Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντλία λυμάτων για WC σε κατοικία: υπερβολή οι κοπτήρες;


alexliz

Recommended Posts

Είναι δύσκολο να καεί η αντλία σε τέτοια εφαρμογή επειδή θα δουλεύει σε μικρό μανομετρικό. Ο λόγος είναι ότι λειτουργεί για μικρά διαστήματα. Θα ήταν πιθανότερο να κεί από συχνές εκκινήσεις, αν το φρεάτιο είναι στενό και το φλωτέρ ρυθμιστεί σε μικρό εύρος και χρησιμοποιείται πχ το ντουζ. Αλλά και πάλι δύσκολο το βλέπω κάτι τέτοιο σε οικιακή χρήση.

 

Ο πυκνωτής δεν έχει καμιά σχέση με την προστασία της αντλίας. Υπάρχουν αντλίες με ενσωματωμένη θερμική προστασία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

@miltos

 

Ευχαριστώ. Το ίδιο ακριβώς με πληροφόρησε προ ολίγου και ο μηχανολόγος μηχανικός με τον οποίο συνεργάζομαι.

 

Οπότε, θεωρώ ότι το ερώτημα έχει απαντηθεί: εγκατάσταση σωστής αντλίας, ακόμη και χωρίς κοπτήρα, θα αντεπεξέλθει στα λύματα, ακόμα και με χαρτί. Αν δε μπει μοντέλο με κοπτήρα, τότε είναι ακόμη καλύτερα, και χωρίς ρίσκο ζημιάς στην αντλία.

 

Έτσι ή αλλιώς, η απομάκρυνση των λυμάτων προς το βόθρο θα γίνεται κανονικά, αρκεί απλώς οι εμπλεκόμενοι να κάνουν σωστά τη δουλειά τους: να συστήσουν σωστό μοντέλο αντλίας, και να εγκατασταθεί σωστά μέσα στο φρεάτιο.

 

Ευχαριστώ όλους!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκλεισα το κινητό με έναν κολλητό μου που είναι υδραυλικός με μυαλό (εν αντιθέσει με κάτι άλλους...) ο οποίος μου ανέφερε ότι το να έχω ένα φρεάτιο εντός του κατοικήσιμου υπογείου (όπου έχω γραφείο και ξενώνα) και να ανοίγει το καπάκι και να βλέπεις απευθείας τις ακαθαρσίες είναι, πώς το είπε να δείτε... α ναι: «αρουραιοδουλειά». Είπε ότι σε αυτές τις περιπτώσεις συστήνεται ένα λεγόμενο 'box' το οποίο τοποθετείται πάνω από το δάπεδο, δίπλα στη λεκάνη, και παίρνει τα λύμματα, έχει και κοπτήρες, και, αν χαλάσει, το βγάζεις όπως είναι χωρίς να το ανοίξεις και να εκτεθείς στις ακαθαρσίες, και το αντικαθιστάς με άλλο. Κόστος γύρω στα €400.

 

Οδηγούσε όμως, και δεν μπορούσε να μου πει λεπτομέρειες. Μήπως κάποιος εδώ μπορεί να με παραπέμψει;

 

EDIT: Τον ξανακάλεσα και μου είπε στα γρήγορα να ψάξω το DrainLift της WILO. Ψάχνω αλλά μου δίνει PDFs άλλων προϊόντων της WILO. Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά τα box δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα. Οπότε στα παρακάτω κράτα μια επιφύλαξη.

 

Το θεωρώ λύση ανάγκης, αν δεν υπάρχει χώρος για φρεάτιο. Έχει μικρή χωρητικότητα. Αν σου κοπεί το ρεύμα ούτε ένα καζανάκι δε θα μπορέσεις να τραβήξεις. Επίσης έχω ακούσει πολλά παράπονα για την αντοχή τους. Είναι ευαίσθητα παρά τους κοπτήρες. Δεν μιλώ για τα προιόντα της συγκεκριμένης εταιρίας, αλλά γενικά για αυτές τις κατασκευές.

 

Όταν χαλάσει δε νομίζω να μπορέσεις να το βγάλεις έτσι απλά. Κατ αρχήν θα καταλάβεις ότι χάλασε όταν σηκωθούν τα νερά στη λεκάνη... Πρέπει να βγάλεις σωλήνες και να μαζέψεις τα νερά...

 

Εξάλλου δεν κάνει για την περίπτωσή σου, διότι πρέπει να έχεις υπερυψωμένη ντουζιέρα, ώστε η αποχέτευσή της να πηγαίνει στο δοχείο αυτό οδεύοντας ψηλότερα από το δάπεδο. Εκτός αν θες να το χρησιμοποιήσεις μόνο για τη λεκάνη.

Link to comment
Share on other sites

@miltos

Ενδιαφέροντα σχόλια. Θα ξαναρωτήσω τον συγκεκριμένο υδραυλικό-φίλο μου όταν θα τον βρω από κοντά, και όχι στο τηλέφωνο. Μου κάνει εντύπωση αυτό που λέει, γιατί τα έχει εγκαταστήσει (λέει) αρκετές φορές, και γενικά (όπως αναφέρω και παραπάνω) είναι υδραυλικός 'διαβασμένος', όχι της πλάκας˙ παρακολουθεί τα νέα της τεχνολογίας στον τομέα του, και πάντα κάνει ό,τι καλό διαβάζει/μαθαίνει.

 

Θα επανέλθω όταν θα έχω πιο συγκεκριμένα πράγματα.

 

Για την ιστορία, πριν 2 ώρες μιλούσα με κατασκευαστή της περιοχής και μου έλεγε ότι σε παρόμοιες περιπτώσεις σε δικές του κατασκευές, ποτέ μα ποτέ δεν φτιάχνει το φρεάτιο (που είναι εντός της κάτοψης του υπογείου) έτσι ώστε να ανοίγει το καπάκι και να βλέπεις τις ακαθαρσίες (όπως δλδ είναι φτιαγμένο εδώ στο σπίτι που έχω νοικιάσει). Αν σηκώσεις το καπάκι, λέει, αυτό που βλέπεις είναι ένα κλειστό κουτί.

 

Κάτι δεν πιάνω στην όλη υπόθεση. Δεν είμαι σίγουρος τι. Αν σηκώνεις το καπάκι και βλέπεις κουτί, τότε τι σόι πρόσβαση σου δίνει αυτό το καπάκι; Από την άλλη, εννοείται ότι σιχαίνομαι την κατάσταση (και την ιδέα ακόμη) του να σε χωρίζει από τις ακαθαρσίες ένα ανασηκωνόμενο καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματιά και στις ιταλικες αντλίες LOWARA , ειναι σαφώς πιο φθηνές απο της WILO.

 

http://www.efstratiadis.gr/?section=298

 

σε δικια μου κατασκευη προκειμενου να απομακρυνω τα λυματα τριών WC , 2 νιπτήρων , ντουζιερα, νεροχυτη και πλυντήριο που βρισκονται πιο χαμηλα απο το φρεατιο συλλογης λυματων προτίμησα να παρω δεξαμενη ενος κυβικού και να βυθισω αντλία με κοπτήρες απο μια θυριδα που ανοιξα μονος μου.

 

Φοβηθηκα τυχών διακοπή ρευματος, γιατι τα ετοιμα κουτιά έχουν μαξιμουμ 250 liter διαθεσιμότητα. Και βέβαια κοστίζουν γυρω στο 1300αρι αν θυμαμαι καλα.

 

ενω αρχικά θεωρησα πως η εξαερωση της δεξαμενης θα επιτυγχάνεται μέσω της Φ120 που καταληγει σε αυτή, εχω πρόβλημα με δυσοσμία (η δεξαμενη βρισκεται στο υπογειο γκαραζ), βεβαια δεν εχω στεγανωσει σωστα το άνοιγμα για την εισοδο της Φ120 οπως και μια μικρη οπή απ'όπου περναει ενα συρματοσχοινο συγκράτησης προκειμενου η αντλία να βρισκεται συνεχως σε καθετη θεση.

 

Θα δοκιμασω να κανω μια υποτυπώδη στεγανωση με σιλικονη στα κενά , και σαλαμαστρα στο καπακι της θυριδας και το αποτεελσμα θα κρινει την επόμενη κινηση.

Link to comment
Share on other sites

Οι έτοιμες κατασκευές είναι κάτι σαν αυτό:

 

http://www.pedrollo.com/Pedrollo2006/Prodotto.asp?idLingua=UK&Famiglia=ALTRE&Modello=SAR

 

Το κυριότερο που προσφέρουν είναι στεγανότητα. Όταν έρθει η ώρα της επισκευής, θα ανοίξει κάποιο καπάκι με λύματα μέσα στο χώρο, είτε αυτό είναι του φρεατίου, είτε της δεξαμενής μέσα σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

@KaTaNaS:

 

Στη δική σου εγκατάσταση, με το που ανοίγεις το καπάκι που είναι στο δάπεδο βλέπεις κατευθείαν τα βοθρολύματα;

 

στη δικη μου εγκατασταση , δεν υπαρχει εμβαπτισμενη στο εδαφος δεξαμενη αλλα ακουμπησμενη στο δαπεδο του γκαραζ σε μια γωνία,οι διαστασεις της ειναι 1.800mm x R400 , επαναάμβανω το καπακι το εφτιαξα μονος (μεταλλικο) αλλα δεν εχω βαλει σαλαμαστρα ή λαστιχο στα χειλη εφαρμογης ακομα...

 

αν ανοιξεις το καπακι βλεπεις κατευθειαν τα βοθρολυμματα, αν και ενεκα λευκης δεξαμενης η σταθμητων λυμματων(για ελεγχο) φαινεται στο τοιχωμα της δεξαμενης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.