Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

ετοιμάζομαι να ξεκινήσω διαδικασίες για άδεια εργασιών μικρής κλίμακας, και θα ήθελα κάποιες γνώμες...

συγκεκριμένα πρόκειται για διαμέρισμα σε παλιά πολυκατοικία στο οποίο θα γίνει ολική ανακατασκευή. Θα μου ζητήσουν σχέδια της υπάρχουσας άδειας;

Γιατί απο τα σχέδια της άδειας (είναι του 1956) δεν υπάρχει ουδεμία σχέση με την πραγματικότητα (...πρωτότυπο...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά γνωρίζει κανείς για επέκταση της άδειας δόμησης μικρής κλίμακας σε άλλες εργασίες όπως για παράδειγμα σε φωτοβολταϊκά;

 

υγ για να μην είμαι τελείως χάλια σε ότι γράφω. χαχαχααχ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ισως να σας φανει αστειο το ερωτημα αλλα εχω μπερδευτει.

 

Πριν τη θεσμοθετηση της εγκρισης εργασιων μικρης κλιμακας για τις εργασιες του αρθρου 22 ΓΟΚ δεν απαιτειτο καμμια οικοδομικη αδεια ή εγκριση.

 

Τωρα που ισχυει η εγκριση εργασιων μικρης κλιμακας , πρεπει να την παιρνουμε και για τις εργασιες του αρθρου 22 ΓΟΚ ?

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

για τις εργασίες σύμφωνα με το αρθρο 22 δεν απαιτούνται σχέδια, αλλά μόνο μια τεχνική έκθεση. Αυτό τουλάχιστον ισχύει στην πολεοδομία του Δήμου Αθηναίων. Βέβαια με το άρθρο 22 δεν μπορούν να γίνουν καθαιρέσεις κλπ, παρά μόνο αντικατάσταση κουφωμάτων, ειδών υγιεινής, ελαιοχρωματισμοί κλπ... δηλαδή "light" εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε. αρ. Πρωτ. οικ. 7646/εγκ.13/04 : Εργασίες δόμησης μικρής κλίμακας για τις οποίες αντί της έκδοσης άδεια δόμησης απαιτείται Έγκριση Εργασιών.

...................

6. Για τις εσωτερικές εργασίες επισκευής όπως προβλέπονται από το άρθρο 22 παρ. 1 του ΓΟΚ, εξακολουθεί να μην απαιτείται άδεια και επομένως δεν απαιτείται ούτε Έγκριση Εργασιών Μικρής κλίμακας, εκτός αν ταυτόχρονα γίνονται ή έχουν γίνει και άλλες εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Για την έγκριση Εργασιών μικρής κλίμακας σύμφωνα με την εγκύκλιο του ΥΠΕΧΩΔΕ πρέπει το κτίσμα να μη ρυμοτομείται.

Στην περίπτωσή μου σε οριοθετημένο οικισμό το οικόπεδο του κτίσματος έχει πρόσωπο σε δρόμο μικρότερο των 4μ.

 

Ερώτηση: Πρέπει να αφεθεί σε κοινή χρήση τμήμα της ιδιοκτησίας μου προκειμένου να δημιουργηθεί η ζώνη των 2μ από τον άξονα του υπάρχοντος δρόμου;

Αν ναι τι γίνεται στη περίπτωση που η νέα Ρ.Γ. τέμνει το κτίσμα. Θεωρείται ρυμοτομούμενο και δεν εκδίδεται η έγκριση εργασιών;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι έχουν τα πράγματα στην πολεοδομία του Δήμου Αθηνών, τώρα σε άλλη πολεοδομία μπορεί να ζητάνε άλλα πράγματα.

 

Νέα φιρμάνια που ανέρτησαν τα γατόνια στην άνω πολεοδομία ,ζητούν και σχέδια υπάρχοντα, και προτάσεων... σε λίγο να δω τι άλλο θα ζητήσουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Πρόκειται να ανακαινίσω ένα διαμέρισμα στην Πλάκα. Όμως δεν έχω αλλαγή διαρύθμισης, μόνο ένα άνοιγμα σε υπάρχον τοίχο μη φέρων. Θα αλλάξουμε πλακάκια στο μπάνιο και στο πάτωμα της κουζίνας, είδη υγιεινής και έπιπλα κουζίνας και φυσικά θα βαφτεί εσωτερικά το σπίτι.Δεν είναι διατηρητέο. Τι χρειάζομαι για να είμαι νόμιμη? Αν δεν ρίξω τον τοίχο αλλάζει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι μια έγκριση εκτέλεσης εργασιών μικρής κλίμακας, εφόσον δεν αλλάζουν η χρήση ή οι όψεις του κτιρίου. Το σχετικό έντυπο μπορείς να το βρείς εδώ: http://www.michanikos.gr/dload.php?action=file&file_id=290

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.