Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τρόποι δήλωσης στο ΙΚΑ εστεγασμένων και μη εστεγασμένων συνεργείων


myri

Recommended Posts

ειδικά στις ανακαινίσεις το ΦΠΑ δε με νοιάζει

διότι ο πελάτης είναι επαγγελματίας και το ΦΠΑ εκπίπτει

 

θέλω καταρχάς να καταλάβω τη διαδικασία (διότι το αρμόδο ΙΚΑ δεν ξερει τι του γίνεται)

και να γίνεται σωστά ώστε ούτε εγώ να είμαι εκτεθιμένη ούτε ο πελάτης στον οποιονδήποτε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στεγασμένα θεωρούνται τα επαγγέλματα που έχουν κατάστημα και το προιόν που τοποθετούν στην οικοδομή είναι κατεργασμένο από τους ίδιους .

 

Δηλαδή γυψαδόροι , ξυλουργοί αλουμινάδες , σιδεράδες , μαρμαράδες που αγοράζουν οι ίδιοι και κόβουν τα μάρμαρα και όχι απλοί τοποθετητές που τότε όπως οι πλακάδες και οι πατωματζήδες βάζουν ένσημα ΙΚΑ .

 

Οσοι είναι στεγασμένα συνεργεία οι ίδιοι ασφαλίζονται στον ΟΑΕΕ και το προσωπικό τους το ασφαλίζουν αυτοί στο ΙΚΑ όχι όμως σαν οικοδόμους .

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

[/offtopic]

 

Επειδή αυτά που αναφέρονται είναι πολύ ενδιαφέρονται και αφορούν μεγάλο εύρος μηχανικών, προτείνω στους διαχειριστές την μεταφορά τους σε ξεχωριστό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

BAS,ωραίος,thanx φίλε!Ήξερα ποιά είναι έτσι κ ποιά αλλιώς,αλλά δεν ήξερα το λόγο!!:lol:

 

Πώς μας έχουν κάνει έτσι!!!!

 

myri,τελικά κάντο όπως σε φωτίσει ο θεός ,ωρέ μάτια όμορφα ωρέ!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω μόνο πως αν τους κολλάς 2/3 ή 4/5 ένσημα, σε περίπτωση καταγγελίας δεν είσαι καλυμμένος.

Δηλαδή αν έχουν δουλέψει 10ΗΜ πρέπει να κολληθούν στο ΙΚΑ 10 ένσημα

Αν κολληθούν 8 ένσημα, έχεις πρόβλημα, εισφοροδιαφυγή.

Ο μόνο σωστός τρόπος είναι η πληρωμή των 10 ενσήμων στο ΙΚΑ και η παρακράτηση του 19.45% των ενσήμων από την πληρωμή του.

 

υ.γ. Και εγώ αυτό κάνω (4/5) και ευτυχώς δεν την έχω πατήσει, αλλά πρόσφατα την πάτησε συνάδελφος. (ευτυχώς μέχρι στιγμής μαθαίνω από τα λάθη των άλλων)

Link to comment
Share on other sites

Ναι,εισφοροδιαφυγή,αλλά πες στο μεροκάματο των 50 ευρώ ότι από αύριο θα παίρνει 40 για να πληρώνεις 10 στα 10 ένσημα......να δεις πόσες ώρες θα δουλέψει..........εγώ μέχρι το διάλειμμα τον κόβω!!!:lol:

 

Και στο μεροκάματο των 40 ευρώ,ότι από αύριο θα παίρνει 32!!!!

 

Όσο για το ότι την έχω πατήσει,την έπαθα σαν ψάρι με μπετατζή που του κόλλησα 5 στα 6 διότι δεν εφάρμοζα τότε παρουσιολόγιο ρε π@#$στη μου.......:cry::cry:Κοντεύω να σκάσω τώρα που το θυμήθηκα με αυτή την κουβέντα.......

 

Το καταπληκτικό είναι ότι μου' ρχονται ΞΕΜΠΑΡΚΟΙ επειδή έχω ανοικτό έργο,με τα ένσημα στο κόκκινο βέβαια,και μου κάνουν πρόταση να μου δίνουν 10 ευρώ να τους κολλήσω ένσημα!!!Και μόλις τους λέω ή ολόκληρο το ένσημο ή take three,νευριάζουν κιόλας!!!!

 

Συμπέρασμα:το ΙΚΑ κάνει κακό στην Υγεία!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Το καταπληκτικό είναι ότι μου' ρχονται ΞΕΜΠΑΡΚΟΙ επειδή έχω ανοικτό έργο,με τα ένσημα στο κόκκινο βέβαια,και μου κάνουν πρόταση να μου δίνουν 10 ευρώ να τους κολλήσω ένσημα!!!Και μόλις τους λέω ή ολόκληρο το ένσημο ή take three,νευριάζουν κιόλας!!!!

 

Eχει ο καιρός γυρίσματα βλέπεις .

 

Τώρα τυπικά ο Erling έχει δίκιο , αλλά το θέμα είναι ότι δεν τους πληρώνεις εσύ αλλά ο υπεργολάβος .

 

Αρα τυπικά πρέπει να τα κρατάμε από τον υπεργολάβο .

Ακόμα καλύτερα θα ήταν να αυτασφαλίζονται οι οικοδόμοι μιά και ουσιαστικά είναι ελεύθεροι επαγγελματίες , αφού δεν υπογράφουν σύμβαση έργου .

 

Θα πούν βέβαια οι εργατοπατέρες ότι έτσι θα φαλιρίσει το ΙΚΑ .

Ναί , είδαμε και την προκοπή του με το ισχύον σύστημα .

Link to comment
Share on other sites

Εξ όσων γνωρίζω, η τυπική διαδικασία προβλέπει τα εξής:

- Για το ΙΚΑ η ευθύνη της ασφαλιστικής εισφοράς (εργοδότη + ασφαλισμένου) βαρύνει τον Κύριο του έργου (εκτός αν υπάρχει σύμβαση τύπου εργολαβικό προσύμφωνο κλπ...).

- Η ευθύνη της μισθοδοσίας βαρύνει τον εργολάβο / υπεργολάβο.

 

Τα συμφωνητικά συντάσσονται με βάση την αξία της εργολαβίας / υπεργολαβίας, μείον τις ασφαλιστικές δαπάνες. Ένα ξεχωριστό άρθρο της σύμβασης υπενθυμίζει ότι ο εργοδότης πλέον της αξίας της εργολαβίας + ΦΠΑ βαρύνεται και με ασφαλιστική δαπάνη, και ρυθμίζει το θέμα ως εξής: Αναθέτει στον εργολάβο / υπεργολάβο κάθε ευθύνη για το προσωπικό και την μισθοδοσία του, καθώς επίσης και την ευθύνη για την παράδοση στον κύριο του έργου ενυπόγραφης κατάστασης ημερομισθίων. Τέλος προκαθορίζει το ύψος των ασφαλιστικών εισφορών με ρήτρα συμψηφισμού της όποιας διαφοράς με την αξία της εργολαβίας.

Ο κύριος του έργου πληρώνει αξία εργολαβίας + ΦΠΑ + συνολικές ασφαλιστικές εισφορές = προκαθορισμένο ποσό

Ο εργολάβος πληρώνει μισθό - ασφαλιστική εισφορά ασφαλισμένου - 3% και αποδίδει το 3% με τις περιοδικές δηλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

1).Σε αλλαγή χρήσης με αναλυτικό προϋπολογισμό συντάσουμε πίνακα 3 για το ΙΚΑ;

2).Στον αναλυτικό και κατα συνέπεια στον πίνακα 3 υπάρχουν εργασίες που εκτελούνται από στεγασμένα και μή στεγασμένα επαγγέλματα.

Στον πίνακα 3 βάζουμε μόνο τα στεγασμένα; Και τι γίνεται για τα υπόλοιπα; Χρειάζεται να τα δηλώσω και αυτά με κάποιο τρόπο στο ΙΚΑ;

3).Που θα βρώ μία λίστα για το ποιά είναι συγκεκριμένα τα μή στεγασμένα επαγγέλματα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά τους εκλεκτούς συναδέλφους.

 

EDIT: Σχετικά με το πρώτο ερώτημα μου:

1)Αποφ-Φ21/405/02 (ΦΕΚ-418/Β/5-4-02)

 

Στον πίνακα 3 περιλαμβάνονται:

Οι συντελεστές, με τους οποίους υπολογίζονται οι ημέρες εργασίας για την κατασκευή της κάθε μονάδας (τετραγωνικό μέτρο, κυβικό μέτρο, μέτρο μήκους κλπ) οικοδομικών εργασιών, που εκτελούνται σε προϋπάρχοντα έργα (επισκευές, διαρρυθμίσεις, αλλαγή χρήσης).

Οι συντελεστές του πίνακα αυτού εφαρμόζονται μόνο στις περιπτώσεις που δεν είναι εφικτός ο υπολογισμός με βάση τις επιφάνειες του κτιρίου, δηλαδή με τους συντελεστές των πινάκων 1 ή 2.

Ο έλεγχος των ελάχιστων εισφορών που αντιστοιχούν στις κατά τα ανωτέρω υπολογιζόμενες ημέρες εργασίας διενεργείται ανακεφαλαιωτικά μετά την πλήρη αποπεράτωση όλων των εργασιών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.