Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συμπλήρωση Εντύπου E3


Recommended Posts

Οι Σ.Κ.Κ. συνάδελφε έχουν καταργηθεί (δε βλέπω καν νόημα να ασχολούμαστε με αυτούς και αμφιβάλλω αν χρειάζεται έστω και πληροφοριακά). Πρόσεξε τι κάνεις γιατί μάλλον δεν το έχεις λάβει υπόψη σου. Ασφαλώς και πρέπει να συμπληρωθεί ο ΣΤ(η). Αυτός είναι το "ζουμί" του Ε3 πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ απλό Ε3 θέλω να στείλω κι έχω φάει ώρες! Παρακαλώ τη βοήθειά σας:

 

Στην υποβολή του Ε3 μου έχει παρατήρηση "...Το ποσό του κωδικού 550 δεν είναι ίσο με το ποσό του κωδικού 283", επειδή την παράγρ "ΣΤη" την είχα ασυμπλήρωτη.

ΟΚ, συμπλήρωσα τον 550 με το ίδιο ποσό και, αυτόματα, μου συμπλήρωσε και τους 551, 562, 563, 570 και 571. Έτσι στο 571(Καθαρό Κέρδος με λογιστικό προσδιορισμό) προκύπτει ίσο με το 283!! Έτσι πρέπει να είναι; Δεν λαμβάνεται υπόψη ο ΣΚΚ του κωδ 366;

Πάντως, στον Πίνακα Ζ ο κωδικός 346 (Φορολογητέα καθ. κέρδη) είναι σωστός (έχει ληφθεί υπόψη ο ΣΚΚ).

 

Να το στείλω;

Δαπάνες δεν έχεις για να εμφανίσεις στους κωδ. 524-543 (πίνακας ΣΤ, υποπίνακας δ) ?

Το αποτέλεσμα υπολογίζεται πλέον λογιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Οι Σ.Κ.Κ. συνάδελφε έχουν καταργηθεί (δε βλέπω καν νόημα να ασχολούμαστε με αυτούς και αμφιβάλλω αν χρειάζεται έστω και πληροφοριακά)………………………..

 

συνάδελφε tpanag, παραθετω μια παράγραφο (από κείμενο μίας σελίδας σχετικά με την συμπλήρωση του Ε3) που κατέβασα μάλλον από το gsis.gr (δεν θυμάμαι ακριβώς) και γράφει:

 

‘’Όσοι τηρούν βιβλία Β’ κατηγορίας είτε θελήσουν να υπαχθούν στις διατάξεις του αυτοελέγχου του ν. 3296/04 είτε όχι, υποχρεούνται να συμπληρώσουν στον υποπίνακα στ’ τις στήλες «κωδ.αριθ. πινάκων Μ.Σ.Κ.Κ.», «ακαθάριστα έσοδα» και «συντελεστής καθαρού κέρδους», δηλαδή τα ακαθάριστα έσοδά τους ανά Μ.Σ.Κ.Κ.

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ Η ΣΤΗΛΗ «Καθαρά Κέρδη» ‘’

 

άρα δεν πρέπει να ισχύει αυτό που αναφέρεις, βέβαια ειδικός δεν είμαι και θα ήθελα μια επιβεβαίωση από τον SOTHIRIS ως πιο καθ΄ ύλην αρμόδιος

 

και τώρα ερώτηση προς τον SOTHIRIS:

 

αν ισχύει αυτό που παραθέτω, δηλαδή η συμπλήρωση του υποπίνακα στ’ με τους κωδ. που αναφέρει, στον κωδ. 346 του πίνακα Ζ, ποιο ποσό γράφεται:

- αυτό του 571 (από τον λογιστικό προσδιορισμό) ή

-αυτό του 345 (από τον εξωλογιστικό προσδιορισμό)

 

το ρωτάω γιατί στην δική μου περίπτωση, το ποσό του 345 > από το ποσό του 571

 

σ΄ ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση και γενικά για τις πολύτιμες συμβουλές που μα ς παρέχεις στο forum

Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα του ΤΕΕ σε παράδειγμα συμπλήρωσης εφαρμόζει ακριβώς αυτό, δηλαδή βάζει και τους συντελεστές χωρίς να κάνει τον υπολογισμό (καθαρά κέρδη)

Ελπίζω βάζοντας τους συντελεστές να μην λειτουργεί αυτόματα.

Εγώ δεν έβαλα συντελεστές.:(

Link to comment
Share on other sites

O εξωλογιστικός προσδιορισμός καταργήθηκε. Ισχύει ο λογιστικός προσδιρορισμός. Φορολογητέο εισόδημα είναι αυτό του κωδ. 346 που είναι το μεγαλύτερο μεταξύ του λογιστικού αποτελέσματος (κωδ. 571 πίνακας ΣΤ, υποπίνακας η) και του κωδ. 145 (πίνακας Ι ) , εφόσον υπαχθείς στην διαδικασία του αυτοελέγχου.

Οι κωδ. για τους ΜΣΚΚ στον πίνακα ΣΤ, υποπίνακας ΣΤ θα συμπληρωθούν για πληροφοιακούς λόγους και σε κάθε περίπτωση χωρίς ποσά καθαρού εισοδήματος (δηλαδή χωρίς τη στήλη καθαρά κέρδη ).

(ο tapang έχει δίκαιο. Οι ΜΣΚΚ καταργήθηκαν για τη διαδικασία υπολογισμού του φορολογητέτου εισοδήματος ή μάλλον χρησιμοποιοπούνται πλέον στην διαδικασία του αυτοελέγχου και στον εξωλογιστικό πορσδιορισμό αν υπάρχει απόρριψη βιβλίων ).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

άρα δεν πρέπει να ισχύει αυτό που αναφέρεις, βέβαια ειδικός δεν είμαι και θα ήθελα μια επιβεβαίωση από τον SOTHIRIS ως πιο καθ΄ ύλην αρμόδιος

 

Ισχύει αυτό που λέω και επιβεβαίωσε και ο SOTHRIS φυσικά. Προσωπική άποψη εκφράζω απλά (το βλέπω σαν εμπαιγμό) λέγοντας ότι δε θα έπρεπε να ασχολούμαστε με τον πίνακα που αναγράφονται τα έσοδα ανά Σ.Κ.Κ. καθώς είναι για "πληροφοριακούς λόγους" και έχουμε καλύτερα πράγματα να ασχοληθούμε από το να συμπληρώνουμε κουτάκια για τέτοιο σκοπό. Αφού καταργήθηκαν, καταργήθηκαν! Τι μας σκοτίζουν με αυτούς ακόμα; Σε περίπτωση απόρριψης βιβλίων να κάτσουν να δουλέψουν τότε και να βγάλουν άκρη πόσα έσοδα πάνε σε ποιόν συντελεστή...

Link to comment
Share on other sites

SOTHRIS

1) ο συντελεστής αναγωγής 101 του πίνακα Ι (αυτοελέγχου) ποιός είναι, το 70%; εγώ έβαλα 100%, δεν γνωρίζω αν είναι σωστό

 

2) στη περίπτωση που ενταχθώ στον αυτοέλεγχο, κατ΄εκτίμηση σου, πόσες πιθανότητες έχω να ελεγχθώ (βάσει κρητηρίων υποθέτω;) απο την εφορία;

 

το ρωτάω γιατί εχθες κατέβασα την ΥΑ (ΠΟΛ 1072/2011;) ΦΕΚ 577Β/12-4-2011 και καλεί σε δειγματοληπτικούς ελέγχους αυτούς που εντάχθηκαν στην περαίωση 2002 - 2008 (βέβαια με κρητήρια)

 

στη περίπτωση μου, υπάρχει μια διαφορά ~500Ε μεταξύ των κωδ. 125 & 126 του πίνακα Ι.

 

ΥΓ ευχαριστώ για την προηγούμενη απάντηση και για την επομενη

Link to comment
Share on other sites

1) O συντελεστής αναγωγής εξαρτάται από τον ΜΣΚΚ που ισχύει για την κατηγορία των ακαθαρίστων εσόδων που δηλώνεις πχ. 38% για τα κτιριακά, τότε ο συντελεστής είναι 100/ (100-38) = 100/62 = 1,61290 .

2) Δεν υπάρχει ασφαλής απάντηση. Πολλές οι παράμετροι και δεν είναι εύκολο να σταθμισθούν. Με βάση την ΠΟΛ 1072/2011 θα ελέγξει μεταξύ άλλων (έτσι διατείνεται ) όσους περαίωσαν ήδη αλλά ήταν στο δείγμα προς έλελγχο με βάση τον λήγοντα ΑΦΜ . Είναι εφικτό δεδομένης της καταστάσεως που επικρατεί στις υπηρεσίες του ΥΠ. ΟΙΚ. ? Νομίζω πάντως πως θα ελεγχούν κατά προτεραιότητα όσοι βρέθηκαν να είναι λήπτες ή εκδότες εικονικών φορολογικών στοιχείων (εδώ η περαίωση δεν ισχύει και τα σχετικά πρόστιμα μπορούν να επιβληθούν γρήγορα ). Από εκεί και πέρα μόνο υποθέσεις μπορεί να γίνουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δαπάνες δεν έχεις για να εμφανίσεις στους κωδ. 524-543 (πίνακας ΣΤ, υποπίνακας δ) ?

Το αποτέλεσμα υπολογίζεται πλέον λογιστικά.

 

Όχι, δαπάνες μηδέν.

Άρα; Στην περίπτωση αυτή, στο λογιστικό προσδιορισμό, το σύνολο εσόδων (283) είναι ίδιο με το καθαρό κέρδος (571) και με τα φορολογητέα καθαρά κέρδη (346); Και δε λαμβάνεται πλέον υπόψη ο συντελεστής καθαρού κέρδους;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.