Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδικά θέματα: Τακτοποίηση κλεισμένης pilotis


melnikof

Recommended Posts

Σ' ευχαριστώ πολύ :smile:

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Να κάνω κι εγώ την ανάποδη ερώτηση τώρα;

Στην τετραόροφη πολυκατοικία που μένω, ένας ιδιοκτήτης προσπαθεί να μετατρέψει το κλειστό γκαράζ του στην πυλωτή σε γκαρσονιέρα και να το νοικιάζει.

Το γκαράζ είναι δικό του, έχει και δύο χιλιοστά ιδιοκτησίας, δεν έχει δικό του ρολόι ΔΕΗ, αλλά μάλλον κρυφά κάποιο δεκαπενταύγουστο έφτιαξε έναν καμπινέ και μια κουζινούλα μέσα, και τα συνέδεσε με την κεντρική αποχέτευση.

Η είσοδος γίνεται με γκαραζόπορτα.

 

Είναι νόμιμο αυτό; Δηλαδή μπορεί να το κάνει με τις ρυθμίσεις περί αυθαιρέτων;

Μπορώ να τον σταματήσω κάπως; Δεν θέλω δίπλα στην είσοδο της πολυκατοικίας να γίνει τσαντίρ μαχαλάς, γιατί γκαράζ με μετατροπή σε γκαρσονιέρα, χωρίς παράθυρα κλπ. θα είναι χάλια.

Αν υπήρχε τέτοια κατασκευή όταν αγόρασα το διαμέρισμα πιθανόν να μην το αγόραζα. Μπορεί να αλλάξει η εξωτερική εμφάνιση της πολυκατοικίας, αν ο μπάρμπας βγάλει τη γκαραζόπορτα και φτιάξει κανονική πόρτα, παράθυρα κλπ.; Τα χιλιοστά κοινοχρήστων κλπ. αλλάζουν υποθέτω, αλλά αυτό γίνεται χωρίς τη συγκατάθεση και των 4 ιδιοκτητών;

 

Σόρρυ αν τα ρωτάω ανάκατα, αλλά είμαι μηχανολόγος εγκαταστάσεων και από οικοδομές δεν κατέχω.....

Edited by psam
Link to comment
Share on other sites

.........κάποιο δεκαπενταύγουστο έφτιαξε έναν καμπινέ και μια κουζινούλα μέσα, και τα συνέδεσε με την κεντρική αποχέτευση......

....

....Δηλαδή μπορεί να το κάνει με τις ρυθμίσεις περί αυθαιρέτων;

....

....Δεν θέλω δίπλα στην είσοδο της πολυκατοικίας να γίνει τσαντίρ μαχαλάς, γιατί γκαράζ με μετατροπή σε γκαρσονιέρα, χωρίς παράθυρα κλπ. θα είναι χάλια.

Αν υπήρχε τέτοια κατασκευή όταν αγόρασα το διαμέρισμα πιθανόν να μην το αγόραζα. ...

....

Ναι μπορούσε να το εντάξει (αν δεν το έχει κάνει έως τώρα) στις διατάξεις του 4014 αρκεί να το είχε κάνει (την αλλαγή χρήσης) προ 11/12.

Φυσικά θα μπορεί να φτιάξει και παράθυρο (και πριν μπορούσε νόμιμα) αλλά αν «ταχτοποιηθεί» θα μπορεί και να αλλάξει την γκαραζόπορτα με συμβατική πόρτα και συνδεση ΔΕΗ κ.λ.π.


Κι εγώ σε ένα γήπεδο εκτός σχεδίου που είχα αγοράσει αν υπήρχαν μπροστά κάτι αυθαίρετα καρακιτσαριό που τώρα μπορούν να τα ταχτοποιήσουν μπορεί να μη το είχα αγοράσει, αλλά όπως καλά γνωρίζεις το κυρίαρχο στα πέριξ μας είναι μαχαλάς.

 

Επ ευκαιρία είσαι σίγουρος ότι και το δικό σου διαμέρισμα δεν έχει κάτι καθ υπέρβαση της άδειας οικοδομής?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορούσε να το εντάξει (αν δεν το έχει κάνει έως τώρα) στις διατάξεις του 4014 αρκεί να το είχε κάνει (την αλλαγή χρήσης) προ 11/12.

Φυσικά θα μπορεί να φτιάξει και παράθυρο (και πριν μπορούσε νόμιμα) αλλά αν «ταχτοποιηθεί» θα μπορεί και να αλλάξει την γκαραζόπορτα με συμβατική πόρτα και συνδεση ΔΕΗ κ.λ.π.


Κι εγώ σε ένα γήπεδο εκτός σχεδίου που είχα αγοράσει αν υπήρχαν μπροστά κάτι αυθαίρετα καρακιτσαριό που τώρα μπορούν να τα ταχτοποιήσουν μπορεί να μη το είχα αγοράσει, αλλά όπως καλά γνωρίζεις το κυρίαρχο στα πέριξ μας είναι μαχαλάς.

 

Επ ευκαιρία είσαι σίγουρος ότι και το δικό σου διαμέρισμα δεν έχει κάτι καθ υπέρβαση της άδειας οικοδομής?

Μάλιστα, ευχαριστώ...

 

Άρα ήμουνα ηλίθιος όταν κατάλαβα ότι έχει μέσα στο γκαράζ γυψοσανιδάδες πέρυσι και δεν πήρα τηλέφωνο στη αστυνομία να τον καρφώσω, έτσι;

 

Αλλά αυτό που ήξερα ότι δεν μπορείς να κάνεις αλλαγές στην εξωτερική εμφάνιση της πολυκατοικίας χωρίς σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών , λάθος το είχα ακούσει;

 

Γνωρίζεις ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο; Το γράφει και στον κανονισμό της πολυκατοικίας....

 

Τι δικό μου είχε ημιυπαίθριο και τον τακτοποίησα το 2010. Τώρα αν αναφέρεσαι ας πούμε στις εξωτερικές μονάδες του κλιματιστικού, ναι είναι υπέρβαση.

 

Ίσως να μην το βλέπω αντικειμενικά επειδή με ενοχλεί, αλλά δε βλέπω αναλογία στο παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.