Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΤΣΜΕΔΕ] Εγκυμοσύνη


akius

Recommended Posts

ξέρει κάποιος τι δίνει το ΤΣΜΕΔΕ για εγκυμοσύνη ?

και αν χρειάζεται να πάμε σε έναν ιατρο να πιστοποιήσει την εγκυμοσύνη της γυναίκας μου?

 

και αν γνωρίζει κάποιος αν συμφέρει το τσμεδε η το ΙΚΑ πουχει η γυναικά μου?

 

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 236
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κατ΄ αρχήν αν η γυναίκα σου είναι άμεσα ασφαλισμένη στο ΙΚΑ, λόγω εργασίας στο ιδιωτικό τομέα και έχει βιβλιάριο ασθενείας του ΙΚΑ, τότε από το ΤΣΜΕΔΕ δεν δικαιούστε τίποτε. (ούτε για την εγκυμοσύνη ούτε για τον τοκετό, ούτε για τη λοχεία). Αν δεν εργάζεται και έχει βιβλιάριο του ΤΣΜΕΔΕ, (έμμεσα ασφαλισμένη από εσένα), τότε έχει ένα έπιδομα από 2.000 έως 2.500 €, ανάλογα με το αν θα είναι καισαρική τομή ή όχι. Γενικά πάντως δεν έχετε επιλογές, όπου είναι ασφαλισμένη και έχει βιβλιάριο η σύζυγος θα πάτε. Το παιδί μπορείς να επιλέξεις που θα το ασφαλίσεις, όταν πάρεις ληξιαρχική πράξη γέννησης. Αν θες περισσότερες λεπτομέρειες για τις διαδικασίες και τα χαρτιά, στείλε pm.

Άντε και με το καλό.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σας. Ψάχνω και εγώ για το καλύπτει το ΤΣΜΕΔΕ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Είναι το πρώτο μου και είμαι ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ εδώ και τρία χρόνια.

Καλύπτει φάρμακα επισκέψεις στο γιατρό και εξετάσεις κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης νομίζω ότι καλύπτει μόνο τα φάρμακα, όχι επισκέψεις γιατρού και εξετάσεις. Μετά τον τοκετό παίρνεις το επίδομα 2500€ το οποίο υποτίθεται ότι καλύπτει όλα τα υπόλοιπα (και τα έξοδα τοκετού).

Αυτό με τα φάρμακα δεν είμαι σίγουρος αν είναι σε όλα τα ΤΣΜΕΔΕ (if you know what I mean...) ;)

Link to comment
Share on other sites

Κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης νομίζω ότι καλύπτει μόνο τα φάρμακα, όχι επισκέψεις γιατρού και εξετάσεις.

Άϊντε θα επιστρέψουμε στην εποχή που η γυναίκα πήγαινε στο γιατρό μία φορά όταν συλλάμβανε, μία ενδιάμεση και μία κατ΄ευθείαν στη γέννα!

Και ο γιατρός έβαζε μόνο ένα χωνί και άκουγε το μωρό!

Καλά κρασιά ΤΣΜΕΔΕ!

Για γέλια καταστάσεις!

 

Με το καλό παιδιά πάντως!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι ήδη 14 και 8 χρόνια που γέννησα οπότε ότι λέω μπορεί να μην ισχύει σήμερα....

Πάντως τότε έπαιρνες μόνο το επίδομα αφού πρώτα γεννούσες με το καλό - σε νοσοκομείο ή σε κλινική δε τους ενδιέφερε και ούτε ζητούσαν παραστατικά.

Δηλαδή το επίδομα για κάθε γέννα το έκανες εσύ ότι ήθελες

πχ να καλύψεις τα έξοδα της κλινικής (εφταναν ίσα ίσα για 2κλινο στη θεσσαλονίκη) ή αν γεννούσες τζάμπα σε νοσοκομείο (σημ. το Παπαγεωργείου είναι ΠΟΛΥ καλό) τα χρησιμοποιούσες για το μωρό ή (όπως θυμάμαι ότι έκανα εγώ) πλήρωνες τις εισφορές ... του ΤΣΜΕΔΕ!

Για τις τακτικές μηνιαίες επισκέψεις στο γυναικολόγο, για τις προληπτικές εξετάσεις όπως είναι και η αμνιοπαρακέντηση που ήταν και ακριβή ούτε λόγος! Είχαν και αιτιολογημένη την άποψη ότι: "η εγκυμοσύνη ΔΕΝ είναι ασθένεια" οπότε ΔΕΝ καλύπτεται από το ταμείο...

Θα μπορούσε ίσως ο γιατρός σου να μην γράφει στις απόδειξεις του ότι προκειται για εγκυμοσύνη αλλά για κάτι άλλο ώστε να δικαιολογηθεί κάποια επιστροφή των εξόδων που θα κάνεις. Μόνο μη πας η ίδια με την κοιλιά ... στο στόμα να τα εισπράξεις - δε θα στα δικαιολογήσουν

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο μας παιδί είχαμε κάνει το εξής "κόλπο" (με επιφύλαξη η έκφραση).

Η γυναίκα μου ήταν ακόμα φοιτήτρια. Ήταν ασφαλισμένη με φοιτητικό βιβλιάριο. Είναι σαν ταμείο Δημοσίου. Όλα τζάμπα... Εξετάσεις, γιατροί, φάρμακα όλα...

Λίγο πριν γεννήσει, την ασφάλισα εγώ στο ΤΣΜΕΔΕ. Επομένως, πήρε και το επίδομα τοκετού!! (Νομίζω 1750 ευρώ τότε).

Link to comment
Share on other sites

Μετά λένε ότι ο Έλληνας έχει γενικά παραβατική συμπεριφορά!

Αφού το ίδιο το σύστημα σε αναγκάζει να εφευρίσκεις τρόπους να εξυπηρετηθείς τι να κάνεις!

Κυκεώνας διαδικασιών και γραφειοκρατίας!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ ολους.

Αλλα δεν μπορώ να καταλάβω γιατι πληρώνουμε εισφορές τοσο πολλα χρήματα αλλα δεν μπορεί το ταμείο μας να μας καλύψει τα έξοδα εγκυμισύνης αλλα μονο νοσηλείας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.