Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω  έντυπη οικοδομική άδεια σε ισχύ που βγήκε με ΓΟΚ , σε γηπεδο εκτός σχεδίου  που δεν έχει γίνει καμία εργασία και σήμερα το γηπεδο είναι μη οικοδομήσιμο αφού δεν έχει το απαραίτητο εμβαδόν .


Θέλω να κάνω ριζική αναθεώρηση σε όλες τις μελέτες με ΝΟΚ 

Μπορω να επιλέξω να κάνω αναθεώρηση είτε με ΝΟΚ είτε με ΓΟΚ  ή μόνο με ΓΟΚ ;

Γνωρίζω ότι δεν πρέπει να υπερβώ τη δόμηση και τον όγκο της προηγούμενης έντυπης .

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 494
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

On 20/2/2024 at 5:14 ΜΜ, ppanag said:

@Despina_Ath δείτε προσεχτικά την άδεια που θέλετε να αναθεωρήσετε: Μήπως έχει μεταγενέστερες πράξεις??? 

Αν ναι, τότε θα πρέπει να κάνετε την αίτηση αναθεώρησης στη τελευταία μεταγενέστερη.

 

On 21/2/2024 at 9:42 ΠΜ, Gousgounis said:

Είναι αυτό που γράφει ο συνάδερφος ppanag.

Πρέπει να πείτε τον προηγούμενο μηχανικό να σας δώσει τo ΑΑ αίτησης του μεταγενέστερου ελέγχου φορολογικών και σε εκείνη την πράξη να κάνετε την αναθεώρηση.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Όντως πήρα τον Α/Α αίτησης του μεταγενέστερου ελέγχου των φορολογικών και μου εμφανίστηκαν οι επιλογές της αναθεώρησης. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, έχω στα χέρια την ΒΟΔ που έχει εκδωσει η ΥΔΟΜ για αναθέωρηση Εντυπης άδεια που είναι σε ισχυ. Η αναθεώρηση αφορά στα πάντα όλα: κύριος του έργου, επιβλέποντες, μελέτες κτλ

Στην τελευταία σελίδα λοιπόν της ΒΟΔ στις εγκρίσεις είναι τσεκαρισμένος ο έλεγχος ΣΥΠΟΘΑ 

image.thumb.png.6ed31903e8c0c281e0c0e14664df1d58.png

 

προβλέπεται στις αναθεωρησεις? αν όχι σε ποοιες περιπτωσεις προβλέπεται. Πρωτου επικοινωνήσω μαζί τους προσπαθώ να βρω αν προβλέπεται από κάπου...

Link to comment
Share on other sites

Σε έντυπη άδεια σε ισχύ, με ΓΟΚ, μπορεί να γίνει αναθεώρηση, η οποία να περιλαμβάνει τις εντάξεις στον 4495 και να καταργεί την μελέτη αερίου, γιατί έχουν μπει αντλίες θερμότητας και να γίνει διαχωρισμός δύο ιδιοκτησιών ?

Μπορεί να γίνει με την διαδικασία χωρίς αύξηση κάλυψης, δόμησης και όγκου, αφού στον πίνακα του ΔΚ, θα αναφέρονται τα υφιστάμενα και τα τακτοποιημένα και ως νέα θα είναι μηδέν ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε έντυπη άδεια σε ισχύ έγινε τακτοποίηση για αθαιρεσίες που άλλαξαν το διάγραμμα κάλυψης. Τώρα πρέπει να γίνει και αναθεώρηση για να κλείσει η άδεια;

μήπως ξέρει κανείς να με βοηθήσει σας παρακαλώ; καίγομαι!! και η πολεοδομία - κλασσικά - δε σηκώνει τα τηλέφωνα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.