Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τρόποι δήλωσης στο ΙΚΑ εστεγασμένων και μη εστεγασμένων συνεργείων


myri

Recommended Posts

Thanks,Manolis gon

 

Ο πίνακας 2 όμως υπολογίζει τα ημερομίσθια με βάση τα μ2 του κτηρίου κάτι που στην περίπτωσή μου δεν εφαρμόζεται αφού θέλω να βγάλω άδεια χρωματισμού όψεων.

 

(Μόλις με πρόλαβε ο terry)

 

Τελικά πήγα στο ΙΚΑ και μου είπαν να βάλω μόνο τα ένσημα των μπογιατζήδων και τίποτα άλλο.

Είπαν ότι ο πίνακας 2 είναι για νέες κατασκευές και τον αφήνω κενό.

Οι σκαλωσιές αφού είναι στεγασμένο επάγγελμα ασφαλίζονται με άλλο τρόπο και εγώ δεν αναφέρω τίποτα και πουθενά για αυτό.

Τέλος υποστήριξε ότι η κατηγορία 14 του πίνακα 3 δεν είναι για αυτές τις εργασίες αλλά δεν το πολυκατάλαβα.

 

Λίγο άσχετο αλλά χαίρομαι όταν βλέπω να απλοποιούνται οι διαδικασίες. Η νέα γενιά πιστεύω ότι θα βελτιώσει την κατάσταση στη χώρα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν το ήξερα ότι ο πίνακας 2 αναφέρεται σε νέες κατασκευές αν και τον έχω χρησιμοποιήσει μόνο σε νέες.Δεν το είχα πάρει χαμπάρι.Ωραία πάντως κατέληξε το θέμα σου.Μπράβο τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Για εξηγηστε μου τωρα και εμενα που δεν κατεβαζει η "γκλαβα" μου!!!

Εστω οτι θελω να βαψω εξωτερικα την μονοκατοικια μου και να κατασκευασω μια στεγη απο πανω(κεραμιδια-ξυλεια-λουκια κλπ).

Βρισκω μπογιατζη και μαστορα για την στεγη.

Κανονιζω και τιμη- μπογιατζης Α τιμη (με ΦΠΑ θα μου δωσει αποδειξη παροχης) και ο στεγας Β τιμη (με φπα και αποδειξη).

Τα υλικα στο βαψιμο συμπεριλαμβανονται στην Α τιμη.

Ενω στη στεγη τα υλικα ειναι δικα μου. Ο στεγας θα πληρωθει Β μονο για την εργασια του.

Ποια η διαδικασια για να ειμαι νομιμος καθ ολα, οσον αφορα τις ασφαλιστικες εισφορες?

σημειωση: Ο ιδιοκτητης του σπιτιου εκανε ιδιωτ.συμφωνητικο μαζι μου για ολη την εργασια, με ενα ποσο Γ.

Link to comment
Share on other sites

1. Με πίνακα 2 (αναλυτικός) κάνεις αναγγελία στο ΙΚΑ (στο όνομα του ιδιοκτήτη εννοείται) για τις δύο αυτές εργασίες

2. Τα ένσημα (=ημερομίσθια)

του μπογιατζή θα μπουν κανονικά

3. Τα ένσημα του στεγά ομοίως, εκτός κι αν είναι "στεγασμένος" οπότε θα προσκομίσεις στο ΙΚΑ τις σχετικές βεβαιώσεις (ΤΕΒΕ) και το τιμολόγιο που θα σου κόψει όπου θα αναγράφονται τα μ² στέγης που έχεις δηλώσει στον παραπάνω πίνακα, για να αφαιρεθούν τα συγκεκριμένα ημ/σθια. Εννοείται ότι το τιμολόγιο θα κοπεί στο όνομα του ιδιοκτήτη

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Στον Πινακα 3 μπαινουν οι αναλυτικες εργασιες.

Δεν εχει καμια σχεση το ΙΚΑ με τις συμφωνηθεισες αμοιβες και τα κοστη υλικων.

 

Φυσικα θες και Ο.Α.

Link to comment
Share on other sites

Οκ με πινακα 3.

1.κανω αναγγελια στο ΙΚΑ για τις εργασιες

2.βαζω ημερομισθια που θα βγουν απο το συστημα στους μπογιατζη-στεγα

3. Τους πληρωνω και κοβουν σε μενα τιμολογιο παροχης.(tetris γιατι το τιμολόγιο να κοπεί στο όνομα του ιδιοκτήτη?)

4. Eγω κοβω παροχη υπηρεσιων στον ιδιοκτητη με ολο το ποσο (αμοιβη μου + αμοιβη μπογιατζη-στεγα+μεροκαματα του ΙΚΑ)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Σε παλιά οικοδομή με άδεια μικρής κλίμακας θα γίνει καθαίρεση επιχρισμάτων, νέα επιχρίσματα και βαφή στα στηθαία του εξώστη.

Θα πρέπει να συναταχθεί πίνακας 3 με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Διάβασα παραπάνω ότι το επάγγελμα του μπογιατζή θεωρείται στεγασμένο ή δεν κατάλαβα κάτι καλά;

Edited by Skeptikos
Link to comment
Share on other sites

Σκελετός, τοιχοποιίες, επιχρίσματα, δάπεδα και χρωματισμοί είναι εργασίες που αφορούν τα λεγόμενα μη εστεγασμένα επαγγέλματα και θέλουν ένσημα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.