Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τοπογραφικό για Σύνταξη Συμβολαίου


Recommended Posts

Charlie εξήγησε στη συμβολαιογράφο, ότι οι Μηχανικοί δεν έχουμε καμία υποχρέωση να γράφουμε ..."έκθεση ιδεών".

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια άλλη ερώτηση που αφορά τοπογραφικό διάγραμμα για συμβόλαιο σε περιοχή επέκτασης του σχεδίου πόλης (πράξη εφαρμογής).

Με την πράξη εφαρμογής είχς δοθεί οικόπεδο π.χ. 1,5 στρέμμα και με συμβόλαιο έγινε διανομή σε π.χ. 3 των 500μ2 (νόμιμα κτλ).

Η συμβολαιογράφος αναφέροντας τον 1337/83 απαιτεί στο τοπογραφικό μου να γράψω όλη την προϊστορία, δηλαδή με την πράξη εφαρμογής δημιουργήθηκε αυτό το οικόπεδο και μετά έγινε το τάδε συμβόλαιο του τάδε συμβολαιογράφου και μεταγράφηκε έτσι, και πως το αρχικό 1,5 στρέμμα δεν οφείλει εισφορά κτλ.

Θεωρώ ότι όλα αυτά είναι υπερβολικά, όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν απαιτούνται κιόλας.

Ερωτώ λοιπόν, απαιτείται σύμφωνα με το νόμο να γράφω όλα τα παραπάνω?

Σημείωση: Κανένας άλλος συμβ/φος δεν μου τα έχει ζητήσει.

Σας ευχαριστώ συνάδελφοι και καλή μας χρονιά!!!

 

Αυτα που λες είναι δική του δουλειά να τα βρει και να τα γράψει.

 

Εαν θέλει τέτοια βεβαίωση από τον μηχανικό τότε αυτό χαρακτηρίζεται ως πραγματογνωμοσύνη και πληρώνεται αναλόγως (επιπλέον της αμοιβής των τοπογραφικών). Εαν την πληρώνει να την κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα προσφατα ζητηθηκε απο συμβολαιογράφο τετοιου ειδους κατεβατό! σε λιγο θα μας ζητανε να γραφουμε και ολοκληρο το συμβολαιο! με τα πολλα, εκανα αναφορα μονο την κυρωση της πραξης αλλα οπως βλεπω, δε χρειαζοταν ουτε κ αυτο τελικα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

μου έχει ανατεθεί να κάνω τοπογραφικό για σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας - συγκρότημα 3 σπιτιών σε οικόπεδο γήπεδο εκτός σχεδίου. Έχω το τοπογραφικό αδείας στα χέρια μου και θα ήθελα να ρωτήσω για το εξαρτημένο σε ΕΓΣΑ που πρόκειται να κάνω, αναγράφω τους όρους δόμησης, αρτιότητα κτλ που ίσχυαν κατά την κατασκευή των σπιτιών(δηλαδή που φαίνονται στο τοπογραφικό της οικοδομικής αδείας) ή τυχόν νεώτερους αν υπάρχουν?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον κανεις τώρα το τοπογραφικό , θα γράψεις τους τωρινούς όρους δόμησης.Αν είναι οι ίδιοι εντάξει, αλλά αν έχουν αλλάξει είναι μια σημαντική πληροφορία που θα κρίνει την τωρινή αρτιότητα και οικοδομησιμότητα του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

απλά δεν καταλαβαίνω την χρησιμότητα... αφου τα σπίτια έχουν κατασκευαστεί βάσει του "τότε" συντελεστή δόμησης, η αρτιότητα και η "οικοδομησιμότητα" βάσει των "τότε" ισχύοντων διατάξεων, προς τι ο λόγος να αναγραφούν οι τρέχοντες (αν υπάρχουν) όροι δόμησης? (και οι οποίοι πιθανότατα θα καθιστούν πχ τα σπίτια αυθαίρετα ως προς την κάλυψη)

Edited by ThanosB
Link to comment
Share on other sites

Λάβε υπόψην σου συνάδελφε, πως κάθετες ιδιοκτησίες σε εκτός σχεδίου γήπεδα απαγορεύονται.

Link to comment
Share on other sites

απλά δεν καταλαβαίνω την χρησιμότητα... αφου τα σπίτια έχουν κατασκευαστεί βάσει του "τότε" συντελεστή δόμησης, η αρτιότητα και η "οικοδομησιμότητα" βάσει των "τότε" ισχύοντων διατάξεων, προς τι ο λόγος να αναγραφούν οι τρέχοντες (αν υπάρχουν) όροι δόμησης? (και οι οποίοι πιθανότατα θα καθιστούν πχ τα σπίτια αυθαίρετα ως προς την κάλυψη)

 

φίλε συνάδελφε παρόλο που μου κάνει εντύπωση τέτοια ερώτηση από ΑΤΜ να σου πω οτι η χρησιμότητα είναι η εξής:

Το τοπογραφικό διάγραμμα έχει ώς θέμα την αποτύπωση της υπάρχουσας κατάστασης και τις δηλώσεις για τις ισχύουσες διατάξεις.

Γι'αυτό άλλωστε βάζουμε και ημερομηνία στο διάγραμμα.

 

Το πιο σημαντικό: το τοπογραφικό διάγραμμα αναφέρεται στο γεωτεμάχιο και όχι στην οποιαδήποτε κατασκευή που υπάρχει μέσα. Ο τίτλος του τοπογραφικού είναι: Τοπογραφικό διάγραμμα γεωτεμαχίου ( ή ιδιοκτησίας ή οικοπέδου ή αγρού ή γηπέδου -ότι προτιμάς) στην θέση τάδε.

 

Μας ενδιαφέρει το γεωτεμάχιο και ότι δηλώνεις για το γεωτεμάχιο ανφέρεται στην ημερομηνία του τοπογραφικού.

 

Επίσης λάβε υπόψη σου και αυτό που σου λέει ο dimitris80.

(γράφεις οικόπεδο γήπεδο, τι εννοείς οικόπεδο ή γήπεδο?)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

#24

ό,τι ανέφεραν οι προλαλήσαντες

συν οτι

με τα αρθρ. 23 και 24 του 4014

για να συσταθει οριζόντια ιδιοκτησία [και καθετη] ...επισυνάπτεται δηλωση + βεβαιωση οτι κλπκλπ

Είπες οτι οπαρχουν κτισματα...

Αρα με βαση την ΟΑ θα ελέγξεις για τυχον αυθαιρεσίες..και πρέπει πρώτα να τακτοποιηθούν...

Υποθέτω οτι εννοείς "συσταση οριζόντιας" διότι η καθετη στα εκτος σχεδίου εχει απαγορευθει απο το 1992..

.[συνονόματος said .....dimitris80 την καλησπέρα μου]

Τωρα αν είσαι σε γήπεδο ή σε οικόπεδο...παραμένει ακόμα θολό...

Αρα μας λές,αν, εισαι εντος-εκτος, εχεις ΟΑ, τι εχεις χτίσει, αν εχεις να τακτοποιησεις...

 

Και...πρό παντων να μας πείς, πόσοι ιδιοκτήτες ειναι στο "ακίνητο" ????

κι' αν ειναι πολλοί...μήπως....λέω μήπως... εχουν κανει προ πασης ανεγερσης κάποια συμβολαιογραφική πραξη.....??? και δεν σου την είπαν???

Δεν ειναι λογικό [και ειναι πολυ σπάνιο,] να χτίζουν 3 με ΟΑ και να μην συστήνουν ΟΙ και να μην διανεμουν προ πασης ανεγερσσης τα κτισματα...και να μένουν έτσι εξ αδιαιρέτου....

Δες αν υπαρχουν κάποιοι τίτλοι

και τα ξαναλέμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.