Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρόποι δήλωσης στο ΙΚΑ εστεγασμένων και μη εστεγασμένων συνεργείων


Recommended Posts

Πέρα από τις σωστές συμβουλές του Ζάβι προσέξτε σε περίπτωση τιμολογίων από εργολάβο οικοδόμο να του έχετε κολλήσει και αυτού ένσημα στην οικοδομή είτε δούλευε είτε όχι .

 

Τα ένσημα που κόβετε σαν συμμετοχή εργαζομένου είναι 19,45 % όπως λέει και ο Ζάβι δηλαδή 1 στά 5 και όχι 1 στα 6 που λένε οι εργολάβοι .

Αυτό ήταν παλιά που η συμμετοχή τους ήταν στο 16 % .

 

Η λύση στα θέματα ασφάλειας λέγεται "ναυτικό φυλλάδιο" .

Δηλαδή ένα φυλλάδιο που πιστοποιεί τα στοιχεία και το εργασιακό παρελθόν κάθε εργαζόμενου και προδιαγράφει το μέλλον του .

 

Σε αυτό σημειώνονται και οι παρατηρήσεις του καπετάνιου , δηλαδή στην περίπτωση μας του επιβλέποντα .

 

Αυτό είναι το κύριο το οποίο θα πρέπει να πετύχει το ΤΕΕ και τώρα σε περίοδο κρίσης , είναι πιό εύκολο να το κάνει .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δηλαδή 1 στά 5 και όχι 1 στα 6 που λένε οι εργολάβοι .

 

BAS άκυρο φίλε,την πάτησα κ εγώ έτσι..........:cry::cry:

 

Εϊσαι υποχρεωμένος 2 στα 3,όχι 4 στα 5 που θέλουν να στην φορέσουν οι βρωμο@#$%στες......Είναι δηλαδή 4 στα 6.

 

Τα υπόλοιπα πέραν του 19,45% είναι του ίδιου του ΙΚΑ............

 

άει σιχτίρ,με κάνατε κ θυμήθηκα γκάφα πάλι.........:lol:

Link to comment
Share on other sites

- αφεντικό, εμένα τα ένσημα δώσ' τα μου στο χέρι...

αυτό είναι το πιο ευκολο, δεν του τα δίνεις και ας χτυπιέται!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ:Οικονομικό λάθος!!!!10 ένσημα δεν πληρώνονται εξ' ολοκλήρου από τον ιδιοκτήτη,υπαρχει συνεισφορά 19,45% του ίδιου του ασφαλισμένου,η οποία πρέπει να παρακρατηθεί από το μεροκάματό του.Κ επειδή κανείς εργάτης δεν πρόκειται να το δεχθεί αυτό,απλά του κολλάς λιγότερα ένσημα επειδή αρνείται να δώσει τη συνεισφορά του.Επίσης,15,284% είναι υποχρέωση του ίδιου του ΙΚΑ να τα δώσει,οπότε χονδρικά κολλάς 2 ένσημα για κάθε 3 ημέρες εργασίας,αν θες να είσαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ εντάξει.

μερσι, κάτι σκάμπαζα από αυτό

 

Αν είσαι εσύ στο ΙΚΑ ο εργολάβος,τότε δεν απαλάσσεσαι της υποχρέωσης να κολλήσεις ένσημα στο προσωπικό του υπεργολάβου.

Αν πας κ τον δηλώσεις αυτόν εργολάβο,τότε κατά την εφορεία δεν έχεις εσύ δικαίωμα να κόψεις τιμολόγιο!!!!:lol:

 

Λύση του προβλήματος:δεν τον δηλώνεις εργολαβο στο ΙΚΑ,απλά ασφαλίζεις εσύ το προσωπικό του,συντάσσοντας ένα ιδιωτικό συμφωνητικό..

δε γίνεται να δηλωθεί εργολάβος αφού έχω 15 υπεργολάβους :)

 

άμα πληρώσω εγώ τα ένσημα, πως θα βάλω για τις ίδιες εργασιες και έξοδο για υπεργολάβο;

 

κάτι έχω ακούσει (σε προσοφική ερώτηση στο ΙΚΑ) πως μπορώ να πάρω απαλλαγή λόγω του ότι το συνεργειο-υπεργολάβος έχει προσωπκό με μισθωτούς

γνωρίζει κανέις κάτι σχετικό

περιττό να πω πως παρότι το ΙΚΑ το πρότεινε , δεν ήξερε πως γίνεται

 

Τέλος,στο τιμολόγιο θα προσθέτεις μια γραμμή ως ''ασφαλιστικές εισφορές προσωπικού''.

σούπερ

Link to comment
Share on other sites

κάτι έχω ακούσει (σε προσοφική ερώτηση στο ΙΚΑ) πως μπορώ να πάρω απαλλαγή λόγω του ότι το συνεργειο-υπεργολάβος έχει προσωπκό με μισθωτούς

γνωρίζει κανέις κάτι σχετικό

περιττό να πω πως παρότι το ΙΚΑ το πρότεινε , δεν ήξερε πως γίνεται

 

μιλάς για στεγασμένα ή μη στεγασμένα επαγγέλματα????

 

Αν μιλάς για στεγασμένα,τότε ναι,ο υπεργολάβος πληρώνει το ΙΚΑ του προσωπικού του........

 

Αν μιλάς για μη στεγασμένα,τότε θα ασφαλίσεις εσύ το προσωπικό του υπεργολάβου.Και φυσικά μιλάμε πάντα για ιδιωτικό έργο,να μην μπλεκόμαστε.......

Link to comment
Share on other sites

Και για το ΙΚΑ ο υπεύθηνος για την απόδοση των ενσήμων είναι πάντα ο ΚτΕ.

 

ΜΟΝΟ για τα μη στεγασμένα.......για τα στεγασμένα είναι υπόχρεος ο εργολάβος.Check 100% sure.

 

Εξ' άλλου είναι ήδη μέσα στην τιμή του για τα στεγασμένα.....

 

Τώρα έτσι για να γελάσουμε:ΓΙΑΤΙ τα δάπεδα (πλακάδες-πατωματζήδες) θεωρούνται ΜΗ στεγασμένα?????:lol:

 

α ρε ξύλο που θέλετε οι εργατοπατέρες.........βρωμεροί νταβατζήδες ''προστάτες'' του μεροκάματου.....

Link to comment
Share on other sites

στο συγκεκριμένο μιλούσα για επαναχρωματισμό (εσωτερικό) κτιρίου

που το συζητάγαμε 2 ώρες και καταλήξαμε πως σε επαναχρωματισμό μπορεί να γίνει και με συνεργειο που έχει μισθωτούς

 

και για συνεργείο γυψοσανίδων που είναι εστεγασμένα

Link to comment
Share on other sites

Τα στεγασμένα ξέχνα τα,δεν ασχολείσαι εσύ με το ΙΚΑ τους.

 

Στους μπογιατζήδες τώρα (πιττόρους για να το λέω κ κερκυραϊκά),υπάρχει όντως θέμα.ΠΩΣ τους θεωρεί το ΙΚΑ μισθωτούς?Μήπως μιλάς για εταιρεία που τους έχεις αναθέσει τη δουλειά?

 

Αν ναι,τότε είναι ευθύνη της εταιρείας,απλά όταν θα καταθέσουν ΑΠΔ θα προσκομίσουν κ το υπεργολαβικό συμφωνητικό και θα κολλήσουν στο δικό σου ΑΜΟΕ.Αν δε μιλάς για εταιρεία,τότε το ΙΚΑ κάνει λάθος-κατά τη γνώμη μου-,γι' αυτό και δεν μπορεί να σου δώσει απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Τα στεγασμένα ξέχνα τα,δεν ασχολείσαι εσύ με το ΙΚΑ τους.

ωραία, ένας λιγότερος

 

Στους μπογιατζήδες τώρα (πιττόρους για να το λέω κ κερκυραϊκά),υπάρχει όντως θέμα.ΠΩΣ τους θεωρεί το ΙΚΑ μισθωτούς?Μήπως μιλάς για εταιρεία που τους έχεις αναθέσει τη δουλειά?.

Είμαι εγώ "εργολάβος" ανακαίνισης προσλαμβάνω "υπεργολάβο" για επαναχρωματισμό

ο υπεργολάβος κόβει απόδειξη για εργασία και υλικά

 

να γράψω στο συμφωνητικό πως έχει έμμισθο προσωπικό;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εγώ "εργολάβος" ανακαίνισης προσλαμβάνω "υπεργολάβο" για επαναχρωματισμό

ο υπεργολάβος κόβει απόδειξη για εργασία και υλικά

 

να γράψω στο συμφωνητικό πως έχει έμμισθο προσωπικό;

 

Κατά τη γνώμη μου όχι,μην το γράψεις.Το προσωπικό θα το ασφαλίσεις εσύ,ειδάλλως θα φας στη μάπα το ΦΠΑ του ΙΚΑ τους,το οποίο βέβαια εσένα σου εκπίπτει από το συνολικό ΦΠΑ που θα σου δώσει ο πελάτης,αλλά εν πάσει περιπτώσει μην το μπλέκεις το θέμα.Επίσης,από τη στιγμή που θα κολλήσεις ένσημα,κανείς δεν πρόκειται να το ψάξει τόσο πολύ από το ΙΚΑ.Οπότε κόλλα τα εσύ κ τελείωνε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.