Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδική προσαύξηση ΤΣΜΕΔΕ


dimitriosb

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

φρεσκια ενημερωση,

 

μιλησα με γενικη γραμματεια κοινωνικων ασφαλισεων,

 

μου ειπαν πως η ειδικη προσαυξηση δεν εχει να κανει με την κυρια συνταξη, συνεχιζει να ισχυει κανονικα.

 

αυτη ειναι η απαντηση που δοθηκε απο το υπουργειο προς το ΤΕΕ σε επισημη ερωτηση του τελευταιου

 

και οταν ρωτησα αν αυτη η απαντηση εχει δοθει επισημα, μου απαντησαν πως ειναι στο σταδιο της τελικης υπογραφης για να ανακοινωθει και επισημα, ενδεχομενως την ερχομενη εβδομαδα.

 

κατα συνεπεια, ας ριχνουμε μια ματια στο http://www.tee.gr γστο κομματι των ενημερωσεων, για να δουμε τι θα παιχτει

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα σε ερώτησή μου σήμερα στο ΤΣΜΕΔΕ, μου απάντησαν πως θα συνεχίσει να ισχύει.

 

Πάντως προσωπικά το καλό που βλέπω να έχει ο νέος νόμος είναι η αναλογικότητα της σύνταξης με τις εισφορές που έχει πληρώσει κάποιος σε όλη την επαγγελματική του πορεία.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο. υπαρχει σωστοτερη σχεση μεταξυ αυτων των δυο.

 

 

ειδικοτερα για την ειδ. προσαυξηση , ειναι πολυ μεγαλη η ανταποδοτικοτητα του συγκεκριμενου κλαδου. παιρνεις παρα πολλα σε σχεση με αυτα που δινεις. Για αυτο και πιστευω πως καποια στιγμη θα μειωθει....η θα αυξηθουν οι αντιστοιχες εισφορες. και αυτο θα γινει οταν η αναλογιστικη μελετη του συγκεκριμενου κλαδου αρχισει να βαραει κοκκινο.

 

παντως, στο ΤΣΜΕΔΕ δεν θα πηγαινα να ρωταγα. αυτοι εκει δεν υπηρχε περιπτωση να σου απαντησουν κατι διαφορετικο.

 

η γραμματεια κοινωνικων ασφαλισεων και το ΤΕΕ ειναι πολυ πιο αξιοπιστες πηγες.

Link to comment
Share on other sites

 

ειδικοτερα για την ειδ. προσαυξηση , ειναι πολυ μεγαλη η ανταποδοτικοτητα του συγκεκριμενου κλαδου. παιρνεις παρα πολλα σε σχεση με αυτα που δινεις. Για αυτο και πιστευω πως καποια στιγμη θα μειωθει....η θα αυξηθουν οι αντιστοιχες εισφορες. και αυτο θα γινει οταν η αναλογιστικη μελετη του συγκεκριμενου κλαδου αρχισει να βαραει κοκκινο.

 

.

 

Αν διαβασεις σε προηγουμενα δελτια του ΤΕΕ, η Ενωση Συνταξιουχων ΤΣΜΕΔΕ ζητα να αυξηθουν οι εισφορες των εργαζομενων στην Ειδ. Προσαξηση , για τον λογο που αναφερεις.

Link to comment
Share on other sites

...

Δεν ξέρω εάν ακουστεί κλισέ, αλλά ευρέως κυκλοφορεί η άποψη ότι εξυπηρετεί τους ήδη συνταξιούχους του ΤΣΜΕΔΕ με τα 2000€ σύνταξη...

...

 

 

 

Αν διαβασεις σε προηγουμενα δελτια του ΤΕΕ, η Ενωση Συνταξιουχων ΤΣΜΕΔΕ ζητα να αυξηθουν οι εισφορες των εργαζομενων στην Ειδ. Προσαξηση , για τον λογο που αναφερεις.

 

Τι λεγαμε? Οι μηχανικοι της γενιας των παχιων αγελαδω (οπως εγραψε και ενας φίλος μου στη στηλη του ΕΔ του ΤΕ) τωρα θέλουν και παχιές συντάξεις, στους χαλεπους καιρους που ζουμε...

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε παιδια, μην ασχολειστε με την ενωση συνταξιουχων, μιλαμε για απιθανα ατομα, εδω ο προεδρος τους γραφει αρθρα και λεει πως αν δεν αυξηθουν 30% οι συνταξεις των μηχανικων θα γινει επανασταση. δεν παιζει προβλημα, το ταμειο εχει πολλα λεφτα στην ακρη και θα εχει ακομα περισσοτερα, αν σκεφτουμε οτι οι εισφορες θα συνεχιζουν να πληρωνονται οπως πληρωνονται μεχρι τωρα, ενω ταυτοχρονα η 13η και 14η συνταξη κοβονται...οποτε οι υπολοιπες 12 συνταξεις να ειναι τουλαχιστον σε ενα αξιοπρεπες επιπεδο, τουλαχιστον 1.500 ευρω και οχι 650 οπως ειναι του πρωην ΤΕΒΕ

Link to comment
Share on other sites

Την στιγμη που ΔΣ ΕΤΑΑ και ΔΣ ΤΣΜΕΔΕ εχουν αποφασισει αυξηση 20% των συνταξεων , λαμβανοντας υποψη ετησιο πλεονασματου ΤΣΜΕΔΕ 120.000.000 Ευρω , και δεν υπογραφει ο Υπ. Εργασιας, οπου εποπτευει τυπικα το ταμειο τι να πουμε???

Για να μην προκαλεσουμε τους αλλους συνταξιουχους , δεν υπογραφει? Στο ΤΕΒΕ πληρωναν παλια ελαχιστα...

Ειμαι υπερ της δυναμικης κινητοποιησης των Μηχανικων.

ΟΧΙ απεργια, αποκλεισμος στο υπ. Εργασιας.

Link to comment
Share on other sites

μη ξεχνας ομως φιλε μου πως αλλιως υπολογιζοταν η συνταξη για τους παλαιους ασφαλισμενους του ταμειου (επαιρνες συγκεκριμενο ποσο ειτε μισθωτος ειτε με μπλοκακι) και αλλιως για τους νεους (οι μισθωτοι πηγαιναν οπως αυτοι του ΙΚΑ)....κατα συνεπεια αυτη η 20% αυξηση εκρυβε πολλες σκοπιμοτητες απο πισω.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με την ειδική προσαύξηση. ΄Στο περιοδικό του ΤΕΕ τεύχος 2592 σχετικά με την ειδική προσαύξηση λέει ότι για να ισχύσει πρέπει να γίνει τροποποίηση στον νέο νόμο και συγκεκριμένα στο άρθρο 4 πρέπει να αναφέρεται η ρητα η διατήρηση της προσαύξησης σύμφωνα με Αλέξανδρο Ζυμπίδη. Στο νόμο δεν ειδα τίποτα τέτοιο. Στο περιοδικό 2594 αναφέρει ότι το άρθρο 4 αφορά στον υπολογισμό κύριας σύνταξης και όχι την ειδική προσαύξηση. Εισφορά Αλληλεγγύης Συνταξιούχων άρθρο 38 νέου ασφαλιστικού θεωρεί την ειδική προσαύξηση σαν κύρια σύνταξη.Ο νόμος 3518/2006 (ειδικής προσαύξησης) άρθρο 2 αναφέρεται η ειδική προσάυξηση σαν τμήμα της κυριας σύνταξης (σε αντίθεση με το περιοδικό). Ισχύει και για τους γιατρούς αυτό έχει κανείς πληροφόριση; Επίσης δεν αναφέρεται τι θα γίνει με το 2015, που το μνημόνιο προβλέπει πλήρες κατάργηση του ΕΤΑΑ ΤΣΜΔΕ, αφού θα γίνουν 3 κύρια ταμεία που σημαίνει όλα κοινά. Γνωρίζετε τίποτα παραπάνω από αυτά; Ας σημειωθεί ότι σύγουρα θα ακολουθήσουν κι άλλοι νόμοι σχετικά με εισφορές και ενοποιησεις ταμείων

Επίσης τι γίνεται με τις συνταξεις των ιατρων, νομικών.: Ακόμη για την διατήρηση της ιδοτητας τσμεδε, δεν θα πρεπει να ισχύει εφονσον ο Παπακωνσταντινου δεν εξαιρει κανεναν από το ΙΚΑ μετά το 2011. Ας σημειωθεί ότι οσο αφορά την υποχρεώση για την ειδική προσαύξηση υπάγονται κατά νόμο 3518/2006:

1. Υποχρεωτικά τα κάτωθι πρόσωπα:

α) Οι μέχρι 31.12.1992 ασφαλισμένοι του Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε..

β) Οι από 1.1.1993 και εφεξής ασφαλισμένοι του

Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε., εφόσον έχουν συμπληρώσει δεκαετή ασφά−

λιση στον κλάδο κύριας σύνταξης και το 35ο έτος της

ηλικίας τους.

γ) Οι τακτικοί υπάλληλοι του Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε., καθώς και

οι υπάλληλοι του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος

(Τ.Ε.Ε.).

2. Προαιρετικά ύστερα από αίτησή τους:

α) Οι μέχρι 31.12.1992 ασφαλισμένοι του Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.,

που κατά την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου ασφα−

λίζονται ή θα ασφαλισθούν μεταγενέστερα σε άλλο

φορέα κύριας ασφάλισης της ημεδαπής ή της αλλοδα−

πής ή στο Δημόσιο.

β) Οι από 1.1.1993 και εφεξής ασφαλισμένοι του

Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε., εφόσον δεν έχουν συμπληρώσει δεκαετή

ασφάλιση στον Κλάδο Κύριας Σύνταξης ή το 35ο έτος

της ηλικίας τους.

 

και φυσικά υποχρέωση έχουν στην ειδική προασύξηση έχουν οι όλοι παλιοι ασφαλισμενοι του ΤΣΜΕΔΕ {το επισημένω αυτό διότι είχα ένα παλιό πρόβλημα} και όχι γενικά οι παλιοι ασφαλισμένοι. Σε αυτο το θέμα έχω μιλήσει με τον Κον Μπέκο και συμφώνησε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.