Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Καλησπέρα Παναγιώτη.

Δες εδώ .... και μέχρι το τέλος της σελίδας της παραπομπής.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Xρειάζεται οπωσδήποτε τιμολόγιο?

Σε όλους τους σταθμούς καυσίμων, δίνουν απόδειξη με σφραγίδα της επιχείρησης αντί για τιμολόγιο

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛ.1003/31.12.2014 Άρθρο 9 παράγρ. 1.2
"[...]
9.1.2 Εξαιρετικά, στα στοιχεία που εκδίδουν τα πρατήρια υγρών καυσίμων για χονδρικές πωλήσεις βενζίνης, πετρελαίου κίνησης και υγραερίου αξίας μέχρι τριακόσια (300) ευρώ δύναται να αναγράφεται ο αριθμός κυκλοφορίας του μέσου μεταφοράς, αντί των στοιχείων της παραγράφου (δ) και (ε) της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου. Με τον τρόπο αυτό διασφαλίζεται η συσχέτιση του εκδιδόμενου παραστατικού με την αγοράζουσα οντότητα και τα απαιτούμενα στοιχεία του τιμολογίου. Ο αριθμός κυκλοφορίας δύναται να αναγράφεται χειρόγραφα με υπογραφή και σφραγίδα του εκδότη, εάν δεν εκτυπώνεται από το μηχανισμό έκδοσης παραστατικών πώλησης.
[...]"

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Paul_Mix said:

Τα καύσιμα μετακίνησης (η βενζίνη για το ΙΧ δηλαδη) μπορεί να περασει στα εξοδα, μιας και οι μετακινησεις ειναι απαραιτητες για την δουλεια, για επιβλεψεις και τοπογραφικα?

Φυσικά. Αρκεί να προκύπτει και από τις συμβάσεις που έχεις. 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Directionless said:

Φυσικά. Αρκεί να προκύπτει και από τις συμβάσεις που έχεις. 

πώς να προκύπτει? εννοείς να έχεις κάποια εργασία σε εξέλιξη που να αντιστοιχεί στην ημερομήνια της απόδειξης?

Εστω ότι εκτελούσες επίβλεψη κατά την περίοδο Απρίλιος-Ιούλιος, τότε το 1/3 των εξοδων των καυσίμων αυτής της περιόδου θα συμπεριληφθούν στα έξοδα?

Και θα πρέπει να γράφουμε πάνω στην απόδειξη τον αριθμό κυκλοφορίας του αυτοκινήτου?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Paul_Mix said:

πώς να προκύπτει? εννοείς να έχεις κάποια εργασία σε εξέλιξη που να αντιστοιχεί στην ημερομήνια της απόδειξης?

Εστω ότι εκτελούσες επίβλεψη κατά την περίοδο Απρίλιος-Ιούλιος, τότε το 1/3 των εξοδων των καυσίμων αυτής της περιόδου θα συμπεριληφθούν στα έξοδα?

Και θα πρέπει να γράφουμε πάνω στην απόδειξη τον αριθμό κυκλοφορίας του αυτοκινήτου?

Όχι, εννοώ να προκύπτουν οι μετακινήσεις σου. Δηλαδή, έστω ότι έχεις έδρα Αθήνα και η σύμβαση περιγράφει έργο στην Πάτρα. Τότε ναι, μπορείς να περάσεις βενζίνες και διόδια για τις μετακινήσεις σου (προφανώς για την περίοδο που είναι σε ισχύ η σύμβαση, για ένα εύλογο πόσο και σε συνδυασμό πάντα, με διόδια). 

Εγώ έχω δώσει και τιμολόγιο (ζητάς από το πρατήριο να σου κόψει) και αποδείξεις (σφραγίζει από την πίσω πλευρά το πρατήριο - αυτό με τον αριθ. κυκλοφορίας δεν το ήξερα για απόδειξη), στη λογιστρια μου. Και τα δύο περνάνε κανονικά. 

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Directionless. Σε κάθε περίπτωση όμως επειδή πρόκειται για Ε.Ι.Χ. (και όχι για Φ.Ι.Χ., τα λεγόμενα "επαγγελματικό") σε πιθανό έλεγχο είναι στην ευχέρεια του ελεγκτή να μειώσει το σχετικό έξοδο του Ε.Ι.Χ. καταχωρίζοντας ένα μέρος αυτού ως μόνιμη διαφορά λογιστικής και φορολογικής βάσης στην κατάσταση αναμόρφωσης αν θεωρεί-κρίνει ότι αφορά (και) προσωπικές μετακινήσεις. Το ίδιο ισχύει και για άλλες παρόμοιες δαπάνες, π.χ. τηλεφωνία. Οπότε καλό είναι να μην διογκώνουμε τέτοιες δαπάνες ... παν μέτρον άριστον ....
Επίσης ιδιαίτερη προσοχή όπου στα Ε.Ι.Χ. ο ΦΠΑ δεν εκπίπτει για τις ανάγκες του ΦΠΑ, αλλά εξοδοποιείται για τις ανάγκες της φορολογίας εισοδήματος και αναγνωρίζεται ως εκπιπτόμενη φορολογική δαπάνη. Δεν συμβαίνει το ίδιο στην άλλη κατηγορία --των Φ.Ι.Χ.-- όπου εκπίπτει από τον φόρο των εκροών της αντίστοιχης περιόδου.
 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα. Θα ακολουθήσουν απλοικές- χαζές ερωτήσεις λογιστικής φύσης. Ξεκίνησα να κάνω μόνος μου την περιοδική ΦΠΑ για αυτό το τρίμηνο. Δεν έχω τίποτα σπουδαίο. Υπάρχουν δύο δαπάνες μου (αγορά 2 προιόντων που αφορούν την δουλειά μου)+ μία ακόμη που αφορά στην αμοιβή που πλήρωσα στον πρώην λογιστή μου.

Απ'ότι καταλαβαίνω τα καθαρά ποσά των ανωτέρω αθροίζονται στο πεδίο 361 "αγορά και δαπάνες στο εσωτερικό της χώρας" και αντίστοιχα ο φόρος τους στο πεδίο 381. Ορθά?

Κάτι ακόμη: αν μια δαπάνη έχει μικρότερο ΦΠΑ (πχ 6%) και πάλι ακολουθούμε την ίδια διαδικασία? καταγραφή στα πεδία 361, 381? θέλω να πώ ότι δεν είναι απαραίτητο το ποσό του πεδίου 381 να είναι το 0,24 (ΦΠΑ 24%) του πεδίου 361 έτσι ?

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα γράφεις.

Αλλά αν κάποια δαπάνη σου είναι πάγιο αναγράφεται στους κωδ.362-382, πλην των παγίων που αναφέρονται στην ΠΟΛ 1150/2017 (Κινητά τηλέφωνα, Κονσόλες για παιχνίδια, Ταμπλέτες ηλεκτρονικών υπολογιστών και φορητοί υπολογιστές) που συνιστούν πράξεις λήπτη (δεν επιβαρύνονται με ΦΠΑ, δεν αναγράφεται ποσό ΦΠΑ στο παραστατικό) και αναγράφονται στους κωδικούς 366 η καθαρή αξία και 386 το ΦΠΑ (το υπολογίζεις εσύ). Επίσης στην περίπτωση αυτή (πράξεων λήπτη) για λόγους τακτοποίησης του ΦΠΑ η καθαρή αξία αναγράφεται και στις εκροές στον κωδ.303 (η αξία δεν μεταφέρεται στον κωδ.312) και το ΦΠΑ (που υπολογίζεις εσύ) αναγράφεται στον κωδ.333.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.