Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λειτουργία ΣΠΜΕ


nzigo

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι θα ήθελα μέσα από αυτό το forum να κάνουμε προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του ΣΠΜΕ.

Πιστεύω ότι εάν όλοι μαζί κάνουμε μια προσπάθεια μπορούμε να καταέρουμε αρκετά πράγματα.

Θεωρώ ότι μας λείπουν απλές και ρεαλιστικές ιδέες

Ας κάνουμε λοιπόν μια προσπαθεια.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές ευχές σε όλους!!! (για τις γιορτές,λόγω σοβαρού τραυματισμού μόλις σήμερα καταφέρνω να πληκτρολογήσω σαν άνθρωπος)

 

Αξιότιμε nzigo

 

Μερικές προτάσεις που θα σας βοηθήσουν στο έργο σας:

 

1.Τεχνική υποστήριξη από το Σϋλλογο.Δυστυχώς οι του ΤΕΕ δεν επαρκούν για την επίλυση καθημερινών τεχνικών θεμάτων.

 

2.Νομική προστασία των μελών του Συλλόγου ενάντια στις κακοτοπιές της καθημερινότητας.Το πειθαρχικό του ΤΕΕ είναι η ύστατη λύση.

 

3.Συνεργασία με δικηγορικό και συμβολαιογραφικό σύλλογο για επίλυση νομοτεχνικών θεμάτων εθνικού ενδιαφέροντος.Συνεργασία με το ΤΕΕ για κατάθεση προτάσεων που αφορούν νομοσχέδια του ΥΠΕΚΑ.

 

4.Δημιουργία φόρουμ στο site του Συλλόγου για κατάθεση προτάσεων από τα μέλη του Συλλόγου.Αξιολόγησή των προτάσεων από το Δ.Σ. και δημιουργία ομάδων δράσης από μέλη του Συλλόγου-εθελοντές.

 

5.Ει δυνατόν,απεξάρτηση του Δ.Σ. του Συλλόγου από πολιτικές βλέψεις.Κάνει κακό στο έργο του Συλλόγου λόγω αδυναμίας εφαρμογής των προτάσεων που προκύπτουν από σύγκρουση συμφερόντων.

 

Αυτά προς το παρόν,ήδη κουράστηκα,θα με συγχωρέσετε......

 

Την καλημέρα μου κ τα σέβη μου κύριε nzigo!

Link to comment
Share on other sites

για τις γιορτές,λόγω σοβαρού τραυματισμού μόλις σήμερα καταφέρνω να πληκτρολογήσω σαν άνθρωπος

 

Περαστικά zavi...τι έγινε καρφώθηκες πουθενά ?? Ευτυχώς όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

1.Τεχνική υποστήριξη από το Σϋλλογο.Δυστυχώς οι του ΤΕΕ δεν επαρκούν για την επίλυση καθημερινών τεχνικών θεμάτων.

 

2.Νομική προστασία των μελών του Συλλόγου ενάντια στις κακοτοπιές της καθημερινότητας.Το πειθαρχικό του ΤΕΕ είναι η ύστατη λύση.

 

 

 

zavi περαστικά

 

τα παραπάνω ακούγονται ενδιαφέροντα, σκέφτομαι πως θα μπορουσαν να υλοποιηθούν.

 

σκέψου οι συζητήσεις που γίνονται εδώ να δημοσιοποιούνταν και στο Δελτίο ΣΠΜΕ.

αυτη ειναι πραγματικη τεχνική υποστήριξη, η ανταλλαγή απόψεων με συναδέλφους πραγματικά αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους όσους είναι υπεύθυνοι για το michanikos.gr

 

Νομική προστασία... πως το σκέφτεσαι;

Link to comment
Share on other sites

nzigo

 

1.Η τεχνική υποστήριξη θα μπορούσε να λειτουργήσει όπως ακριβώς λειτουργεί κ στο συμβολαιογραφικό καθώς κ στο ΤΕΕ:με 2-3 έμπειρους συμβούλους που απαντάνε σε τηλέφωνα,ή έστω κ με ραντεβού στα γραφεία του Συλλόγου (παρεμπιπτόντως τα συγχαρητήριά μου στο ΔΣ για τη μεταφορά των γραφείων στο κέντρο...!)

 

2.Στην τελευταία μου επίσκεψη στο ΔΣ άκουσα μια συζήτηση για το ότι ο Σύλλογος υπάρχει περίπτωση να προσλάβει δικηγόρο για τα του Συλλόγου.Εγώ λέω το εξής:αν κάνετε μια βόλτα από το γραφείο μου,έχω μια ντουλάπα γεμάτη από περιπτώσεις καταπάτησης του δημοσίου συμφέροντος.Αν είχα μεγάλο εισόδημα,αρκετό βίτσιο κ ελεύθερο χρόνο,θα οργάνωνα μία σειρά από αγωγές κατά των διοικήσεων των ΟΤΑ.Οι καιροί αλλάζουν κ ο κόσμος ξυπνάει.Οπότε,αν ο Σύλλογος διέθετε τη νομική υποστήριξη να μπορούσαν όλα τα μέλη του να κυνηγήσουν ενοχλητικές υποθέσεις,τότε όντως θα μπορούσε ο Σύλλογος να παράξει σημαντικό έργο επί των πραγμάτων,κ όχι μόνο επιστημονικό.

 

Γενικά δεν έχω παράπονα από το Σύλλογο διότι δεν βασίζομαι επαγγελματικά σε αυτόν.Όλοι παραπέμπουν στο ΤΕΕ,οπότε εκεί τα πράγματα δυσκολεύουν.

 

Τα συγχαρητήριά μου anyway για το μέχρι τώρα έργο σας,σας τα έχω δώσει κ από κοντά εξ' άλλου.Κ πάλι κουράστηκα,δεν είμαι πλήρως αναρρωμένος για πολύ posting,κ τα φάρμακα που παίρνω είναι οπιούχα,οπότε η κρίση μου μπορεί ακόμη να μην είναι κ πολύ σωστή.....:D

Link to comment
Share on other sites

zavi εσύ με κατάλαβες εγώ όχι

 

πάντως σε ευχαριστώ πολύ μου δίνεις καλές ιδέες

Πραγματικά θελω να κάνουμε κάτι καλο για τον ΣΠΜΕ, απλα ξέρεις οτι τα μέσα που έχουμε είναι πενιχρα.

Πιστεύω ότι από αυτά που λέμε κάτι θα καταφέρουμε

Βρήκα ευκαιρία σε αυτό το forum να ακούσω ιδέες

Ευχαριστώ και πάλι, εύχομαι περαστικά

Link to comment
Share on other sites

Οκ.

 

Είπα,δεν είμαι κ πολύ στα καλά μου ακόμη.

 

Τα πενιχρά μέσα δεν σημαίνουν ότι οι υπηρεσίες του Συλλόγου δεν θα παρέχονται επί πληρωμή.

 

Π.χ. η τεχνική υποστήριξη θα μπορούσε να λειτουργήσει κ συνδρομητικά-λέω εγώ.....το παρόν φόρουμ π.χ. γι' αυτόν ακριβώς το λόγο δημιουργήθηκε,λόγω της απουσίας της τεχνικής υποστήριξης.....

Όσο για τη ''σταυροφορία'',αυτό θα μπορούσε να γίνει με κατάθεση προτάσεων των ίδιων των μελών του Συλλόγου κ εξέταση των θεμάτων απο το ΔΣ-όπως νομίζω ότι γίνεται ήδη θεωρητικά.

 

Το πιστεύω ότι πραγματικά θες κάτι καλό για το σύλλογο γιατί το προφίλ σου από τις ενέργειές σου μέχρι στιγμής έτσι δείχνει.....;)

 

Μπορεί αύριο-μεθαύριο να οργανώσω τη σκέψη μου κ να πώ κ άλλες προτάσεις.Προς το παρόν είμαι λίγο ζαλισμένος.

 

Επίσης,ας μην βάζουμε πολύ υψηλούς στόχους,γιατί έτσι την πατάνε όλοι οι σύλλογοι.Λίγους κ καλούς.Δεν υπάρχει περίπτωση να σωθούμε έτσι κ αλλιώς.:D Η εξέλιξη είναι μία μακρόχρονη κ επίπονη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ καλή ιδέα για τον ΣΜΠΕ, θα ήταν να μπορεί να αναλάβει δράση για προτάσεις όπως αυτή για τους Ευρωκώδικες: http://www.petitiononline.com/FREE_EC/petition.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.