Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΤΣΜΕΔΕ] Εγκυμοσύνη


akius

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 236
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα πλέον βρε Γιάννη μας έκαναν πρώτα να ψάχνουμε τη δύσκολη οδό για ελιγμό και όχι την ορθή!

 

Δεν ξέρω αν είναι στα γονίδιά μας αυτό που λένε "το δαιμόνιο του Έλληνα", αλλά αν δεν υπάρχει εκεί, είναι σίγουρα χαρακτηριστικό εξελικτικής διαδικασίας από τη διαβίωσή μας στην Ελλάδα!:)

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνουμε τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ διότι απλά ΔΕΝ μπορούμε να κάνουμε αλλιώς.... Και άντε με το ιατροφαρμακευτικό κομμάτι των εισφορών κάτι γίνεται (κάτι ίσως πολύ μικρότερο των εισφορών μας) κάτι θα πάρουμε πίσω με αποδείξεις από γιατρούς, φάρμακα, νοσήλεια κλπ

Εκείνο το κομμάτι για τη σύνταξη και το επικουρικό - που με τα τελευταία νέα είναι πια όλο και πιο βέβαιο ότι δε θα δούμε ποτέ - μου πέφτει όλο και πιο βαρύ...

Link to comment
Share on other sites

Καλά σύνταξη ξεχάστε οι μηχανικοί... Έχετε ακούσει για το μέσο όρο ηλικίας των μηχανικών;; Μην σας απογοητεύσω μεσημεριάτικα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας και από εμένα. Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Είμαι έγκυος στον 3ο μήνα και έχω συγκεντρώσει όλες τις αποδείξεις από επισκέψεις σε γιατρούς και εξετάσεις αίματος κλπ και επειδή κάτι υποψιάστηκα, πήγε ο σύζυγός μου να ρωτήσει τι από αυτά παίρνουμε πίσω και αν θέλει παραπεμπτικό κλπ. Και μας είπαν ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!

 

σκέφτομαι λοιπόν να μην δηλώσω ότι είμαι έγκυος και να πηγαίνω κανονικά τις εξετάσεις με απλό παραπεμπτικό γιατρού...τι λέτε? το έχει κάνει καμία ή κανείς σας?

 

Πάντως γενικά στο ΤΣΜΕΔΕ και στο Ελληνικό κρατος μας δουλεύουνε κανονικά....Είναι δυνατόν ολόκληρη επίσημη ασφάλεια να μην πληρώνει εξετάσεις?? Ούτε το ρημαδο-ελάχιστο ποσό των 20 ευρώ που δίνει για επίσκεψη σε γιατρό????

 

 

Αν μπορείτε σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχωρητο...

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

εγώ προσωπικά στη θέση σου θα έστελενα μια επιστολή στον νέο πρόεδρο του ΤΕΕ που όπως τον κοβω προσπαθεί να φτιάξει το προφιλ του

και στον πρόεδρο του ΤΣΜΕΔΕ

 

να δούμε ποια είναι η γνώμη τους

-----

κάνε μια κοινοποίηση και εδώ http://www.edem-net.gr/el/contact-us.html

στην ΕΔΕΜ

-----

μην ξεχάσεις να ρωτήσεις τους κυρίους

αν ο στόχος τους είναι η τιμωρία της εγκυμονούσας

Link to comment
Share on other sites

Myri σε ευχαριστώ για την απάντηση σου...Γνωρίζω τον φορέα (ΕΔΕΜ) και είμαι μέλος του...

 

Το θέμα είναι ότι δεν φτάνει που στον ιδιωτικό τομέα δεν μας καλύπτει τίποτα και κανείς

 

ούτε άδεια δίνουν όση πρέπει και είμαστε και από το πρωί έως το βράδυ στην δουλειά μας...

 

 

αλλά δεν τους φτάνει αυτό!! θέλουν να μην πλήρώνουν καν τις βασικές εξετάσεις...Δηλαδή τι θα κάνω εγώ θα πρέπει να έχω μαζέψει 15000 πριν μείνω έγκυος? τι κατάσταση είναι αυτή???

 

 

Παρακαλώ όποια ή όποιος ξέρει κάτι σχετικό όπως αυτό που ανέφερα στο προηγούμνο post μου, το να μην δηλώσω δηλαδή ότι είμαι έγκυος για να πάρω κάποιες στοιχειώδεις εξετάσεις...ας μου γράψει εδώ ή σε πμ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να μην το δηλώσεις, μπορεί να βρεις τον μπελά σου αργότερα. Όταν πας να πάρεις τα 2,5 χιλιάρικα που είναι το επίδομα τοκετού, υπογράφεις ΥΔ ότι δεν έχεις λάβει κάτι άλλο κλπ (δεν θυμάμαι ακριβώς).

Πάντως τα φάρμακα τα παίρνεις πίσω και δεν είναι και λίγα. Η γυναίκα μου παίρνει 6 κουτιά fysiofol τον μήνα Χ9 ευρώ = 54 ευρώ. Χώρια ασβέστια, μαγνήσια, εξετάσεις, γιατρούς, υπερήχους, Α' τεστ, Β' τεστ και δεν συμμαζεύεται...

Link to comment
Share on other sites

Να σας παραθέσω τη δική μου εμπειρία από δύο εγκυμοσύνες. Ένα κοριτσάκι το 2008 και .... άλλο ένα φέτος το Μάϊο. Εννοείται ότι για τη δεύτερη γέννα ακόμα περιμένω το επίδομα τοκετού. Ουσιαστικά, σου δίνουν το επίδομα τοκετού, αφού γεννήσεις, βέβαια, χωρίς να τους ενδιαφέρει αν ο τοκετός έγινε σε δημόσιο ή ιδιωτικό μαιευτήριο. Το επίδομα είναι ένα: 2500 €. Από τις τις εργαστηριακές εξετάσεις, αίματος κ.λ.π, που έχει αρκετές μια εγκυμοσύνη, δεν καλύπτουν τίποτα. Εγώ μια μόνο φορά, στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, έστειλα την απόδειξη από την πρώτη εξέταση που ήταν η πιο ακριβή από όλες και μου απάντησαν ότι " δεν καλύπτεται λόγω φυσιολογικής κύησης" !!!

Το επίδομα τοκετού την πρώτη φορά μου το έκαναν κατάθεση οκτώ (8-) μήνες μετά. Όμως, ίσως να μπορείς να χρησιμοποιήσεις την απόδειξη του γιατρού για τον τοκετό στη φορολογική σου δήλωση, κάτι τέτοιο άκουσα πρόσφατα από τον άντρα μου- εγώ με δύο παιδιά+δουλειά δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ μ' αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.