Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΤΣΜΕΔΕ] Εγκυμοσύνη


akius

Recommended Posts

Ειχα την γυναικα μου εμμεση ασφαλισμενη και πραγματι πληρωθηκε το μαιευτηριο με το ελαχιστο...περιπου 700-800€. Εσενα δεν θα σου φανουν όμως. Θσ ου ζητησουν κανονικα χρηματα και αυτοι θα τα παρουν απο το ταμείο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 236
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ! Άρα εχει νοημα να το κάνουμε. Θα προσπαθήσει η γυναίκα μου μιας που είναι στο σπίτι την περισσότερη ώρα να βρει κανεναν στο τηλεφωνο να μας πουν κι από εκει... ελπίζω... lol

Link to comment
Share on other sites

Την διαδικασια να μαθει και το ποσο.

Γενικα, ζητανε απο τον πρωην ασφαλιστικο Φορεα....τωρα με τις αλλαγες δεν ξερω.....βεβαιωση οτι δεν ειναι ασφαλισμενη σε αυτον.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ αλλη μια ερώτηση. Πήγε από εκεί η συζυγος πηρε τις πληροφορίες και ξέχασε να ρωτήσει κάτι βασικό (δεν ξέρω αν θα βρει τώρα στο τηλεφωνο κάποιον). Λεει ότι προυποθεση για να γραψεις καποιο μελος είναι να μην χρωστάς ασφ. εισφορές. Με την ρυθμιση ειμαι ΟΚ (εφόσον την πληρώνω) ή τα κλαίγαμε?

Edited by Baudolino
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

 

Αν έμμεσα ασφαλισμένη γεννήσει σε δημόσιο μαιευτήριο παίρνει κάποιο ποσό;

 

Και γενικότερα.... έμμεσα ασφαλισμένη δικαιούται οποιαδήποτε παροχή; Έχω ακούσει για επίδομα για πάνες από το ΤΕΒΕ πχ.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Χρήματα παίρνεις εαν γεννήσεις στο σπίτι... Το ΤΣΜΕΔΕ θα δωσει εσωτερικώς τα 800 Ε και εσύ μια μικρή διαφορά αναλόγως της θέσης. Στο δημόσιο μαιευτήριο θα επιβαρυνθείς πολύ λίγα χρήματα για τον τοκετό σε σχεση με ιδιωτικό. Αμοιβές γιατρων δεν περιλαμβάνονται σε όλο αυτό, μιλάμε για τη διαμονή και τοκετό. Αυτό για τις πάνες 1η φορά το ακούω!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρήματα παίρνεις εαν γεννήσεις στο σπίτι... Το ΤΣΜΕΔΕ θα δωσει εσωτερικώς τα 800 Ε και εσύ μια μικρή διαφορά αναλόγως της θέσης. Στο δημόσιο μαιευτήριο θα επιβαρυνθείς πολύ λίγα χρήματα για τον τοκετό σε σχεση με ιδιωτικό. Αμοιβές γιατρων δεν περιλαμβάνονται σε όλο αυτό, μιλάμε για τη διαμονή και τοκετό. Αυτό για τις πάνες 1η φορά το ακούω!!!

 

Επειδή θα το έχω συντομα, και το έψαξα, δεν παίρνει χρηματα το εμμεσο μέλος πλεον. Απλα αν ειναι συμβεβλημένο το μαιευτηριο με εοπυυ (δλδ δημοσιο, και κάποια ιδιωτικά), το ποσό είναι μικρότερο (υποθετω στο δημόσιο μηδεν? δεν ξερω). Αυτό και τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

ξέρουμε τι ισχύει πλέον για άμεσα ασφαλισμένη μητέρα? Εννοώ στην μετά ΕΦΚΑ εποχή!! 

Επίδομα τοκετού ισχύει? ποσό?

Μειωμένες ασφαλιστικές εισφορές τον πρώτο χρόνο? ισχύει?

Πληρωμή μαιευτηρίου, ισχύουν τα 800+ΦΠΑ?

 

Κάποιος που να τα πέρασε πρόσφατα μπορεί να μας ενημερώσει?

 

Ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα.

 

Διάβασα όλο το σχετικό thread αλλά δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα για την παρακάτω περίπτωση στην οποία υπάγομαι. 

 

Είμαι μισθωτή σε ιδιωτική εταιρία, ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ και μου πληρώνουν εισφορά σε χρήμα στο ΙΚΑ.

Ημουν έγκυος και γέννησα τον Απρίλιο του 2015. Εκτός από την άδεια λοχείας του ΙΚΑ πήρα και την άδεια μητρότητας από τον ΟΑΕΔ.

Πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ πριν λίγες ημέρες γιατί διαπίστωσα ότι το βιβλιάριο μου δεν είναι σε ισχύ και με ενημέρωσαν ότι κατά την άδεια λοχείας και την άδεια μητρότητας δεν έχω πληρώσει τις εισφορές. Φυσικά δεν είχα ιδέα. Επίσης, στο ΤΣΜΕΔΕ δεν είχαν ενημερωθεί για την αλλαγή κατάστασης εκείνη την περίοδο οπότε και να ήθελα να κάνω εκκαθάριση των οφειλομένων δεν μπορούσα μέχρι να στείλει βεβαίωση ο εργοδότης για την περίοδο που απουσίαζα από την δουλειά. 

 

Το βασικό ερώτημα είναι, υπάρχει ξεκάθαρο πλαίσιο για το ποιός πληρώνει τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ κατά την περίοδο της άδειας λοχείας και της άδειας μητρότητας;  Ο εργοδότης μου λέει ότι εφόσον δεν με πληρώνει ο εργοδότης, το ΤΣΜΕΔΕ θα πρέπει να το πληρώσω εγώ.

 

Ισχύει;

 

Υπάρχει περίπτωση κάποιο ποσό να καλύπτεται από κάπου αλλού; Λέμε τώρα... 

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
On 29/8/2017 at 4:24 ΜΜ, env_eng said:

Καλησπέρα,

ξέρουμε τι ισχύει πλέον για άμεσα ασφαλισμένη μητέρα? Εννοώ στην μετά ΕΦΚΑ εποχή!! 

Επίδομα τοκετού ισχύει? ποσό?

Μειωμένες ασφαλιστικές εισφορές τον πρώτο χρόνο? ισχύει?

Πληρωμή μαιευτηρίου, ισχύουν τα 800+ΦΠΑ?

 

Κάποιος που να τα πέρασε πρόσφατα μπορεί να μας ενημερώσει?

 

Ευχαριστώ

Κι εγώ θέλω να μάθω τα παραπάνω... Το 2015 που γέννησα όντως ίσχυαν όλα όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω αλλά επί ΕΦΚΑ τι ισχύει;

Θα προσπαθήσω να πετύχω και κάποιον στο helpdesk αν και θέλει πολλη υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.