Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας


Elenus Rufus

Recommended Posts

Κατερίνα απάντησες μόνο σ' αυτό το ερώτημα 

 

Γιατί σε πολλές πολεοδομίες μου λένε συνέχεια ότι αν φαίνονται στις φωτογραφίες οι αλλαγές θα πρέπει να γίνει πρωτόκολλο αυθαιρέτου, να πληρωθεί το πρόστιμο και μετά να γίνει η αναθεώρηση κλπ....

 

Στα υπόλοιπα  ερωτήματα 

Η ερώτηση είναι η εξής:

Όταν πάμε στην πολεοδομία για αναθεώρηση άδειας δόμησης, πρέπει οι αλλαγές να είναι κατασκευασμένες ή πρέπει να  είναι μη υλοποιημένες?

 

Δηλαδή κατά την φάση ισχύος της Άδειας Δόμησης δεν μπορούμε να παρεκλίνουμε καθόλου και να κάνουμε την αναθέωρηση κατόπιν εορτής και όπωσδήποτε στα όρια ισχύος της Άδειας Δόμησης?

ισχύει ότι μετά την αλλαγή του τρόπου έκδοσης 

και επειδή πλέον οι μελέτες δεν ελέγχονται από την ΥΔΟΜ 

θα μπορούσαμε  να κάνουμε οποιεσδήποτε μεταβολές και

στο τέλος  να κάνουμε μια τελική αναθεώρηση

(υποβάλλοντας όποιες μελέτες τροπ/νται) και να τελειώνουμε

 

Έλα όμως που η νομοθεσία των Ε.Δ (περί αρχικού και ενδιάμεσου ελέγχου)

σε αναγκάζει να κάνεις αναθεώρηση λόγω

ή αρχικού  

ή ενδιαμέσου ελέγχου

και όχι μόνο ΜΙΑ και ΚΑΛΗ  λόγω τελικού!  

 

Κάτι πρέπει να αλλάξει σ' αυτό το θέμα του αρχικού και ενδιαμέσου ελέγχου

 

Βλέπω στη Διαύγεια αναρτήσεις αναθεωρήσεων  

π.χ με 5 σφραγίδες αναθεωρήσεων

αλλαγή ύψους θεμελίωσης ή τρόπου θεμελίωσης 

αλλαγή ανοιγμάτων

αλλαγή ύψους ισογείου

αλλαγή χρήσης τμήματος

αλλαγή συνολικού ύψους

αλλαγή διάταξης στέγης

κλπ κλπ

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 494
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω πως αυτό απαντάει συνολικά. Δεν μιλάω με βεβαιότητα, απλώς παραθέτω τη σκέψη μου. Ας το ξαναδούμε. Λέει:


"Πρόστιμο αυθαίρετης κατασκευής δεν επιβάλλεται σε περίπτωση

(1)αναθεώρησης άδειας δόμησης, που βρίσκεται σε ισχύ,

(2)εφόσον τηρείται το περίγραμμα της οικοδομής, ο συντελεστής δόμησης και ο συντελεστής όγκου."

 

Πρέπει να ισχύουν τα και 2 παραπάνω. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση έχω πρόστιμο.

Επομένως καταρχάς πρέπει να έχω άδεια σε ισχύ, ξεκάθαρο ως εδώ.

 

Αν αποφασίσω να κάνω πχ μια επιπλέον προσθήκη πρέπει πρώτα να κάνω αναθεώρηση και μετά να κάνω την προσθήκη.

Αν κάνω πρώτα την προσθήκη επιβάλλεται πρόστιμο και μετά μπορώ να κάνω αναθεώρηση (εφόσον σύννομο)

 

Αν θέλω να κάνω πχ άλλη εσωτερική διαρρύθμιση η κάτι τελος πάντων που δεν αντιβαίνει στο (2), δεν υπάρχει κανένα πρόστιμο οπότε μπορώ να κάνω αναθεώρηση είτε πριν είτε μετα το ίδιο κάνει.

Επίσης στο ΦΕΚ των ελεγκτών δόμησης υπάρχει αυτό το αντίστοιχο: "Εάν διαπιστωθούν παραβάσεις για τις οποίες τηρείται το περίγραμμα της οικοδομής, ο συντελεστής δόμησης και ο συντελεστής όγκου, τίθεται προθεσμία τεσσάρων (4) μηνών ώστε να πραγματοποιηθεί αναθεώρηση της άδειας δόμησης" οπότε θα μπορούσες ίσως να κάνεις μια αναθεώρηση στο τέλος.

 

 

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

 επειδή σε 4 μήνες δεν τελειώνει καμιά οικοδομή ώστε να κάνεις μια αναθεώρηση στο τέλος     

On 30/8/2017 at 7:44 ΜΜ, danaikaterina said:

Επίσης στο ΦΕΚ των ελεγκτών δόμησης υπάρχει αυτό το αντίστοιχο: "Εάν κατά τον α' ή β' έλεγχο του Ε.Δ διαπιστωθούν παραβάσεις για τις οποίες τηρείται το περίγραμμα της οικοδομής, ο συντελεστής δόμησης και ο συντελεστής όγκου, τότε οι ως άνω παραβάσεις μπορούν συνολικά να συμπεριλαμβάνονται στην  αναθεώρηση α.δ πριν τον τελικό έλεγχο   (πάντα εννοείται εντός της ισχύος οπότε και δεν χρειάζεται καμιά προθεσμία 4 μηνών κλπ)

 

ενώ με την διάταξη όπως ισχύει και

ενώ οι α.δ παρατάθηκαν  μέχρι π.χ και το 2020

απαιτείται σε κάθε αλλαγή (εντός ισχύος και εντός σ.δ-όγκου και περιγράμματος)  

και μια αναθεώρηση 

και μάλιστα επιβάλλεται και  η διακοπή των εργασιών

χωρίς να καταλαβαίνω τη λογική απ΄την στιγμή που

ο μηχανικός πλέον είναι υπεύθυνος για όλες τις μελέτες

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση:

Μπορεί ο Επιβλέπων Μηχανικός (διαφορετικός από τον μελετητή) να προχωρήσει σε αναθεώρηση της οικοδομικής άδειας λόγω αλλαγών στις στατικές μελέτες ή πρέπει να το κάνει ο αρχικός μελετητής??

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μπορεί, αφού η αναθεώρηση έχει αμοιβές !!! 

Αυτό που δεν μπορεί είναι η ενημέρωση φακέλου... νομίζω ...

Μισό λεπτό όμως.... Μήπως είσαι στην περίπτωση ενημέρωσης φακέλου ??? γιατί αναθεώρηση σημαίνει αλλαγή του διαγράμματος δόμησης και όχι στατικών μελετών

(άρθρο 42, Ν. 4495/2017)

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

-πιστοποιητικο ιδιοκτησίας (ή κτηματολογικο αποσπασμα -διαγραμμα αν υπάρχει κτηματολογιο)

-εισφορες- κρατησεις

-ολα τα δικαιολογητικα του Ν4030-Ν4495 για την αλλαγη του επιβλέποντα

-φωτογραφιες

- (ισως) αυτοψια της ΥΔΟΜ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω, σε ξενοδοχείο με 4 διαφορετικά κτίρια που βγήκε οικοδομική άδεια το 2014 και τώρα πάει για αναθεώρηση, υπάρχουν κάποιες αλλαγές σε στοιχεία του κελύφους (ανοίγματα κτλ).Πρέπει να υποβληθεί νέα Μ.Ε.Α. με τον νέο ΚΕΝΑΚ ή οποία θα αφορά όλο το κτίριο;

Με την οικεία πολεοδομία δεν έβγαλα άκρη δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω την εξής ιστορία:

Ο πελάτης μου όταν έχτιζε την κατοικία του το 2008 (υπό την επίβλεψη άλλου μηχανικού), μετά την πρώτη θεώρηση της άδειας ξεκίνησε παράλληλα να χτίζει και τα αυθαίρετα του. Έκλεισε το γκαραζ του το έκανε δωμάτια, 2 Η/Χ τους έκλεισε κι αυτούς, και έχτισε κι ένα υπόγειο 30τ.μ. Όλα αυτά δηλώνει ο πελάτης μου πως έγιναν υπό την επίβλεψη του προηγούμενου μηχανικού, προφανώς η άδεια δεν ολοκληρώθηκε ποτέ, μέχρι και σήμερα λειτουργεί με εργοταξιακό ρεύμα.

Γνωρίζοντας ότι έχει αυθαίρετα αποφάσισε να τα ρυθμίσει με τον καινούριο νόμο 4495 λόγω των εκπτώσεων, ερχόμενος σε εμένα έμαθε εν έτη 2018 ότι ο φάκελος της άδειας του δεν είχε ολοκληρωθεί ποτέ.

Και τώρα έρχομαι και ρωτάω πως λύνω το μπάχαλο αυτό; ο μηχανικός έχει ενημερωθεί από τον πελάτη μου για την αλλαγή και ότι θα το αναλάβει άλλος.

Ποιες είναι οι κινήσεις για να το λύσω και όλα να έρθουν στη νόμιμη κατάσταση τους; είναι η πρώτη αναθεώρηση άδειας μου και δεν είμαι σίγουρη σε συνδυασμό με τα αυθαίρετα τι πρέπει να γίνει και ποια σειρά να ακολουθήσω.

*Συγγνώμη για το κατεβατό, παρακαλώ όποιος μπορεί να με βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.