Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντεταγμένες απο gps χειρός στο autocad


Recommended Posts

Καλησπερα.με τη βοηθεια ενος gps χειρος μετρησα σημερα την αποσταση ενος γηπεδου απο τα ορια του οικισμου.μου εβγαλε κατι συντεταγμενες της μορφης:

Α:0316424,4133128

Β:0316071,4133010

προσπαθω να τα βαλω στο autocad για να βρω την αποσταση αλλα δεν τα καταφερνω.ουτε με insert point ,ουτε οταν προσπαθω να κανω μια polyline με αυτες τις συντεταγμενες.

στη πρωτη περιπτωση δεν βρισκω τα point και στη δευτερη παλι το ιδιο.τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

zoom extends!

 

Δεν θεωρεις υπερβολη τη χρηση του AutoCAD για να υπολογίσεις μία απλη απόσταση μεταξύ 2 σημείων;

Υποτίθεται πως ζούμε στη χώρα που γέννησε την τριγωνομετρία.

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι εκανα zoom extends αλλα τιποτα.καντο+εσυ να δεις.

τη χρηση τριγωνομετριας γι αυτο?πως δηλαδη?μιλαμε για αποσταση σιγουρα 400 με 500 μ?πως να το κανω αυτο?εγω 2 συντεταγμενες σημειων εχω.

Link to comment
Share on other sites

alexbaz δεν ασχολούμαι με τοπογραφικά,αλλα έχω μία απορία:έχεις ακούσει καθόλου για τον πυθαγόρα και το θεώρημά του;

Είσαι μηχανικός;Αν δεν κάνω λάθος μιλάμε για γνώσεις γυμνασίου....

Link to comment
Share on other sites

Τα νούμερα που ανέφερες είναι άχρηστα από μόνα τους.

Πρέπει να ξέρεις ακόμα:

 

- Σε ποιό σύστημα συντεταγμένων είναι οι μετρήσεις

- Σε τι μονάδες είναι οι μετρήσεις

- Το ύψος σε κάθε σημείο. Χωρίς το ύψος οι υπόλοιπες τιμές δεν αρκούν. Μετράς στον χώρο τα σημεία και όχι σε έναν επίπεδο χάρτη

- Τι απόκλιση έχει το GPS σου;

- Πόση απόκλιση επιτρέπεται να έχεις;

 

Περιττό να σου πω ότι για προσχέδια και προϋπολογισμό το GPS χειρός σε καλύπτει, αλλά δεν σε καλύπτει για επίσημα σχέδια όπου παίρνεις ευθύνση.

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε autocad για μια αποσταση???? μα ειναι δυνατον? αφου εχεις τις συντεταγμενες ποιο ειναι το πρόβλημα? d=[(x1-x2)^2+(y1-y2)^2]^1/2

1η γυμνασίου μετα βίας..

Οι συντεταγμένες που γραφεις μοιάζουν με ΕΓΣΑ.

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι εκανα zoom extends αλλα τιποτα.καντο+εσυ να δεις.

τη χρηση τριγωνομετριας γι αυτο?πως δηλαδη?μιλαμε για αποσταση σιγουρα 400 με 500 μ?πως να το κανω αυτο?εγω 2 συντεταγμενες σημειων εχω.

 

Αν θες οπωσδήποτε την απόσταση με το AutoCAD κάνει μία line με συντεταγμένες αρχής και τέλους αυτές που έχεις.

πληκτρολόγησε

L [Enter]

0316424,4133128 [Enter]

0316071,4133010 [Enter]

Z [Enter]

E [Enter]

 

επέλεξε την γραμμή και δες στις ιδιότητες το μήκος της.

Το ίδιο μπορείς να κάνεις αν έχεις και ύψη (Χ,Υ,Ζ)

 

O Αργύρης έδωσε και το πυθαγόρειο σε περίπτωση που το ξέχασες!

Link to comment
Share on other sites

το επίπεδο του θέματος δεν είναι για φόρουμ μηχανικών

αλλά για μαθητές γυμνασίου

γιά το λόγο αυτό κλειδώνεται

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.