Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΤΣΜΕΔΕ] Εγκυμοσύνη


akius

Recommended Posts

Για άλλη μια φορά η γνωστή Ελληνική πραγματικότητα, δηλαδή! Λες και αν δεν έχεις πρόβλημα στην εγκυμοσύνη, δεν κάνεις εξετάσεις... Πού το άκουσαν αυτό?

Εγώ κάθε μήνα έκανα εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 236
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η λογική τους είναι οτι τα 2500 ευρώ δίνονται για να καλύψουν τις εξετάσεις εγκυμοσύνης και τοκετού όταν όλα ειναι καλά!

Κι εγώ καθε μήνα βιοιατρική και πηγαινα τον επόμενο μήνα και τα έπαιρνα όλα πίσω!Ποτέ δεν μου είπαν τίποτα!:smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα κι από μένα, που σε λίγες ημέρες θα γίνω χαζομπαμπάς...

Βλέπω πως αναφέρετε ότι το επίδομα τοκετού είναι 2500 ευρώ, κάτι που έχω ακούσει και απο γνωστούς μου.Ωστόσο στο site του ΤΣΜΕΔΕ αναφέρεται ότι το επίδομα είναι στα 1760 ευρώ!!!Τελικά τι ισχύει???

Link to comment
Share on other sites

To site υποτίθεται ότι είναι ανανεωμένο!! Ήταν 1760ευρώ και έχει γίνει τουλάχιστον 5 χρόνια πριν 2500...

 

Με το καλό το μωράκι χαζομπαμπά!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

adamantia1 είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες με την "επαπειλούμενη κύηση"

Εγώ μέχρι στιγμής λέω στον γιατρό μου να γράψει "γυναικολογική εξέταση" ή " κοιλιακό άλγος" και παίρνω πίσω τα χρήματα που δικαιολογεί το ταμείο (πχ 20 ευρώ σε επίσκεψη γιατρού κλπ κλπ). Τώρα είμαι στον 6ο μήνα. Φοβόμουν ότι εάν συνεχίσω να πηγαίνω να παίρνω πίσω τις εξετάσεις κάθε μήνα, ότι θα μου πουν στο τέλος ότι δεν δικαιούμαι το επιδομα. Αλλά από ότι βλέπω δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα...

 

Όταν αργότερα πάω να ζητήσω το επίδομα τοκετού, θα μπορούν να δουν εκείνοι τι εξετάσεις έχω κάνει τους τελευταίους μήνες και ίσως να μην μου το δώσουν?

 

Επίσης ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι άλλο εάν γνωρίζετε: Είμαι με Δελτίο Παροχής σε μια εταιρεία που σήμερα μου ανακοίνωσε ότι λόγω οικονομικών προβλημάτων της, δεν θα συνεχίσουμε συνεργασία...(τώρα που είμαι και έγκυος και θα φύγω αργότερα όταν γεννήσω...τυχαίο? δεν νομίζω...) Γνωρίζετε εάν μπορώ να γραφτώ στο ταμείο ανεργίας παρότι είμαι με Δελτίο Παροχής Υπηρεσιών? Νοιώθω τελειώς ξεκρέμαστη τώρα...δεν πρόκειται να βρω πουθενά δουλειά για 2-3 μήνες...

 

Επίσης, μήπως γνωρίζεται εάν δικαιούμαι να πληρώνω λιγότερες Ασφαλιστικές Εισφορές στο Τσμεδε μετα την γέννα?

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Ανεργος μηχανικος δεν υφισταται ..... κατα ΤΣΜΕΔΕ, θεωρητικα παντα μπορεις να δουλευεις εφοσον εχει αδεια ασκησεως .....

Δυστυχως ειναι μεγαλο το ζητημα αυτο ...

Για εισφορες δεν ξερω να σου πω...

Link to comment
Share on other sites

 

... Είμαι με Δελτίο Παροχής σε μια εταιρεία που σήμερα μου ανακοίνωσε ότι λόγω οικονομικών προβλημάτων της, δεν θα συνεχίσουμε συνεργασία...(τώρα που είμαι και έγκυος και θα φύγω αργότερα όταν γεννήσω...τυχαίο? δεν νομίζω...)

 

Άστα-βράστα...

Αν είσαι με δελτίο είσαι ...ελεύθερος επαγγελματίας ή "συνεργάτης" όπως αρέσκονται να λένε μερικοί (στην δουλειά μόνο όχι στα κέρδη φυσικά...)

 

Πήγαινε στον ΟΑΕΔ της περιοχής σου και ρώτα. Ποτέ δεν ξέρεις!! (Όχι απλά ρώτα. Επέμενε κιόλας...)

Link to comment
Share on other sites

H ιστορια με τα ΔΠΥ ειναι εφευρημα για να πλουτιζουν οι μετοχοι των εταιρειων.

Και εμεις χανουμε, δωρα επιδοματα κλπ, και το ΤΣΜΕΔΕ, εργοδοτκες εισφορες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

Όταν αργότερα πάω να ζητήσω το επίδομα τοκετού, θα μπορούν να δουν εκείνοι τι εξετάσεις έχω κάνει τους τελευταίους μήνες και ίσως να μην μου το δώσουν?

 

 

 

Οχι δεν παιζει να μη το παρεις!το εχω παρει 2φορες:wink:

Επίσης, μήπως γνωρίζεται εάν δικαιούμαι να πληρώνω λιγότερες Ασφαλιστικές Εισφορές στο Τσμεδε μετα την γέννα?

Μετα τι γεννΑ δικαιουσε μειωμενες εισφορες στο τσμεδε για 1χρονο οταν γεννησεις με το καλο πας με ληξιαρχικη πραξη κ τους λες:γεννησα κ θελω να κανω χρηση του δικαιωματος για μειωμενες εισφορες!οτι αλλο στη διαθεση σου.ταμειο ανεργιας δεν παιζει:(:(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.