Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπεύθυνη δήλωση εγκαταστάτη όταν δεν υπάρχει θεμελιακή γείωση


prasinos

Recommended Posts

Ναι το Φεκ για την Θεμελιακη γειωση το γνωριζω .. Για το οτι εγιναν υποχρεωτικες η μελετες απο 1-10-2010 για αυτο ρωτησα αν υπαρχει κατι ... γιατι στο ΦΕΚ Β/1222/5-9-2006 δεν το οριζει πουθενα αυτο ... ευχαριστω εκ των πρωτερων .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Μια και είμαι Πολιτκός Μηχανικός, και έτυχε να διαβάσω το Θέμα αυτό, θα επισημάνω τα ακόλουθα:

 

1) Βλέπετε τί ωραία είναι όταν ένας επαγγελματίας έχει ΕΥΘΥΝΕΣ; Όλοι πάντα τρέχουν να αποποιηθούν την οποιαδήποτε ευθύνη που μπορεί να τους επιδοθεί (και για εμάς ισχύει αυτό).

 

2) Απαγορεύεται η Άγνοια του Νόμου στην Ελλάδα. Δηλαδή ένας Εγκαταστάτης Ηλεκτρολόγος είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει τη νομοθεσία που διέπει την εργασία του. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει μελέτη ηλεκτρολογικής εγκατάστασης (π.χ. σε μικρές οικοδομές κλπ.) υπεύθυνος για την εγκατάσταση (χωρίς μελέτη, αλλά ενδεχομένως με μία μικρή πρόχειρη «μελέτη» επί του έργου ή επί του γραφείου του, με την οποία θα αποφασίσει τί καλώδια κλπ. θα τοποθετήσει) είναι ο Εγκαταστάτης Ηλεκτρολόγος.

 

3) Το ίδιο ισχύει και για μένα. Σε μία μικρή οικοδομή όπου δεν υπάρχει μελέτη-επίβλεψη ηλεκτρολογικών από κανέναν μηχανικό, δεν έχω καμία δουλειά να αναφέρω-γνωρίζω-επιβάλλω οτιδήποτε σχετικά με ηλεκτρολογική εγκατάσταση στον ιδιοκτήτη. Δεν εμπίπτει στις αρμοδιότητές μου, ούτε και θα ΠΛΗΡΩΘΩ για αυτό. Παρόλα αυτά, όταν ένας οποιοσδήποτε Νόμος του Κράτους λέει ότι ως Πολιτικός Μηχανικός θα πρέπει να ενημερώσω τον ιδιοκτήτη για την κατασκευή θεμελιακής γείωσης, είμαι υποχρεωμένος να τον γνωρίζω και να τον εφαρμόζω.

 

4) Βαρέθηκα να αντιμετωπίζω την παρακάτω κατάσταση από Ηλεκτρολόγους Εγκαταστάτες:

i) Από το 2006 είναι υποχρεωτική η θεμελιακή γείωση. Η Πολεοδομία με έχει ενημερώσει και εγώ πάντα ως ο Γενικός Επιβλέπων ενημερώνω με τη σειρά μου τους ιδιοκτήτες.

ii) O ιδιοκτήτητης μιλάει με Ηλεκτρολόγους Εγκαταστάτες πριν την ανέγερση και ζητάει προσοφορές για τα ηλεκτρολογικά.

iii) Oι Ηλεκτρολόγοι Εγκαταστάτες, προκειμένου να μειώσουν την προσφορά τους και να είναι ανταγωνιστικοί, απαντάνε στον ιδιοκτήτη ότι «δεν χρειάζεται θεμελιακή γείωση, εμείς πάντα βάζαμε δέλτα ή ράβδους (και κάτι τέτοια που δεν τα ξέρω), αυτά τα κάνουν για να βγάζουν λεφτά οι προμηθευτές, και τέλος Η ΔΕΗ ΔΕΝ ΖΗΤΑΕΙ ΘΕΜΕΛΙΑΚΗ ΓΕΙΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΡΕΥΜΑ». Όντως δεν ζητούσε θεμελιακή γείωση μέχρι το 2009 η ΔΕΗ στην περιοχή μου, και για αυτόν το λόγο, βέβαια, οι Εγκαταστάτες ανιτμετώπιζαν έτσι το θέμα της θεμ. γείωσης (και όχι φυσικά εκ του πονηρού).

iv) Κατόπιν τούτων, έρχεται ο ιδιοκτήτης και μου ανακοινώνει, συχνά με ειρωνικό ύφος, ότι «δεν πρόκειται να σκάσω ένα χιλιάρικο γ**τικα για θεμελιακή γείωση. Και η οικοδομή κατασκευάζεται χωρίς θεμελιακή γείωση.

v) Εδώ και έναν χρόνο, ξαφνικά η ΔΕΗ άρχισε να ζητάει θεμελιακή γείωση για να δώσει ρεύμα, και μάλιστα για οικοδομές από το 2006, λέγοντας ότι «ούτως ή άλλως ήταν υποχρεωτική από τη Νομοθεσία για τους Εγκαταστάτες», με αποτέλεσμα απίστευτες καταστάσεις όπως το να βάζει ο Εγκαταστάτης τον ιδιοκτήτη να σκάψει για να μπει εκ των υστέρων γείωση (ο ίδιος που τον έπεισε στην αρχή να μην βάλει), και άλλα τραγελαφικά... Συμπεριλαμβανομένων και των οικοδομών που συνέβησαν τα παραπάνω. Βγάλτε τώρα εσείς συμπέρασμα για το ποιος φέρει ευθύνη σε αυτήν την περίπτωση.

 

6) Οι περισσότεροι από τους Ηλεκτρολόγους Εγκαταστάτες «παλαιάς κοπής» ή εμπειρικούς που γνωρίζω, δυστυχώς δεν έχουν καμία απολύτως ιδέα για το HD, παρά εμμένουν στον παλιό καλό Κανονισμό, και δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ να το διαβάσουν-εφαρμόσουν. Όσο η ΔΕΗ δεν απαιτούσε θεμελιακή γείωση, θεωρούνταν «π@π@ριές για να βγάζουν κάποιοι λεφτά». Τώρα που τη ζητάει η ΔΕΗ, «χρειάζεται να κάνεις». Κανένας δεν είχε επίγνωση της υποχρέωσής του που προέκυπτε από τη νομοθεσία του 2006, και οι πράξεις τους καθορίζονταν από το αν η δουλειά τους θα γίνονταν αποδεκτή από τη ΔΕΗ. Και με τον τρόπο αυτό δυστυχώς παρασέρνουν και ιδιοκτήτες σε λανθασμένες επιλογές. Ορίστε τί θα πει υπευθυνότητα. Δυστυχώς έτσι έμαθαν.

 

7) Άποψή μου είναι ότι ΟΛΟΙ οι εμπλεκόμενοι στην οικοδομή θα πρέπει να είναι με κάποιον τρόπο Πιστοποιημένοι (όπως εγώ ως Μηχανικός και εσείς ως Ηλεκτρολόγοι Εγκαταστάτες). Και η Πιστοποίηση περνάει μέσα από την εκπαίδευση. Ένας από τους «παλιάς κοπής» ή εμπειρικός ηλεκτρολόγος στα βουνά και στα χωριά, πώς θα είναι συνεχώς ενήμερος για τις εξελίξεις στους Κανονισμούς, και πώς θα κάνει τους απαιτούμενους υπολογισμούς;

Link to comment
Share on other sites

Jimmy, ο ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης είχε ΕΥΘΥΝΕΣ και πριν την νομοθεσία περί θεμελιακής γείωσης. Δεν ήταν ΑΝΕΥΘΥΝΟΣ! Για αυτό και υπέγραφε την υπεύθυνη δήλωση εγκαταστάτη προς την Δ.Ε.Η.

 

Το ερώτημα στο topic είναι συγκεκριμένο: Ποια είναι η ευθύνη του εγκαταστάτη όταν καλείται να κάνει ηλεκτρολογική εγκατάσταση σε οίκημα που δεν έχει θεμελιακή γείωση; Πάνω σε αυτό προσπαθήσαμε να βρούμε μια απάντηση. Και προσπαθήσαμε να δούμε πως θα αποφύγουμε την οποιαδήποτε ευθύνη. Με κάποιο έγγραφο ή κάποια δήλωση του ιδιοκτήτη, ότι αναλάβαμε την εγκατάσταση εκ των υστέρων. Μιλήσαμε για ηλεκτρολόγους ενημερωμένους περί της νομοθεσίας.

 

Εσύ μας λες για ηλεκτρολόγους που δεν εφαρμόζουν την θεμελιακή γείωση ή λένε ότι δεν χρειάζεται, ακόμη και αν έχουν κληθεί πριν το κτίσιμο. Αυτοί φέρουν την ευθύνη των λόγων και των έργων τους! Επίσης μας λες για ιδιοκτήτες που δεν θέλουν να κατασκευάσουν θεμελιακή γείωση. Το ίδιο ισχύει και για αυτούς.

 

Για εμένα προσωπικά το θέμα είναι καθαρά "θεωρητικό". Κάποιοι, να μην τους χαρακτηρίσω, αλλάζουν τον κανονισμό που ίσχυε για της ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις. Ανάμεσα στις άλλες π@π@ρ@@ς προσθέτουν και το άρθρο περί θεμελιακής γείωσης. Ένας υπουργός υπογράφει ένα Φ.Ε.Κ για την θεμελιακή γείωση. Κανείς τους δεν αναρωτήθηκε πως αυτή η απόφαση θα εφαρμοστεί στην πράξη;!; Κανείς τους δεν σκέφτηκε να ορίσει υπεύθυνους για τις περιπτώσεις που συζητάμε;!; Ενημερώθηκαν οι πολιτικοί μηχανικοί;!; Δεν φέρουν ευθύνη για την περίπτωση που συζητάμε;!; Και το πιο τρελό από όλα είναι ότι έχουμε έναν νόμο που δεν εφαρμόζεται και δεν ορίζεται και υπεύθυνος για αυτό!!!!

 

Εγώ από την στιγμή που το αναφέρει ο κανονισμός μου φέρω ευθύνη και πρέπει να απαλλαγώ από αυτήν, με τον Α ή τον Β τρόπο! Μιλάμε για νομοθεσία 6 χρόνων… όχι για κάτι που νομοθετήθηκε χθες.

Link to comment
Share on other sites

iv) Κατόπιν τούτων, έρχεται ο ιδιοκτήτης και μου ανακοινώνει, συχνά με ειρωνικό ύφος, ότι «δεν πρόκειται να σκάσω ένα χιλιάρικο γ**τικα για θεμελιακή γείωση. Και η οικοδομή κατασκευάζεται χωρίς θεμελιακή γείωση.

v) Εδώ και έναν χρόνο, ξαφνικά η ΔΕΗ άρχισε να ζητάει θεμελιακή γείωση για να δώσει ρεύμα, και μάλιστα για οικοδομές από το 2006, λέγοντας ότι «ούτως ή άλλως ήταν υποχρεωτική από τη Νομοθεσία για τους Εγκαταστάτες», με αποτέλεσμα απίστευτες καταστάσεις όπως το να βάζει ο Εγκαταστάτης τον ιδιοκτήτη να σκάψει για να μπει εκ των υστέρων γείωση (ο ίδιος που τον έπεισε στην αρχή να μην βάλει), και άλλα τραγελαφικά... Συμπεριλαμβανομένων και των οικοδομών που συνέβησαν τα παραπάνω. Βγάλτε τώρα εσείς συμπέρασμα για το ποιος φέρει ευθύνη σε αυτήν την περίπτωση.

 

 

Και εσυ φιλε μου αγνοωντας την σημασια της θεμελιακης γειωσης οσον αφορα την ασφαλεια και τα ωφελη της, ειτε απο αγνοια ειτε απο υποχωρητικοτητα,στηνεις το κτιριο, την στιγμη μαλιστα που εισαι και ενημερος,κατα τ'αλλα φταιει ο εγκληματιας (παλαιας κοπης,στα ορη και στα βουνα περιπλανωμενος) εγκαταστατης ο οποιος αναγκαζει τον ιδιοκτητη να σκαψει περιμετρικα,να στρωσει χαλκο και ηλεκτροδια χαλκινα για να επιτυχει τα πολυποθητα 0-2Ω .Κανεναν ιδιοκτητη δεν δεσμευει η κατασκευη θεμελιακης γειωσης,με τον κατασκευαστη της ,για την ολοκληρωση και της ηλεκτρολογικης εγκαταστασης,ειναι δυο ξεχωριστες δουλειες,εξαλλου ο ΠΟΣΕΗ ανεπισημα εχει ποσταρει εντυπο πιστοποιησης κατασκευης και ο οποιος μπαινει στον φακελλο του μηχανικου για καθε χρηση,ολοι οι συνδεσμοι του κλαδου εδω και χρονια πραγματοποιουν εντατικα σεμιναρια ειτε με εγνωσμενες εταιρειες κατασκευης προιοντων θεμελιακης,ειτε με καθηγητες γνωστες του αντικειμενου.Θάθελα να ευχαριστησω σ'οσους συνεβαλαν με τα επιχειρηματα τους και τις γνωσεις τους για ενα πραγματι δυσκολο προβλημα,αν και νομιζω οτι οριστικα και ξεκαθαρα συμπερασματα δεν βγηκανε,τελικα μια γειωση οιανδηποτε μορφης 0-2Ω και μια ψευδη βεβαιωση θεμελιακης ,λυνει το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Υπάρχουν 2 περιπτώσεις:

 

1. Η οικοδομη δεν απαιτεί μελετη ισχυρων ρευμάτων. Τοτε την ευθύνη την εχει ο ηλεκτρολόγος που κατασκευάζει τα ηλεκτρολογικά. Ειναι υποχρεωμένος να βαλει θεμελιακή εκ των υστέρων (προφανώς δε γίνεται) ή να απορίψει τη δουλειά.

 

2. Οικοδομή που απαιτεί μελέτη ισχυρων ρευματων για εκδοση οικ. Άδειας.

Στην περίπτωση αυτή υπάρχει μελετητής και επιβλέποντας. Αν ο μελετητης δεν εχει θεμελειακη στη μελετη ειναι δικο του λαθος. Συνήθως δεν συμβαίνει αυτό.

Το σύνηθες ειναι ο επιβλέποντας να μην εχει πατήσει στην οικοδομη και να μην ξερει τι γινεται. Ακόμα πιο συνηθες στην επαρχία είναι να υπογράφουν τις μελέτες ισχυρών ρευμάτων οι πολιτικοί μηχανικοί οι οποίοι δεν εχουν ιδέα από ηλ. ρεύμα. Οπότε υπογράφει ο μηχανικός την επίβλεψη και ρευματοδοτείται το κτίριο κανονικά.

 

Υπέυθυνος δεν ειναι ο ιδιοκτητης και η ΔΕΗ ποτε. Ουτε ο ενας ουτε ο αλλος εχουν την ικανοτητα και την υποχρέωση να ελεξουν ενα οικοδομικό έργο.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Κύριοι καλησπέρα,

Επειδή είμαι και γω νέος μηχανικός ήθελα να ρωτησω το εξής.. το ΕΛΟΤ HD 384 ουσιαστικά λέει οτι χρειάζονται οι εγκαταστάσεις να έχουν ΔΔΡ και θεμελιακή γείωση. Οκ ΔΔΡ μπορεί να είναι τριφασικός αλλά τι μπορει να γίνει με τν θεμελιακή σε περίπτωση που δεν υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.