Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

 

Καλημέρα σας,
 
Αυτό τον καιρό ψάχνομαι για εργασία στο εξωτερικό και θα ήθελα τη γνώμη σας για το παρακάτω.Στην αναζήτηση εργασίας έπεσα στην παρακάτω αγγελία μέσω του προφίλ μου στο Linkedin:
 
Σήμερα το πρωί έλαβα ένα e-mail το οποίο μου έλεγε ότι μου προσφέρουν εργασία δύο ετών με δυνατότητα ανανέωσης για τα γραφεία στην Αμερική στο Χιούστον με μισθό 10000 Dollars US,δωρεάν στέγη,ασφάλιση, αεροπορικά και εργασία για 9 μήνες το χρόνο. Μου ζήτησαν να τους στείλω αν δέχομαι την πρόταση για να συνεχίσουν τη διαδικασία και να τους απαντήσω όσο γίνεται πιο σύντομα.Να διευκρινίσω ότι δεν έχω δώσει κάποια συνέντευξη σε αυτή την εταιρία. Το site της συγκεκριμένης εταιρίας είναι: http://forbuildingcc.com/.
 
Θα ήθελα την πολύτιμη γνώμη σας για όλη αυτή την υπόθεση ως προς την αξιοπιστία κυρίως όσων εργάζονται στο εξωτερικό και ιδίως Αμερική.
 
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Για δες εδώ:

 

https://help.linkedin.com/app/safety/answers/detail/a_id/37021/chapter/fraudulent_msg

 

Την έχω πατήσει & γω. Γενικά, να κοιτάς & να επαληθεύεις αν η αγγελία περιλαμβάνει ακριβή στοιχεία της εταιρείας.

Το να μου έρθει μια προσφορά δίχως συνέντευξη από email της μορφής [email protected] & όχι από email εταιρικό π.χ. [email protected], κάτι λέει για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είχα κι εγώ κάποτε προσφορά εργασίας για Αμερική. Μέσω γραφείου εύρεσης εργασίας (να είστε πολύ προσεκτικοί με αυτά). 'Ηταν σε μια βιομηχανία της κακιάς ώρας σε μια απομονωμένη μίζερη κ*λόπολη, στη μέση του πουθενά. Κυριολεκτικά.  Εριξα μια ματιά στο Glassdoor, δεν διάβασα και τίποτα θετικό. Τα λεφτά δεν ήταν και τίποτα ιδιαίτερο, αφού το διασταύρωσα με γνωστούς που έχω Αμερική. Όπως είπε κάποιος άλλος, αν είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό, τότε δεν είναι αληθινό. Πρόσεχε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειχα και εγω πρόταση με πετροδολαρα. Προφανώς ηταν spam και αυτο φαινεται πανεύκολα.

 

Χωρις διαδικασίες, συνέντευξεις, επίσημα mail με job spec και πρόσβαση σε πληροφοριες μεςω website δε γινεται πουθενα δουλεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα στους συναδέλφους, θα ήθελα να παραθέσει αν ειχε ο οποιοσδήποτε εμπειρία/άποψη για την εταιρία malcolm hollis, ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Προς όλους τους μηχανικούς: έχω ένα ερωτηματολόγιο για μια έρευνα που κάνω και θα ήθελα να το συμπληρώσετε, αν δε σας είναι κόπος.

 

Απευθύνεται σε όσους εργάζονται εξωτερικό, και αφορά μια έρευνα στο τι ακριβώς κάνουμε πάνω στην δουλεια και στο τρόπο που βρήκαμε δουλειά.

 

Όσοι ενδιαφέρονται, παρακαλώ στείλτε μου personal message. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και προφανως θα σας κοινοποιήσω τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα. εργάζεται κανείς σε εταιρεία ακινήτων στην Αγγλία? (building surveyor ή valuation?) να μας πει πως είναι η φύση εργασίας και οι προοπτικές αυτή τη στιγμή?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Καλησπέρα.

Έχω κάνει τις σπουδές μου στη Μηχανολογία εξ'ολοκλήρου στο εξωτερικό και έχω εργαστεί μονάχα στο εξωτερικό οπότε οι απόψεις μου μπορεί να διαφέρουν από αυτές όσων έκαναν κάποια από αυτά στην Ελλάδα.

Εργάζομαι ως μηχανολόγος μηχανικός εδώ και κάποια χρόνια στη Rolls-Royce στο Ηνωμένο Βασίλειο.

Οι περισσότεροι άνθρωποι στην εταιρεία εργάζονται 37.5 ώρες την εβδομάδα αλλά πολλοί, μαζί με εκείνους και εγώ εργαζόμαστε αρκετές φορές μέχρι και 42 με 45 ώρες την εβδομάδα, όχι γιατί αναγκαζόμαστε αλλά γιατί είμαστε τελειομανείς. Λάβετε υπόψιν πως μέχρι και σήμερα δε γνωρίζω κάποιον που να έχει πληρωθεί για υπερωρία.

 

Από εκπαιδευτική άποψη η εταιρεία προσφέρει δωρεάν μια μεγάλη γκάμα μαθημάτων τόσο στους αποφοίτους μηχανικούς και μη αλλά και στο πιο έμπειρο προσωπικό. Τα μαθήματα μπορεί να σχετίζονται με μηχανολόγια, ηλεκτρονικά, προγραμματισμό αλλά και οικονομίκά, project management και αρκετά άλλα.

Από χρηματική άποψη τα πράγματα δεν είναι και πολύ καλά. Οι μισθοί για μηχανικούς ξεκινούν από £28500 για κάποιον απόφοιτο, ανεβαίνει στα £32000-£34000 μετά από 1.5 χρόνο συν περίπου 1% ανά φορολογικό έτος λόγω πληθωρισμού. Μετά, για κάθε προαγωγή από το ένα grade στο άλλο ο μισθός ανεβαίνει κατά περίπου 4%. Αν είσαι τυχερός και είσαι σε κάποιο ιδιαίτερο project και διαχειρίζεσαι ανθρώπους, συμβουλεύεις άτομα για το πώς θα κάνουν κάτι τεχνικό κλπ τότε μπορείς να ανεβαίνεις και ένα grade ανά έτος, μερικοί και δύο το χρόνο αλλά αρκετά σπάνια.

Παρά τα κύματα μαζικών απολύσεων τα τελευταία 10 χρόνια, περίπου 8000 άτομα παγκοσμίως, ένα 70% του προσωπικού εργάζεται στην εταιρεία για πάνω από 20 έτη οπότε αυτό λέει πολλά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ Al3n, 

£30000 στην Αγγλία ή 35000 € στην βόρεια Ευρώπη παίρνουν οι απόφοιτοι μηχανολόγοι ή μηχανικοί από ΕΠΑΛ.

 

Οι διπλωματούχοι μηχανικοί ΕΜΠ ή άλλων Ελληνικών ΑΕΙ, άμα ξέρουν καλά αυτό που έχουν σπουδάσει είναι στα διπλάσια άνετα στο έντρυ λέβελ, ενώ οι ημμυτες που ξέρουν συγκεκριμένα πράγματα καλά, μπορούν να ξεκινήσουν με έντρυ λέβελ στα £130.000 στο Λονδίνο ή 120.000 € σε Μόναχο - Φρανκφούρτη. 

 

Ειδικά για τους ημμύτες, προκαλώ όποιον θέλει να με αμφισβητήσει. (δυτική ακτή αμερικής οι καλοί ημμύτες μπορούν να ξεκινήσουν με 250.000 δολάρια)

Edited by nwo
  • Downvote 11
Link to comment
Share on other sites

@ nwo

Όσα γράφεις είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας,.

Ενδεχομένως να ισχύουν για ελάχιστες εξαιρέσεις αλλά όχι για τους περισσότερους.

Έχω φίλους και συμφοιτητές που εργάζονται Ευρώπη και Αμερική (και σε μεγάλες εταιρείες) και κανείς δεν παίρνει αυτά τα χρήματα.

Κανείς δεν θα μας στρώσει κόκκινο χαλί ούτε θα μοιράσει αφειδώς χρήματα.

Μην παραπληροφορείς.

 

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.