένοι και υπαγόμαστε και στο ΤΣΜΕΔΕ;

 

Μπορεί να οργανωθεί κάπως εδώ πέρα;

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα στο Νομικο Συμβουλιο του κρατους που εχει κανει και γνωμοδοτηση επι του θεματος του ΤΠΕΔΕ, και μου ειπαν οτι μαλλον δε θα μας επιστρεψει χρηματα το ΤΠΕΔΕ, αλλα κανε μια αιτηση, ποτε δε ξερεις.

Βεβαια αυτη ειναι προσωπικη αποψη νομικου συμβουλου χωρις νομικα επιχειρηματα, γι αυτο θα αποτανθω σε δικηγορο και θα ενημερωσω.

Edited by spsonis
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ειναι τουλάχιστον τραγική η αντιμετώπιση απο τους υπαλλήλους στο ΤΠΕΔΕ όταν τους αναφέρει κανεις αυτή τη γνωμοδότηση. Σα να χάνουν το τσιφλίκι τους.

 

Οταν την είχα βρει είχα πάρει τηλεφωνο, και τους ρώτησα αν την ξέρουν. Μου τα μασαγε η υπάλληλος. Οταν όμως της είπα και καλα οτι έρχονται κάποιοι νέοι σε δημοπρασίες με απλήρωτο ΤΠΕΔΕ.... της λύθηκε η γλώσσα. Κανονικα πρέπει να ακυρωθούν όλοι τους....τα λόγια της.

 

Οταν ξανά πήρα και το επαιξα ενδιαφερόμενος μου λέγανε, τι να σας πω κύριε, εγω στη θέση σας θα το πλήρωνα!!!

 

Ε με αυτο το πνεύμα... μια Χαρα απάντηση έδωσε ο νομικός σύμβουλος του κράτους... σα να ήξερε!!!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. Αρχίζουν τα μα μου, ίσως και αν. Το ίδιο και στην ΠΕΣΕΔΕ. Τέλος τα αεριτζίδικα, συνάδελφοι, μην τους δίνετε ούτε ευρώ, αν δεν προσφέρουν. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.