Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τρόποι δήλωσης στο ΙΚΑ εστεγασμένων και μη εστεγασμένων συνεργείων


myri

Recommended Posts

παιδιά, πέρα από τα ενδιαφέροντα που λετε περι ευθύνης ΤΑ, εργοταξιάρχη , επιβλέποντα

 

εμένα με ενδιαφέρει ουσιαστικά πως μπορούμε να επέμβουμε όταν δεν τηρούνται τα μέτρα ασφαλείας πέρα από την παραίτηση

δεδομένης και της απειλής για το ΙΚΑ

 

πχ να αναγάφεται κάτι στις συμβάσεις εργου με τα συνεργεία;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εμένα με ενδιαφέρει ουσιαστικά πως μπορούμε να επέμβουμε όταν δεν τηρούνται τα μέτρα ασφαλείας πέρα από την παραίτηση

δεδομένης και της απειλής για το ΙΚA

 

Aπλά γράφεις και ξαναγράφεις και ματαξαναγράφεις την ίδια σύσταση προς τον υπεύθυνο (εργοταξιάρχη/ιδιοκτήτη).Το αν θα εφαρμοστούν τα μέτρα είναι δική του υποχρέωση και ευθύνη.

 

Εσύ δεν έχεις καμιά δουλειά να αγχώνεσαι πέρα από το να ενημερώσεις εγγράφως σχετικά με τα μέτρα που επιβάλλεται να ληφθούν.Αν σου τίθεται θέμα συνείδησης,τότε στείλε μια αναφορά στο αρμόδιο ΚΕΠΕΚ να έρθουν να του κόψουν κάνα πρόστιμο.Αλλά και οι Επιθεωρητές,το ίδιο με σένα θα κάνουν,σύσταση,όχι επιβολή.Αν ο άλλος δεν καταλαβαίνει και με πρόστιμα,το ΚΕΠΕΚ δεν έχει αρμοδιότητα να του σταματήσει τις εργασίες.

 

ΚΑΜΙΑ αρμοδιότητα.

 

Γι' αυτό κ λέμε ότι είναι θέμα κουλτούρας.....

Link to comment
Share on other sites

βρε Ζαβι αμα πρόκειται για κατοικία δεν έχω άλλον να τον φορτώσω :)

ούτε ο πελάτης διαφωνεί με τα μέτρα ασφαλέιας

 

το συνεργείο αρνείται να φορέσει τα παπούτσια του κλπ και δεν μπορώ να τους πετάξω έξω διότι θα πάνε επιτόπου στο ΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

ούτε ο πελάτης διαφωνεί με τα μέτρα ασφαλέιας

 

το συνεργείο αρνείται να φορέσει τα παπούτσια του κλπ και δεν μπορώ να τους πετάξω έξω διότι θα πάνε επιτόπου στο ΙΚΑ

 

Κοίτα,θα σου απαντήσω ΑΥΣΤΗΡΑ επαγγελματικά.

 

Είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη να βρει τρόπο να επιβάλλει τα μέτρα ασφάλειας.ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥ,αυτό ορίζει η Νομοθεσία.

 

Το πώς θα βρει τον τρόπο ο ιδιοκτήτης να επιβάλλει τα μέτρα ασφάλειας δεν είναι σκοτούρα του ΤΑ.Ο ΤΑ απλά τον ενημερώνει εγγράφως και τον συμβουλεύει κατάλληλα για προλήψεις επαγγελματικού κινδύνου.Ο ΤΑ δεν είναι Δικαστής,ούτε Δικηγόρος,ούτε

.Είναι ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ.

 

Όσο για το ΙΚΑ,δεν καταλαβαίνω τί εννοείς και πώς σχετίζεται με το θέμα.Και να πάνε ΤΙ ΕΓΙΝΕ????They will fart one fence of balls......:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

άρα στα ίδια καταλήγουμε, επί της ουσίας τίποτα δε μπορούμε να κάνουμε για να επιβληθούν τα μέτρα ασφαλείας

 

θα σου πω ποιο έιναι το θέμα με το ΙΚΑ

εγώ προσλαβάνω συνεργείο για να κάνει την Α δουλειά

για αυτή τη δουλειά υπάρχουν Β μεροκάματα ΙΚΑ που περιλαμβάνονται στην τιμή

 

τώρα το συνεργείο συνηθως βάζει τα Β μεροκάματα, όμως τη δουλειά μπορεί να την κάνουν πχ και ανασφάλιστοι (που να ξέρω στ'αλήθεια ποιός είναι τι)

 

άμα λοιπόν διώξω το συνργείο πάει στο ΙΚΑ και αρχίζουμε τα όργανα για το ποιός είναι ελέφαντας

διαδικασία την οποία θέλω να αποφύγω

δηλ αυτοί ισχυρίζονται πως δεν είναι συνεργείο αλλά πάνε με μεροκάματο και δεν τους τα έχω πληρώσει όλα

φυσικά αν ήταν με μεροκάματο τα πράγματα θα ήταν απλά, όποιος δε μου αρέσει στη φάτσα την άλλη μέρα πάει σπίτι του, στο συνεργείο όμως αυτό δε γίνεται

 

οπότε ουσιατικά το μόνο που μπορώ να κάνω είναι φωνές, ευχέλαιο και να παρακαλώ να ξεκουμπιστούν μια ώρα αρχιτερα χωρίς να σπάσουν κανένα κεφάλι

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις αντιμετωπίσει ΤΕΛΕΙΩΣ λάθος το θέμα.

 

Ξεκινάμε:

 

1.ΚΑΝΕΙΣ ανασφάλιστος σε εργασία εργατοτεχνίτη,ειδάλλως ότι λέμε εδώ μέσα είναι από τα θεμέλιά του ΑΚΥΡΟ.Δηλαδή,όσα μέτρα και να πάρεις,ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΜΕ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ.

 

2.Έλεγχος ασφάλειας ΠΡΙΝ τις εργασίες για το προσωπικό.Τους λες ότι αν θέλουν μεροκάματο,να σου φέρουν μια κατάσταση ενσήμων ο καθένας και την ταυτότητά τους-διαβατήριο ώστε να βεβαιώσεις το όνομα.

 

3.Τί είδους συμφωνητικά έχεις κάνει?Είσαι εσύ ο ''εργολάβος'' ή είσαι μηχανικός που εκτελεί αυτεπιστασία?Αν είσαι το δεύτερο,τότε καλά σου λένε,μεροκάματο είναι οι άνθρωποι.Αν το πρώτο,τότε στα ένσημα μπαίνει ΚΑΙ φπα σε ένα τιμολόγιο που κόβει ο εργολάβος,και από κει κ πέρα είναι υποχρέωσή του να κολλήσει αυτός τα ένσημα,αρκεί να έχει δηλωθεί στο ΙΚΑ ως εργολάβος στο έργο.Αυτός ο τρόπος είναι κοστοβόρος βέβαια σε σχέση με τον δεύτερο.

 

4.Αν τους δίνεις ένσημα στο χέρι,τότε είσαι χαμένη στην άβυσσο.Εϊναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με το να μην τους έδινες καθόλου ένσημα.Τα ένσημα ΔΕΝ μπορούν να τα κολλήσουν μόνοι τους,πρέπει να τους τα κολλήσει ο εργοδότης.Άρα ένσημα στο χέρι=1.μαύρο χρήμα/φοροδιαφυγή και 2.εισφοροδιαφυγή.

 

5.Όποιος εργάτης δεν υπογράφει την ημερήσια κατάσταση προσωπικού,θεωρείται ΑΠΩΝ.

 

myri,αν θέλεις να είσαι εντάξει κ να μη σε ακουμπάει ούτε ο Θεός,ακολούθα τις συμβουλές και επίσης ρώτα ό,τι άλλο σε απασχολεί.Μέχρι στιγμής σκέφτεσαι ΛΑΘΟΣ.ΕΣΥ πρέπει να είσαι αυτή που θα ξεκαθαρίσει τις καταστάσεις.Με τη φωνή δεν θα βγάλεις απολύτως Τ=Ι=Π=Ο=Τ=Α.Πάρε με τηλ για περεταίρω διευκρινήσεις.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1000 μερσι

τώρα που σε βρήκα καλό θα σου κάνω και άλλες ερωτήσεις :)

Αν το πρώτο,τότε στα ένσημα μπαίνει ΚΑΙ φπα σε ένα τιμολόγιο που κόβει ο εργολάβος,και από κει κ πέρα είναι υποχρέωσή του να κολλήσει αυτός τα ένσημα,αρκεί να έχει δηλωθεί στο ΙΚΑ ως εργολάβος στο έργο.Αυτός ο τρόπος είναι κοστοβόρος βέβαια σε σχέση με τον δεύτερο.

αν είμαι εγώ ο "εργολάβος" εφόσον προσλαμβάνω "υπεργολάβο" μπορώ να του μεταθέσω την ευθύνη για τα ένσημα;

 

Το τιμολόγιο στο οποίο αναφέρεσαι γράφει αναλυτικά πχ τις εργασίες και σε 1 γραμμη ενσημα μπογιατζίδων Α+ΦΠΑ, ενσημα για τοποθέτηση πλακιδίων Β+ΦΠΑ;;;

 

Τα ένησμα αυτά αναφέρονται στα ελάχιστα που απαιτεί το ΙΚΑ;

διαφορετικά έχω το προβλημα πως ο πελάτης εικάζει το εργολαβικο κέρδος που δεν είναι δουλειά του να το ξέρει

Link to comment
Share on other sites

Zavi, μολονότι τα λες ΑΠΟΛΥΤΩΣ σωστά, να σημειώσω ότι είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να πας κόντρα στον τρόπο που δουλεύει η "πιάτσα". Όποιος παίζει τον ρόλο του "εργοδότη σίγουρα τελευταία επαναλαμβάνει συχνά τον παρακάτω διάλογο:

 

- αφεντικό, εμένα τα ένσημα δώσ' τα μου στο χέρι...

- γιατί; δεν θες σύνταξη εσύ;

- εεε, αφεντικό, τι να κάνουμε, βγήκα ταμείο!

 

Συχνά είναι απολύτως αδύνατον να είσαι νόμιμος...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάμε για ένσημα,μιλάμε για πραγματικά ένσημα,όχι για τα ελάχιστα του ΙΚΑ.

 

Αν έρθουν 10 μεροκάματα στην οικοδομή,τότε πρέπει να κολληθούν 10 ένσημα.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ:Οικονομικό λάθος!!!!10 ένσημα δεν πληρώνονται εξ' ολοκλήρου από τον ιδιοκτήτη,υπαρχει συνεισφορά 19,45% του ίδιου του ασφαλισμένου,η οποία πρέπει να παρακρατηθεί από το μεροκάματό του.Κ επειδή κανείς εργάτης δεν πρόκειται να το δεχθεί αυτό,απλά του κολλάς λιγότερα ένσημα επειδή αρνείται να δώσει τη συνεισφορά του.Επίσης,15,284% είναι υποχρέωση του ίδιου του ΙΚΑ να τα δώσει,οπότε χονδρικά κολλάς 2 ένσημα για κάθε 3 ημέρες εργασίας,αν θες να είσαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ εντάξει.

 

Αν είσαι εσύ στο ΙΚΑ ο εργολάβος,τότε δεν απαλάσσεσαι της υποχρέωσης να κολλήσεις ένσημα στο προσωπικό του υπεργολάβου.Αν πας κ τον δηλώσεις αυτόν εργολάβο,τότε κατά την εφορεία δεν έχεις εσύ δικαίωμα να κόψεις τιμολόγιο!!!!:lol:

 

Λύση του προβλήματος:δεν τον δηλώνεις εργολαβο στο ΙΚΑ,απλά ασφαλίζεις εσύ το προσωπικό του,συντάσσοντας ένα ιδιωτικό συμφωνητικό.

 

Τέλος,στο τιμολόγιο θα προσθέτεις μια γραμμή ως ''ασφαλιστικές εισφορές προσωπικού''.

 

Αυτά

 

s' il vous plait να δω τη φήμη μου να ανεβαίνει!!!:lol:

 

Φιλιά

 

@AlexisPap:

 

Φίλε,εγώ με ανασφάλιστους δεν δουλεύω.Αν του ανοίξει η μύτη του Πακιστανού,αυτόματα θα μεταμορφωθεί σε Σουηδό στην αποζημίωση........ούτε η ασφαλιστική σε καλύπτει,ούτε η καλή καρδιά του δικαστή,ούτε ο Κούγιας,ούτε ο Θεός ο ίδιος..........

 

Επίσης,ταμείο δεν σημαίνει ότι είναι ανασφάλιστος,ίσα ίσα το αντίθετο σημαίνει,ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΕΡΓΑΤΗΣ!!!!!:lol:Αρκεί να του κολλήσεις κανονικά τα ένσημά του και αρκεί να μην ήσουν εσύ πάλι ο τελευταίος του εργοδότης πριν το ταμείο(θέλει κ δήλωση επαναπρόσληψης σε αυτή την περίπτωση)!!:lol:Μην ανησυχείς,σε αυτά ο ΟΑΕΔ έχει μηχανογράφηση,στα άλλα δεν έχει!:lol:

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.