Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τιμές αναλυτικού προϋπολογισμού για ιδιωτικά έργα


Recommended Posts

καλημερα παιδια,εχω ενα προβλημα και θα ηθελα αν μπορει καποιος να με βοηθησει:προκειται για μια βιομηχανια στην οποια γινεται διαμορφωση εσωτερικου χωρου,χρησιμοποιω αναλυτικο προυπολογισμο αλλα το προβλημα ειναι οι τιμες των εργασιων του αναλυτικου,δηλαδη εαν χρησιμοποιησω τις τιμες του προγραμματος(αδεια-4Μ) μου ειπαν οτι ειναι πολυ χαμηλες,εαν χρησιμοποιησω τις τιμες ΑΤΟΕ ειναι υψηλες,εχεται να μου προτεινετε κατι?

και κατι ακομα οταν μιλαμε για τιμες ατοε εννοουμε τις τιμες μοναδος ή τα αντιστοιχα αρθρα οπου περιλαμβανονται και οι τιμες εργασιας?(οταν εγραψα πιο πανω οτι μου βγαινει υψηλο,ελαβα υποψην τις τιμες εργασιας,και εννοω τις τιμες που πηρα απο τα αντιστοιχα αρθρα οπως π.χ ΟΙΚ 3210 )

 

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

εφόσον πρόκειται για ιδιωτικό έργο πας με Αναλυτικό προϋπολογισμό

και όχι με ΑΤΟΕ

 

το ΑΤΟΕ είναι για τα δημόσια έργα!!!

-----

φυσικά και οι 2 προυπολογισμοί απέχουν από τις τιμές τις αγοράς

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω myri , δηλαδη για να καταλαβω,τις τιμες απο που θα τις βρω?οπως σου ειπα οι τιμες απο το προγραμμα (αδεια) δε μου τις δεχτηκε, ηταν χαμηλες,τι να κανω ?να βαλω δικες μου δηλαδη απο προσφορες που εχω απο την αγορα?πρεπει να τις προμηθευτω απο καποιο αλλο εντυπο επισημο(υπαρχει?),καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

αυτος απο την νομαρχια που εξεταζει την αδεια,ειναι βιομηχανικο το κτιριο γιαυτο ειναι στην νομαρχια,αλλα βασικα οντως ειναι χαμηλες(μιλαω γιαυτες που εχει το λογισμικο "αδεια" ο πινακας που εχει το "αδεια" γραφει αναλυτικος προυπολογισμος> τιμες μοναδος) δε ξερω τι να πω..καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Για οικοδομική άδεια πας με αναλυτικό και πίνακα 3 που έχουν όλα τα προγράμματα αμοιβών.

Δεν ξέρω τι τιμές χρησιμοποιείς για την άδεια εγκατάστασης ίσως ένας μηχανολόγος σε διαφωτίσει.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι αδεια εγκαταστασης,αναλυτικος προυπολογισμος για διαμορφωση εσωτερικου χωρου ειναι,ο πινακας 3 που λες που βρισκεται? τον εχει το προγραμα μεσα?ή πρεπει να τον βρω απο αλλου?αλλα βασικα ο πινακας 3 που λες ειναι για τα ενσυμα ετσι δεν ειναι?εμενα με ενδειαφερει τι τιμες να βαλω για τα υλικα..(βλεπε στο πρωτο post στην αρχη της σελιδας)

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες ειναι ΑΥΤΕΣ ...ΤΕΛΟΣ....ετσι πες του...... Μικρες ξεμικρες αυτες ειναι..... Αν τις ανεβασεις θα πανε οι αμοιβες σου στο θεο...

 

Πινακας 3 ειναι για το ΙΚΑ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.