Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Πρόβλημα με ρελέ διαρροής (διαφυγής)


KLar

Recommended Posts

Αγαπητοί,

 

Είμαι ιδιώτης και αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα ρελέ διαρροής στους πίνακες της νεόδμητης κατοικίας μου.

Θα προσπαθήσω να είμαι αναλυτικός στην περιγραφή (σεβόμενος το χώρο και την υπομονή σας) και παρακαλώ θερμότατα για τις απόψεις-απαντήσεις σας.

 

Τριφασική παροχή (το μοναδικό διαμέρισμα με τριφασική).

Ένας κεντρικός πίνακας - Τρεις υποπίνακες.

Στον κάθε ένα από τους τέσσερεις πίνακες υπάρχει τετραπολικό (3Φ+Ν) ρελέ διαρροής 30mA 63A.

Έχουμε ήδη δοκιμάσει Legrand, Hager, ABB, Siemens (ώς τώρα) με τα ίδια δυστυχώς αποτελέσματα.

Η διάταξη στον κάθε πίνακα είναι: Διακόπτης Εισόδου 100Α - Τηκτές Neozed - Ρελέ διαρροής - και μετά όλα τα άλλα...

 

Το πρόβλημα(?) έγκειται στο εξής:

Ενώ τα ρελέ με το πάτημα του test-button "πέφτουν" κανονικά, όταν μεν προσπαθήσουμε να "προσωμοιώσουμε" συνθήκες "πτώσης" με γεφύρωση φάσης-γείωσης τα ρελέ πέφτουν, όταν όμως γεφυρώσουμε ουδέτερο-γείωση κανένα ρελέ δεν πέφτει.

 

Σε email ερώτημά μου προς 2 από τις κατασκευάστριες εταιρείες (δεν αναφέρω ποιές για λόγους δεδομένων) η απάντηση και από τις δύο ήταν:

"το ρελέ πρέπει να πέφτει όχι μόνο στη γεφύρωση φάσης-γείωσης αλλά ΚΑΙ στη γεφύρωση ουδέτερου-γείωσης, έτσι είναι κατασκευασμένο, αν δεν πέφτει έχετε πρόβλημα στη γείωση σας".

 

Η οικοδομή είναι νεόδμητη (στο στάδιο παράδοσης) με θεμελιακή γείωση.

Σε όσα διαμερίσματα ελέγξαμε τα διπολικά ρελέ διαρροής (γιατί μόνο στο δικό μου διαμέρισμα υπάρχει τριφασική παροχή), αυτά πέφτουν κανονικά ΚΑΙ στο γεφύρωμα ουδέτερου-γείωσης.

(Εξ αυτού θεωρητικά συνάγεται ότι δεν είναι πρόβλημα θεμελιακής, αλλά ίσως μεμονωμένο πρόβλημα γείωσης του δικού μου διαμερίσματος, άρα πρέπει να ελέγξουμε το κομμάτι μπαροκιβώτιο-κεντρικός πίνακας διαμερίσματος).

 

Επειδή δεν είναι και ότι ευκολότερο να βρει κανείς γειωσόμετρο, οι μετρήσεις που ως τώρα κάναμε με πολύμετρο, μας δίνουν από 231-237V φάση-ουδέτερο, περίπου 400V φάση-φάση και ΜΗΔΕΝ βόλτ Φάση-γείωση.

 

Θα παρακαλούσα θερμά, να έχω τις απαντήσεις σας στο όλο θέμα.

Αν έτυχε σε κάποιον ανάλογο πρόβλημα και πώς το αντιμετώπισε.

Αν υπάρχει κάποιο λάθος στην όλη συλλογιστική του θέματος.

Πώς θα πρέπει να προχωρήσω παραπέρα και ελέγχοντας τί και πώς.

 

Σας ευχαριστώ θερμά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι ο αγωγός της γείωσης κάπου είναι ασύνδετος ή έχει κάποια διακοπή. Δοθέντος ότι στο ζυγοκιβώτιο η ΔΕΗ συνδέει γείωση και ουδέτερο, αν μετρήσεις με ωμόμετρο στον πίνακά σου από την κλέμα της γείωσης γείωση στον ουδέτερο θα πρέπει να βρεις μία πολύ μικρή αντίσταση (η αντίσταση των αγωγών). Αν η αντίσταση είναι άπειρη τότε συμβαίνει αυτό που λέω. Κάνε τον ίδιο έλεγχο και στους ρευματοδότες (πρίζες).

 

Υ.Γ: Εφόσον η ΔΕΗ έχει μπει στο ζυγοκιβώτιο, δεν έχει νόημα το γειωσόμετρο...

Link to comment
Share on other sites

..μόνος σου βρήκες τη λύση

φάση-γείωση = 0, άρα δεν έχεις γείωση στον πίνακά σου

κοίταξε τα καλώδια της γείωσης ότι είναι συνδεδεμένα με την κεντρική γείωση του κιβωτίου

αν είναι συνδεδεμένα, κάπου υπάρχει διακοπή, φώναξε τον ηλεκτρολόγο σου να το ψάξει

Link to comment
Share on other sites

"καλημερα" φιλε μου πριν αρχίσεις να ψάχνεις αν έχεις γείωση η όχι αυτό που θα κανεις είναι πριν να δοκιμάσεις το test του ρελλέ στο κάθε διαμέρισμα θα πρέπει να έχεις μια κατανάλωση να ανάβουνε ένα δυο φώτα δηλαδή. αν τώρα πάλι έχεις κατανάλωση όταν τεστάρεις τότε σίγουρα έχεις πρόβλημα γείωσης

 

Επειδή δεν είναι και ότι ευκολότερο να βρει κανείς γειωσόμετρο, οι μετρήσεις που ως τώρα κάναμε με πολύμετρο, μας δίνουν από 231-237V φάση-ουδέτερο, περίπου 400V φάση-φάση και ΜΗΔΕΝ βόλτ Φάση-γείωση.

 

το τελευταιο δεν το διάβασα ναι σύμφωνα δεν έχεις γείωση πάντως όταν δοκιμάζουμε "αντιλεκτροπλιξιακο" (οχι απο το τεστ)πρέπει να υπάρχει κατανάλωση

Link to comment
Share on other sites

Φίλε γειασου

Σαφώς και δεν έχεισ γείωση αυτη την στιγμή

για λόγους ασφάλειας χρεισιμοποίησε προσωρινά το δίκτιο υδρευσης εαν ειναι χαλκός

σαν γείωση σε διαφορετική περίπτωση αντικατασταση του καλωδίου γείωσης απο το ρολόι της δεη ευόσον ο ηλεκτρολόγος εχει τοποθετίσει την γείωση σωστα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

1. Το δίκτυο ύδρευσης ΔΕΝ είναι χαλκός.

2. Το συρματόσχοινο (χαλκός) 50mm της θεμελιακής πάει στο μπαροκιβώτιο της ΔΕΗ και από εκεί η ΔΕΗ "μοιράζει" στα ρολόγια. Με δεδομένο οτι σε όλα τα άλλα διαμερίσματα οι ΔΔΕ λειτουργούν κανονικά (δηλαδή "πέφτουν" και στη γεφύρωση ουδέτερου-γείωσης, θεωρητικά άν υπάρχει πρόβλημα αυτό είναι μόνο στη διαδρομή του καλωδίου γείωσης από το μπαροκιβώτιο μέχρι το διαμέρισμά μου. Αυτό πώς ελέγχεται;

 

 

Ζητώ συγνώμη που σας πήρα στο λαιμό μου με λάθος πληκτρολόγηση :(

ΜΗΔΕΝ βόλτ Ουδέτερο - γείωση ήθελα να γράψω και από κεκτημένη ταχύτητα έγραψα φάση-γείωση...

 

Αλλάζει κάτι τώρα σε σχέση με τις απαντήσεις;

 

Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι ο ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης είναι απο τους κορυφαίους της πόλης και οτι για επαλήθευση μόνος του κάλεσε άλλους 2 συναδέλφους που όλοι επιβεβαίωσαν οτι η εγκατάσταση έχει γίνει με το σωστό τρόπο.

 

 

Υ.Γ: Εφόσον η ΔΕΗ έχει μπει στο ζυγοκιβώτιο, δεν έχει νόημα το γειωσόμετρο...

 

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Η ΔΕΗ όντως έχει μπεί στο ζυγοκιβώτιο και οι συσφίξεις είναι άψογες.

 

..μόνος σου βρήκες τη λύση

φάση-γείωση = 0, άρα δεν έχεις γείωση στον πίνακά σου

κοίταξε τα καλώδια της γείωσης ότι είναι συνδεδεμένα με την κεντρική γείωση του κιβωτίου

αν είναι συνδεδεμένα, κάπου υπάρχει διακοπή, φώναξε τον ηλεκτρολόγο σου να το ψάξει

 

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Ζητώ συγνώμη που σας πήρα στο λαιμό μου με λάθος πληκτρολόγηση.

ΜΗΔΕΝ βόλτ Ουδέτερο - γείωση ήθελα να γράψω και από κεκτημένη ταχύτητα έγραψα φάση-γείωση...

Η κεντρική γείωση είναι συνδεδεμένη σωστά στο μπαροκιβώτιο, η ΔΕΗ μπήκε κανονικά και οι συσφίξεις στις μπάρες του κιβωτίου είναι άψογες.

 

το τελευταιο δεν το διάβασα ναι σύμφωνα δεν έχεις γείωση πάντως όταν δοκιμάζουμε "αντιλεκτροπλιξιακο" (οχι απο το τεστ)πρέπει να υπάρχει κατανάλωση

 

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Οταν δοκιμάζαμε το ρελέ διαρροής, στο καλώδιο βραχυκύκλωσης (γεφύρωμα) παρεμβάλλαμε κατανάλωση και συγκεκριμένα λυχνία μπαλαντέζας 40watt.

Link to comment
Share on other sites

Σου έχω απαντήσει ήδη στο #2. Δοθέντος ότι το καλώδιο από τον μετρητή μέχρι τον κεντρικό πίνακα είναι ΝΥΜ, είναι απίθανο να υπάρχει αστοχία υλικού. Μάλλον ξεχάστηκε ασύνδετη η γείωσή σου στον μετρητή ή στο ζυγοκιβώτιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

αν και το topic ειναι παλιο, για εγκυκλοπαιδικους λογους θα ηθελα να απαντησω.

 

Θεωρητικα (μολις αποφοιτησα), οταν σε τριφασικο ζητας ρεύμα απο τον ουδετερο, προσφέρεται και απο τις 3 φάσεις, με συνέπεια το δυανισματικο αθροισμα στον ουδετερο να ειναι μηδεν. Συνεπως δεν περνα ρευμα απο τον ουδετερο αρα η λαμπα σου δεν πρεπει να αναβει και επισης δεν πρεπει να ριχνει το ρελε διαροης.

 

Βεβαια το οτι εμπειροι μηχανικοι δεν εδωσαν αυτη την εξηγηση, ισως σημαινει το οτι καπου χανω στη λογικη. Ας το συζητησουμε λοιπον ....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.