Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δάπεδο εξωτερικού χώρου.


ankor

Recommended Posts

Καλημερα σαs.Nεοs στο forum και θα ηθελα την βοηθεια σαs σχετικα με το δαπεδο εξωτερικου χωρου.Να σαs κανω μια περιγραφη και τι θελω.

Μονοκατοικια.Ολο το σπιτι,ντυμενο με πετρα( Πολιτικο κοκκινο και μαυρο γρανιτη).Και εχω κολλησει στο δαπεδο.

Το δαπεδο που θελω να ντυσω ειναι 100 τ.μ περιπου.(Αυλη και χωροs σταθμευσηs αυτοκινητου υπαιθριοs.)

 

Θελω να ντυσω το δαπεδο με καποιο υλικο(πετρα η" πλακακια) Α)Που να αντεχει το βαροs του αυτοκινητου,να μην φθαρει μετα απο 1-2 χρονια η" αρχιζουν και σπανε, Β) Οπτικα να ειναι ομορφο και το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ να μην μαυριζει απο τα λαστιχα του αυτοκινητου και αφηνει στο δαπεδο τιs ροδιεs.

 

Ακανονιστεs πετρεs και σταμπωτα δεν μου αρεσουν.

Τι προτεινετε βρε παιδια? Για βοηθηστε την κατασταση.Ευχαριστω πολυ.Αντωνηs.

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Ο "απόλυτος" (?) τρόπος με τον οποίο απορρίπτετε την λύση των σταμπωτών, μου δημιουργεί την εντύπωση ότι έχετε δει λίγα δείγματα και μάλιστα μέσης - κακής ποιότητας. Θα πρότεινα να το ξαναψάξετε, καθώς υπάρχουν εκατοντάδες σχέδια και φυσικά μπορεί να γίνει με χρωματιστό σκυρόδεμα για να ταιριάζει στο σπίτι σας.

Γενικά είναι μια λύση που προτιμάται σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

Επίσης μπορείτε να βρείτε στην αγορά τετράγωνες πέτρες (αντί για τις ακανόνιστες που δεν σας αρέσουν) με την ανάλογη τιμή βέβαια.

 

Πλακάκι που να αντέχει πάνω από 4-5 χρόνια καθημερινής καταπόνησης δεν έχω συναντήσει, αν και δεν τα χρησιμοποιώ πολύ... Ίσως μπορείτε να ψάξετε σε πλάκες πεζοδρομίου, καθώς υπάρχουν επίσης αρκετά σχέδια.

 

Ότι κι αν διαλέξετε, να υπολογίζετε ότι το αυτοκίνητο καταπονεί το υλικό με τις δονήσεις κίνησης, τις μικροδονήσεις του κινητήρα, και άφθονη τριβή.

Link to comment
Share on other sites

Σαs ευχαριστω πολυ.Στα σταμπωτα δαπεδα δεν θα μενουν οι μαυριλεs απο τα ελαστικα του αυτοκινητου? Εαν επιλεξω σταμπωτο δαπεδο μπορω καθε χρονο να το περναω καποιο βερνικι για να ζωνsτανευει?Γιατι μαλλον εχετε δικιο ισωs εχω δει κακηs ποιοτηταs σταμπωτα.

Και παλι ευχαριστω dimitri

 

(Συγνωμη που εθεσα το ερωτημα σε λαθοs ενοτητα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.